Strona główna Technologia Rząd Kolumbii opowiada się za gospodarką po wykorzystaniu paliw kopalnych. Barierą są...

Rząd Kolumbii opowiada się za gospodarką po wykorzystaniu paliw kopalnych. Barierą są jednak koszty

3

BOGOTA, Kolumbia (AP) – ognisty lewicowy prezydent Kolumbii Gustavo Petro jest jednym z największych przeciwników paliw kopalnych na…

BOGOTA, Kolumbia (AP) – Zaciekły lewicowy prezydent Kolumbii Gustavo Petro jest dziś jednym z największych przeciwników paliw kopalnych na arenie światowej, a w jego przemówieniach łączy ropę i węgiel z kokainą jako „trzy trucizny” jego kraju. Postawił sobie za cel odzwyczajając Kolumbię od paliw kopalnychstawiając przejście na zieloną energię i ochronę środowiska w centrum swojego programu.

Jego sprzeciw jest długotrwały, ale jest także praktyczny. Przewiduje się, że zasoby ropy naftowej Kolumbii wystarczą jedynie na około siedem lat, a bez nowych odkryć kraj w końcu będzie musiał znaleźć wyjście bez ropy i węgla, które stanowią ponad połowę jej eksportu.

Będzie to jednak wymagało przezwyciężenia tych samych wyzwań, przed którymi stoi wiele mniejszych krajów w związku z transformacją energetyczną: wyższych kosztów finansowania zewnętrznego, przed którymi stoją kraje bardziej rozwinięte, stwierdziła minister środowiska Susana Muhamad.

Muhamad podkreślał wyzwanie Kolumbii na rozmów klimatycznych ONZ w Azerbejdżanie, gdzie głównym celem tegorocznych rozmów, znanych jako COP29, jest ustalenie, w jakim stopniu bogate kraje wniosą wkład, aby pomóc światu rozwijającemu się uporać ze zmianami klimatycznymi i przekształcić swoje systemy energetyczne.

Muhamad zachwalała także wsparcie swojego kraju dla traktatu o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych. Traktat, wzorowany na innych traktatach o rozprzestrzenianiu broni niejądrowej, ma na celu położenie kresu ekspansji nowych projektów węglowych, naftowych i gazowych oraz zarządzanie globalnym odejściem od paliw kopalnych.

„Staramy się szukać ścieżki, która faktycznie pomoże nam być bardziej odpornymi i konkurencyjnymi w nowej erze gospodarczej, w której klimat i ludzie są w centrum uwagi, abyśmy mogli stworzyć inną gospodarkę” – Muhamad powiedział The Associated Prasa na marginesie COP29, bo znane są tegoroczne rozmowy w Baku. „Ale nie znajdujemy pozytywnej odpowiedzi na tę ścieżkę”.

Według Światowego Forum Ekonomicznego, które twierdzi, że do transformacji energetyki konieczne są znaczne inwestycje międzynarodowe, gospodarki rozwijające się ponoszą wyższe koszty energii odnawialnej i zrównoważonych projektów, częściowo ze względu na postrzegane ryzyko dla inwestorów.

Muhamad powiedział, że podobnie jak wiele krajów rozwijających się Kolumbia boryka się z „niesprawiedliwymi warunkami” w dostępie do kapitału.

„Jeśli utrzymamy te same zasady finansowe i tę samą strukturę gospodarczą, ale będziemy myśleć, że dokonamy transformacji klimatycznej – czyli transformacji gospodarczej – to myślę, że nie odniesiemy sukcesu” – Muhamad powiedział AP. „Dlatego Kolumbia tak głośno podkreślała, że ​​musimy zmienić architekturę systemu finansowego”.

Petro, który w młodości był partyzantem w grupie marksistowskiej M-19, od dawna jest krytykiem tego, co nazywa „chciwym” sektorem wydobywczym. Przestał zatwierdzać nowe kontrakty na wiercenia ropy naftowej, zakazał szczelinowania i przeforsował niektóre z pierwszych projektów morskich elektrowni wiatrowych w Ameryce Łacińskiej od czasu objęcia urzędu w 2022 r.

Jednak jego misja porzucenia paliw kopalnych spotkała się z krytyką.

Tomas Gonzalez, były minister energetyki Kolumbii z Partii Konserwatywnej, który obecnie kieruje Regionalnym Centrum Studiów Energetycznych w Bogocie, nazwał podejście Petro „bardzo radykalnym”.

„Tak długo, jak będzie popyt, ktoś go zaspokoi, zatem ograniczenie kolumbijskiej produkcji nie zmniejszy emisji na całym świecie” – powiedział Gonzalez. „Ale dla Kolumbii oznacza to poważne wyrzeczenia w zakresie dochodów fiskalnych i finansowania wydatków publicznych”.

Według danych rządowych ropa naftowa i węgiel mają kluczowe znaczenie dla dochodów narodowych Kolumbii i odpowiadają za około 8% PKB i ponad 50% jej eksportu. Według krajowej agencji górnictwa jest szóstym co do wielkości eksporterem węgla na świecie i jednym z 20 największych eksporterów ropy. Jednak według krajowego organu regulacyjnego ANH zasoby ropy naftowej są uważane za niewielkie i wynoszą około siedmiu lat.

„Nie mamy ogromnych rezerw” – powiedział Muhamad. „Nie jesteśmy jak inne kraje, które pod tą ropą mogłyby mieć 200 lat ropy. W miarę dekarbonizacji świata nasze rynki będą się zamykać i będziemy potrzebować zastępstwa”.

Kolumbia może mieć więcej ropy i gazu, ale administracja Petro zaprzestała wydawania nowych kontraktów na poszukiwania ropy i gazu. Gonzalez nazwał to „kierunkiem przeciwnym do tego, czego potrzebujemy”.

Pod koniec września Kolumbia uruchomiła nowy portfel inwestycyjny w ramach swoich planów adaptacji do zmiany klimatu, który, jak ma nadzieję, przyciągnie około 40 miliardów dolarów na pomoc w finansowaniu ekoturystyki, sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz ochrony i odbudowy ekosystemów.

„Kolumbia postępuje słusznie, mówiąc, że musimy odejść od paliw kopalnych” – powiedział Bill Hare, klimatolog i dyrektor naczelny Climate Analytics, grupy naukowo-politycznej wspierającej działania związane ze zmianami klimatycznymi.

„Robią to z różnych powodów, niektóre natury ekonomicznej, inne całkowicie moralnej i zorientowanej na kryzys klimatyczny. Naprawdę złe jest to, że nie mają wsparcia ze strony międzynarodowej społeczności finansowej”.

Hare powiedział, że cały ekosystem międzynarodowej społeczności finansowej nie wspiera Kolumbii.

„Idą z przemysłem paliw kopalnych. Kolumbia stoi zatem w obliczu pogorszenia sytuacji gospodarczej z tego powodu” – stwierdził. „Będzie potrzebne wsparcie. Może nie będzie to twarda gotówka, ale mogą to być gwarancje zadłużenia. Mogą to być różne rzeczy, które ostatecznie nie kosztują dużo, a robią różnicę.

Zdaniem Gonzaleza, jeśli chodzi o transformację energetyczną, istnieją poważne rozbieżności między ambicjami postawionymi przez Petro a obowiązującą polityką.

„Kolumbia musi zwiększyć dostawy czystej energii i poprawić efektywność energetyczną na skalę i w tempie znacznie większym niż to, co obecnie osiągamy” – stwierdził. „Jeśli chcesz być światowym liderem, poważnym wyzwaniem pozostaje rozdźwięk między celami a działaniami politycznymi w tym obszarze”.

___

Arasu doniósł z Baku w Azerbejdżanie. Powiązany pisarz prasowy Seth Borenstein współpracował z Baku.

___

Działalność Associated Press dotycząca klimatu i środowiska otrzymuje wsparcie finansowe od wielu prywatnych fundacji. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Znajdź punkty dostępowe standardy za współpracę z filantropiami, listę osób wspierających i obszary objęte finansowaniem pod adresem AP.org.

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj