Strona główna Technologia Bitcoin przekroczył 87 000 dolarów, ustanawiając nowy rekord. Co warto wiedzieć o...

Bitcoin przekroczył 87 000 dolarów, ustanawiając nowy rekord. Co warto wiedzieć o powyborczym wiecu kryptowalut

3

NOWY JORK (AP) – W miarę ciągłego napływu pieniędzy do kryptowalut po zwycięstwie Donalda Trumpa w zeszłym tygodniu, bitcoin wzrósł…

NOWY JORK (AP) – W miarę ciągłego napływu pieniędzy do kryptowalut po zwycięstwie Donalda Trumpa w zeszłym tygodniu, bitcoin wzrósł do kolejnego rekordowego poziomu.

W poniedziałek największa na świecie kryptowaluta po raz pierwszy przekroczyła 87 000 dolarów. Około 15:45 czasu wschodniego cena bitcoina wyniosła 87 083 dolarów według CoinDesk, co oznacza wzrost o ponad 28% tylko w zeszłym tygodniu.

Jest to część wzrostu cen kryptowalut i inwestycji z nimi związanych, odkąd Trump wygrał wybory prezydenckie w USA w zeszłym tygodniu. Analitycy przypisują dużą część ostatnich zysków przewidywanemu „przyjaznemu krypto” charakterowi nadchodzącej administracji, co może przełożyć się na większą przejrzystość przepisów, ale także swobodę.

Nadal, podobnie jak w przypadku wszystko w niestabilnym kryptoświecieprzyszłość jest trudna do przewidzenia. I chociaż niektórzy są optymistyczni, inni nadal ostrzegają przed ryzykiem inwestycyjnym.

Oto, co musisz wiedzieć.

Kopia zapasowa. Czym znowu jest kryptowaluta?

Kryptowaluta istnieje już od jakiegoś czasu, ale w ostatnich latach znalazła się w centrum uwagi.

W podstawowych słowach, kryptowaluta to pieniądz cyfrowy. Ten rodzaj waluty został zaprojektowany do działania w sieci internetowej bez organu centralnego – co oznacza, że ​​zazwyczaj nie jest wspierany przez żadną instytucję rządową ani bankową – a transakcje są rejestrowane za pomocą technologii zwanej blockchain.

Bitcoin to największa i najstarsza kryptowaluta, chociaż inne aktywa, takie jak Ethereum, Tether i Dogecoin, zyskały na popularności na przestrzeni lat. Niektórzy inwestorzy postrzegają kryptowalutę jako „cyfrową alternatywę” dla tradycyjnych pieniędzy – może ona jednak charakteryzować się dużą zmiennością i zależnością od większych warunków rynkowych.

Dlaczego bitcoin i inne aktywa kryptograficzne teraz rosną?

Wiele z nich ma związek z wynikiem ubiegłotygodniowych wyborów.

Trump był wcześniej kryptosceptykiem, ale zmienił zdanie i objął kryptowaluty podczas tegorocznego wyścigu prezydenckiego. Zobowiązał się uczynić Stany Zjednoczone „ kryptowalutowy kapitał planety” i stworzyć „strategiczną rezerwę” bitcoinów. W jego kampanii akceptowane były datki w kryptowalutach, a w lipcu zabiegał o względy fanów na konferencji poświęconej bitcoinom. Założył także World Liberty Financial, a nowe przedsięwzięcie z członkami rodziny w celu handlu kryptowalutami.

Gracze z branży kryptowalut z radością powitali zwycięstwo Trumpa w nadziei, że będzie on w stanie przeforsować zmiany legislacyjne i regulacyjne, za którymi od dawna lobbowali. Trump obiecał wcześniej, że jeśli zostanie wybrany, usunie przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary’ego Genslera, który przewodził atakom rządu USA na przemysł kryptograficzny i wielokrotnie wezwał do większego nadzoru.

„Krypto zyskało na wartości, gdy dzień wyborów dobiegł końca w nocy i gdy stawało się coraz bardziej oczywiste, że Trump wyjdzie zwycięsko” – napisali analitycy Citi David Glass i Alex Saunders w piątkowej notatce badawczej, wskazując na większe nastroje w branży wokół Trumpa jako „przyjaznego kryptowalutom”. oraz potencjalna zmiana wsparcia regulacyjnego.

