JOHANNESBURG (AP) – Rząd Mauritiusa zakazał w piątek dostępu do stron mediów społecznościowych przed wyborami parlamentarnymi…
JOHANNESBURG (AP) – Rząd Mauritiusa zakazał w piątek dostępu do serwisów społecznościowych przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 10 listopada, w których premier Pravind Jugnauth będzie ubiegał się o drugą kadencję.
Dyrektywę ogłosił krajowy organ regulacyjny ds. komunikacji, który stwierdził, że portale społecznościowe zostaną zakazane do 11 listopada, następnego dnia po wyborach.
Bezprecedensowy zakaz mediów społecznościowych jest następstwem skandalu związanego z podsłuchami, który wstrząsnął krajem w zeszłym miesiącu, kiedy do mediów społecznościowych wyciekły nagrane rozmowy polityków, biznesmenów i członków społeczeństwa obywatelskiego.
Według grupy działającej na rzecz wolności mediów Reporterzy bez Granic nagrane rozmowy pięciu znanych dziennikarzy zostały również opublikowane w mediach społecznościowych.
Rząd wyspiarskiego kraju na Oceanie Indyjskim, liczącego 1,2 miliona mieszkańców, stwierdził, że wycieki te stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, i poinstruował organ ds. komunikacji, aby zawiesił wszelki dostęp do mediów społecznościowych.
„Urząd ICT pragnie poinformować opinię publiczną, że w odpowiedzi na obawy dotyczące nielegalnych wpisów stanowiących poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i bezpieczeństwa publicznego, wieczorem 31 października 2024 r. otrzymał wytyczne nakazujące wszystkim dostawcom usług internetowych tymczasowe zawieszenie dostępu do wszystkich platform mediów społecznościowych do 11 listopada 2024 r.” – podał w piątek Urząd ds. Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych.
Dostawca usług sieciowych EMTEL oświadczył w piątek, że zastosuje się do dyrektywy, a doświadczenia użytkowników będą „stopniowo zakłócane”.
„EMTEL rozumie niedogodności, jakie takie działanie spowoduje dla jego klientów, ale powtarza, że nie ma innego wyjścia niż zastosować się do dyrektywy ICTA” – stwierdził.
Lokalne media zacytowały w piątek oświadczenie Kancelarii Premiera, w którym stwierdzono, że zawieszenie mediów społecznościowych jest niezbędne dla ochrony bezpieczeństwa narodowego i integralności kraju.
Stwierdzono, że zbiera się komitet kryzysowy, aby ograniczyć „istniejące ryzyko”.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.