Strona główna Fason Firma z Teksasu twierdzi, że dziecięce odchody i grzyby mogą rozwiązać problem...

Firma z Teksasu twierdzi, że dziecięce odchody i grzyby mogą rozwiązać problem odpadów z tworzyw sztucznych

2

AUSTIN (KXAN) — Brudna pielucha może być dla Ciebie obrzydliwa, ale jedna z firm z Teksasu uważa, że ​​może to być sekretny składnik pomagający odpowiedzieć na pytanie dotyczące ochrony środowiska: Jak sprzątamy wszystkie nasze plastikowe odpady?

Hiro Industries ma nadzieję, że te pieluchy pomogą rozwiązać kryzys plastikowy. (Eric Henrikson/KXAN)

„Szacuje się, że wytworzono już 7 miliardów ton plastiku, a każdego roku przybywa ponad 400 milionów ton. Jest to więc po prostu mega problem o zasięgu globalnym” – wyjaśnił KXAN firmy Nexstar Tero Isokauppila z Hiro Technologies.

Fiński rolnik nawiązał współpracę z Miki Agrawal, aby pomóc rozwiązać ten problem. Mówią, że rozwiązanie można znaleźć w dziecięcej kupie.

Agrawal zbudował karierę na tematach, o których większość ludzi nie lubi rozmawiać. Założyła firmę bidetową Tushy i linię bielizny damskiej Thinx. Teraz ona i Isokauppila założyły nowy start-up: wspomniany wcześniej Hiro Technologies.

Nazwana na cześć syna Agrawala firma poszukuje grzybów wyhodowanych w brudnej pieluszce, aby zjadać plastik znajdujący się na wysypiskach śmieci.

Problem plastiku i pieluch

Według Healthline dziecko zwykle zużywa około 3000 pieluszek rocznie. Światowe Forum Ekonomiczne tak szacuje 300 000 jednorazowych pieluch co minutę trafiają na wysypiska śmieci.

Wszystkie te pieluchy zawierają plastik w różnej postaci. W raporcie złożonym przez Fundację McArthura oszacowano, że przemysł pieluchowy płonie 248 mln baryłek ropy rocznie.

„Rodzenie jest najbardziej intymnym, pięknym i przejmującym przeżyciem, a potem przechodzisz przez tyle strat i pojawia się coś w rodzaju urazu kręgosłupa szyjnego” – powiedziała Agrawal.

Sam plastik zapełnia wysypiska śmieci w zastraszającym tempie. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) stwierdziła, że ​​w ciągu ostatnich 65 lat produkcja tworzyw sztucznych spadła z dwóch milionów ton metrycznych rocznie do 450 milionów ton metrycznych.

Plastik nie rozpuszcza się szybko i skutecznie. World Wildlife Fund szacuje, że wystarczy jedna plastikowa słomka 200 lat na rozkład.

„Wykorzystanie tworzyw sztucznych rośnie wykładniczo i nie mamy dla nich żadnego rozwiązania w przypadku wycofania ich z eksploatacji. Po prostu przekazujemy to następnym pokoleniom” – stwierdził Isokauppila.

Fatalne rozwiązanie

Wszystko sprowadza się do grzybów. Pomyśl o grzybach lub pleśni: Grzyby żyją na naszej planecie od miliardów lat i ewoluowały, aby jeść wszystko, aby przetrwać.

Naukowcy zwracają się ku grzybom, aby rozwiązać problem tworzyw sztucznych. W 2024 roku naukowcy w Niemczech odkryli gatunek grzybów żywiących się plastikiem. Isokauppila powiedział, że jego zespół odkrył także kilka innych gatunków.

Naukowcy z Hiro Industries rozłożyli pieluchę na glebę za pomocą grzybów w ciągu sześciu miesięcy. (Eric Henrikson/KXAN)

Grzyby te zużywają plastik, jedząc ligninę, substancję występującą w drzewach, która jest wykorzystywana w wielu rodzajach tworzyw sztucznych.

Uprawa tego grzyba wymaga nawozu. Wprowadź kupę dziecka. Zespół Hiro Industries opracowuje pieluchę, która po użyciu może służyć jako pożywka dla tego grzyba.

Do pieluszki dołączony jest mały woreczek, który można wrzucić do brudnej pieluszki podczas przewijania. Woreczek ten żywi się odchodami, a następnie rośnie, zjadając pieluchę i otaczający ją plastik. Ponieważ pieluchy trafiają na wysypiska śmieci, mogą pomóc w sprzątaniu plastiku znajdującego się na tych wysypiskach.

Zespół przetestował wiele rodzajów pieluszek, aby sprawdzić, czy mocz, kupa lub połączenie obu może utrudniać wzrost. Odkryli, że substancje chemiczne obecne w moczu nie zakłócają wzrostu grzybów, ale pomagają zapewnić wilgotne środowisko.

Uruchomienie marki

W tym tygodniu Hiro Industries uruchomiło Kickstarter w nadziei na sfinansowanie projektu. W ramach kampanii oferują zestaw naukowy do użytku domowego, który pokazuje, w jaki sposób grzyby zużywają plastik.

„To bezpieczne, łatwe i gołym okiem widać, jak plastik ulega rozkładowi” – ​​powiedziała Isokauppila.

Ten domowy zestaw pokazuje, jak grzyby zużywają plastik. (Eric Henrikson/KXAN)

Choć pomysł wykorzystania pieluch do rozwiązania kryzysu może wielu zniechęcić, Agrawal stwierdziła, że ​​w rzeczywistości jest to szansa.

„Kiedy sytuacja jest dziwna lub niezręczna dla kultury, istnieje możliwość zmiany kultury, popchnięcia kultury do przodu i umożliwienia im poznania czegoś nowego” – powiedziała.

Premiera pieluszek planowana jest na luty 2025 roku.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj