Federalny sąd apelacyjny w piątek pozostawił w prawie federalnym termin wymagany do połowy stycznia, zgodnie z którym TikTok ma być…
W piątek federalny sąd apelacyjny pozostawił w ustawie federalnej nakazujący sprzedaż TikToka w Stanach Zjednoczonych termin do połowy stycznia, pod groźbą zakazu jego sprzedaży, odrzucając wniosek złożony przez firmę wstrzymać wykonanie do czasu rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy skargi na ustawę.
Oczekuje się, że prawnicy TikTok i jego chińskiej spółki-matki ByteDance złożą apelację do Sądu Najwyższego.
Nie jest jasne, czy sąd najwyższy w kraju zajmie się tą sprawą, chociaż niektórzy eksperci prawni twierdzą, że spodziewają się, że sędziowie wypowiedzą się ze względu na rodzaj nowych pytań, jakie stawia na temat mediów społecznościowych, bezpieczeństwa narodowego i Pierwszej Poprawki. TikTok szuka również potencjalnego ratunku od prezydenta-elekta Donalda Trumpa, który obiecał „uratować” platformę krótkich form wideo podczas kampanii prezydenckiej.
Prawnicy TikTok i ByteDance zwrócili się o wydanie nakazu po panelu złożonym z trzech sędziów Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla okręgu Dystryktu Kolumbii stanął po stronie rządu USA i odrzucił ich skargę do prawa.
W piątek sąd odrzucił ten wniosek, nazywając go „nieuzasadnionym”.
„Składający petycję nie zidentyfikowali żadnego przypadku, w którym sąd, po odrzuceniu skargi konstytucyjnej na Akt Kongresu, zakazał wejścia w życie ustawy do czasu ponownego rozpatrzenia sprawy przez Sąd Najwyższy” – stwierdzono w postanowieniu sądu, które nie zostało podpisane .
Statut, podpisany przez prezydenta Joe Bidena na początku tego roku, wymaga od ByteDance sprzedaży TikTok zatwierdzonemu nabywcy ze względów bezpieczeństwa narodowego pod groźbą zakazu w USA
Stany Zjednoczone oświadczyły, że postrzegają TikTok jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ chińskie władze mogą zmusić ByteDance do przekazania danych użytkowników z USA lub manipulowania treściami na platformie w interesie Pekinu. TikTok zaprzeczył tym twierdzeniom i argumentował, że stanowisko rządu opiera się na hipotetycznych przyszłych zagrożeniach, a nie na udowodnionych faktach.
We wniosku złożonym w tym tygodniu prawnicy TikTok i ByteDance poprosili o „niewielkie opóźnienie” w egzekwowaniu prawa, aby Sąd Najwyższy mógł rozpatrzyć sprawę, a nadchodząca administracja Trumpa mogła „określić swoje stanowisko” w tej sprawie.
Obie firmy oświadczyły, że jeśli prawo nie zostanie uchylone, popularna aplikacja zostanie wyłączona do 19 stycznia, czyli zaledwie dzień przed ponownym objęciem urzędu przez Trumpa. Firmy twierdzą, że problem ten dotknie ponad 170 milionów amerykańskich użytkowników.
Departament Sprawiedliwości sprzeciwił się prośbie TikToka o wstrzymanie, stwierdzając w złożonym w tym tygodniu pozwie sądowym, że strony zaproponowały już harmonogram „opracowany dokładnie w celu” umożliwienia Sądu Najwyższego przeglądu prawa przed jego wejściem w życie.
Jak wynika z akt Departamentu Sprawiedliwości, sąd apelacyjny wydał 6 grudnia orzeczenie w tej sprawie zgodnie z harmonogramem.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.