BARCELONA, Hiszpania (AP) – Hiszpański statek badawczy badający ekosystemy morskie został nagle odwrócony od swoich zwykłych zadań…
BARCELONA, Hiszpania (AP) – Hiszpański statek badawczy badający ekosystemy morskie został nagle odwrócony od swoich zwykłych zadań i podjął nowe zadanie: pomoc w coraz bardziej desperackich poszukiwaniach zaginionych podczas powodzi w Hiszpanii.
24 członków załogi na pokładzie Ramón Margalef przygotowywało się na piątek do wykorzystania czujników i podwodnego robota do sporządzenia mapy obszaru morskiego o powierzchni 36 kilometrów kwadratowych – co odpowiada powierzchni ponad 5000 boisk piłkarskich – aby sprawdzić, czy uda im się zlokalizować pojazdy, które w zeszłym tygodniu katastrofalne powodzie wpłynął do Morza Śródziemnego.
Istnieje nadzieja, że mapa zatopionych pojazdów umożliwi odnalezienie ciał. Prawie sto osób zostało oficjalnie uznanych za zaginione, a władze przyznają, że oprócz ponad 200 uznanych za zmarłe jest ich więcej.
Pablo Carrera, biolog morski kierujący misją, szacuje, że za 10 dni jego zespół będzie mógł przekazać przydatne informacje policji i służbom ratunkowym. Stwierdził, że bez mapy praktycznie niemożliwe byłoby przeprowadzenie przez policję skutecznej i systematycznej akcji ratowniczej w celu dotarcia do pojazdów, które wylądowały na dnie morskim.
„To byłoby jak znalezienie igły w stogu siana” – Carrera powiedziała przez telefon Associated Press.
Wiele samochody stały się śmiertelną pułapką kiedy 29 października nawiedziła powódź przypominająca tsunami.
Łódź dołączy do szerszych działań policji i żołnierzy, którzy rozszerzyli poszukiwania ciał i zaginionych poza zniszczone miasta i ulice. Poszukiwacze używali tyczek do sondowania warstw błota, podczas gdy psy tropiące próbowały znaleźć ślady zapachowe ciał zakopanych w brzegach kanałów i na polach. Przyglądają się także plażom wzdłuż wybrzeża.
Pierwszym obszarem, który przeszukuje Ramón Margalef, jest odcinek morza w pobliżu mokradeł Albufera, gdzie przynajmniej część wody trafiła po przedzierając się przez wioski i południowe obrzeża Walencji.
Hiszpański nadawca państwowy poinformował w piątek, że ciało jednej kobiety znaleziono na plaży po tym, jak zaginęła, gdy rwąca woda przetoczyła się przez jej miasto Pedralba, około godzinę jazdy samochodem od wybrzeża.
Carrera (60 l.) jest szefem floty statków badawczych prowadzonej przez Hiszpański Instytut Oceanografii, centrum naukowe finansowane przez rząd pod patronatem Hiszpańskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych.
Wszedł na pokład statku Ramón Margalef w Alicante, położonego u wybrzeży Hiszpanii, skąd statek wypłynie na wody Walencji przed świtem w sobotę. Plan jest taki, aby od razu przystąpić do pracy z 10 naukowcami i technikami oraz 14 marynarzami pracującymi bez przerwy na zmiany. Łódź pomogła także w badaniu wpływu lawy, która przedostała się do morza od strony morza 2021 Wulkan La Palma Erupcja na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii.
Carrera powiedział, że znalezienie ciała na morzu jest bardzo mało prawdopodobne. Dlatego skupiamy się na dużych obiektach, których nie powinno tam być.
Znajdujący się na łodzi podwodny robot wyposażony w kamery może nurkować na głębokość 60 metrów, próbując zidentyfikować samochody. Idealnym rozwiązaniem byłoby zlokalizowanie tablic rejestracyjnych, chociaż widoczność może być bardzo ograniczona, a samochody mogłyby zostać rozbite na kawałki lub zatopione w błocie – powiedział Carrera.
Powiedział, że w dłuższej perspektywie jego zespół oceni także wpływ spływu powodziowego na ekosystem morski.
Odkrycia te przyczynią się do inicjatyw innych hiszpańskich ośrodków badawczych mających na celu zbadanie hiszpańskich ośrodków najbardziej śmiercionośną powódź stulecia.
Hiszpania jest przyzwyczajona do sporadycznych śmiertelnych powodzi wywołanych jesiennymi burzami. Jednak susza, która nawiedziła kraj od dwóch lat, spowodowała rekordowe temperatury pomógł spotęgować te powodzie– twierdzą naukowcy.
Hiszpańska agencja meteorologiczna podała, że 30,4 cala deszczu, które spadło w ciągu godziny w walenckim mieście Turis, to krajowy rekord wszechczasów.
„Nigdy nie widzieliśmy jesiennej burzy o takiej intensywności” – powiedział Carrera. „Nie możemy powstrzymać zmian klimatycznych, dlatego musimy przygotować się na ich skutki”.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.