Jeszcze przed wiecem powyborczym aktywa takie jak bitcoin odnotowały znaczne zyski w ciągu ostatniego roku. Duża część zasługi to wczesny sukces nowego sposobu inwestowania w aktywa: spotowe fundusze ETF na bitcoinyktóre zostały zatwierdzone przez amerykańskie organy regulacyjne w styczniu.

Napływa do spotowe ETF-yczyli fundusze notowane na giełdzie, „od pewnego czasu są dominującym czynnikiem wpływającym na zwroty Bitcoinów i spodziewamy się, że ta relacja będzie się utrzymywać w najbliższej przyszłości” – zauważyli Glass i Saunders. Dodali, że w kilka dni po wyborach spotowe kryptowalutowe ETF-y odnotowały jedne z największych w historii napływów.

Jakie jest ryzyko?

Aktywa kryptograficzne, takie jak bitcoin, mają historię drastycznych wahań wartości – które mogą nastąpić nagle i wydarzyć się w weekend lub w ciągu nocy w handlu, który trwa o każdej porze, każdego dnia.

Krótko mówiąc, historia pokazuje, że pieniądze możesz stracić tak szybko, jak je zarobiłeś. Długoterminowe zachowanie cen zależy od szerszych warunków rynkowych.

Na początku pandemii Covid-19 cena bitcoina wynosiła nieco ponad 5000 dolarów. Jego cena wzrosła do prawie 69 000 dolarów do listopada 2021 r., w czasie naznaczonym dużym popytem na aktywa technologiczne, ale później spadła w wyniku agresywnej serii podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej mających na celu ograniczenie inflacji. Potem przyszedł rok 2022 upadek FTXco znacząco podważyło ogólne zaufanie do kryptowalut.

Na początku ubiegłego roku pojedynczy bitcoin można było kupić za mniej niż 17 000 dolarów. Inwestorzy jednak zaczęli powracający w dużych ilościach gdy inflacja zaczęła się obniżać, a zyski poszybowały w górę w związku z oczekiwaniami, a następnie wczesnym sukcesem spotowych funduszy ETF. Podczas gdy niektórzy zwolennicy kryptowalut dostrzegają potencjał na więcej rekordowych dni, eksperci nadal podkreślają ostrożność, szczególnie w przypadku inwestorów z małymi kieszeniami.

„Inwestorzy powinni bawić się w kryptowaluty tylko pieniędzmi, na których utratę mogą być przygotowani” – Susannah Streeter, dyrektor ds. pieniędzy i rynków w Hargreaves Lansdown, powiedział w zeszłym tygodniu. „Ponieważ w przeszłości widzieliśmy te dzikie wahania”.

A co z wpływem na klimat?

Aktywa takie jak bitcoin powstają w procesie zwanym „wydobywaniem”, który zużywa dużo energii. Przez lata szczególne obawy budziły operacje opierające się na źródłach zanieczyszczeń.

Niedawne badania opublikowane przez Uniwersytet Narodów Zjednoczonych i czasopismo Earth’s Future wykazały, że ślad węglowy wydobycia bitcoinów w latach 2020–2021 w 76 krajach był równoważny emisji spowodowanej spalaniem 84 miliardów funtów węgla lub pracą 190 elektrowni opalanych gazem ziemnym. Węgiel zaspokajał większość zapotrzebowania Bitcoina na energię elektryczną (45%), następnie gaz ziemny (21%) i energia wodna (16%).

W USA Administracja Informacji o Energii notatki że wydobycie kryptowalut w całym kraju „wzrosło bardzo szybko w ciągu ostatnich kilku lat”, dodając, że planiści sieci zaczęli wyrażać zaniepokojenie wzrostem powiązanego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wstępne szacunki opublikowane przez EIA w lutym sugerują, że roczne zużycie energii elektrycznej w wyniku wydobywania kryptowalut prawdopodobnie stanowi od 0,6% do 2,3% zużycia energii elektrycznej w USA.

Wpływ wydobywania bitcoinów na środowisko sprowadzają się w dużej mierze do wykorzystywanego źródła energii. Analitycy branżowi utrzymują, że w ostatnich latach wzrosło wykorzystanie czystej energii, co zbiegło się z rosnącymi wezwaniami organów regulacyjnych na całym świecie do ochrony klimatu.

__________

Pisarz biznesowy AP Kelvin Chan przyczynił się do powstania tego raportu z Londynu.

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj