BAKU, Azerbejdżan (AP) – Spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne spowodowały, że huragany atlantyckie poruszały się z prędkością około 18 mil na godzinę (29 kilometrów na godzinę)…
BAKU, Azerbejdżan (AP) – spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne nowe badanie naukowe wykazało, że w ciągu ostatnich sześciu lat huragany atlantyckie były silniejsze o około 29 kilometrów na godzinę.
Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Environmental Research: Climate, w przypadku większości burz – było ich 40 – dodatkowy impuls cieplejszych oceanów spowodował, że burze przeskoczyły całą kategorię huraganów. Burza kategorii 5 powoduje więcej Według National Oceanic and Atmospheric Administration, ponad 400 razy więcej szkód niż minimalny huragan kategorii 1, ponad 140 razy więcej szkód niż minimalny huragan kategorii 3 i ponad pięciokrotnie więcej szkód niż minimalna burza kategorii 4
Przez trzy burze, łącznie z Rafaelem z tego miesiącaczynnik zmiany klimatu spowodował tak duże zmniejszenie prędkości wiatru, że wzmogło się ono o dwie kategorie sztormów.
Autorzy twierdzą, że nie chodzi tu o więcej burz, ale o zwiększenie mocy tych najgorszych.
„Wiemy, że intensywność tych burz powoduje ogólnie znacznie bardziej katastrofalne szkody” – główny autor badania Daniel Gifford, klimatolog w Climate Central, który prowadzi badania nad globalnym ociepleniem. „Szkody skalują się (rosną) wraz z intensywnością.”
Efekt był szczególnie zauważalny w przypadku silniejszych burz, w tym tych, które osiągnęły szczyt skali intensywności burz Saffira-Simpsona: kategoria piąta, twierdzą autorzy badania. W badaniu uwzględniono lata 2019–2023, ale następnie autorzy szybko dodali nazwy burz w tym roku, których liczba wzrosła z powodu zmiany klimatu.
„W 2024 r. mieliśmy tu dwie burze kategorii piątej” – powiedział Gifford. „Nasza analiza pokazuje, że gdyby nie zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka, nie mielibyśmy żadnych burz kategorii piątej”.
Trzy najbardziej niszczycielskie burze tego roku — Beryl, Helena I Miltona — wzrosła odpowiednio o 18 mil na godzinę (29 km/h), 16 mil na godzinę (26 km/h) i 24 mil na godzinę (39 mil na godzinę) z powodu zmian klimatycznych, twierdzą autorzy. Inne badanie przeprowadzone przez World Weather Attribution wykazało zabójczy wzrost prędkości wiatru Helene o około 13 mil na godzinęczyli blisko, stwierdziła Friederike Otto, klimatolog z Imperial College w Londynie, która koordynuje zespół WWA i pochwaliła prace Climate Central.
„Z fundamentalnego punktu widzenia ma to absolutnie sens, że dodaliśmy do systemu więcej energii” – powiedział szef Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej Rick Spinrad podczas rozmów klimatycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych w Baku w Azerbejdżanie. „Zmiana zamanifestuje się w postaci tego, co już widzimy. Patrzysz Huragan Helene, który był ogromny500 mil szerokości. Zaobserwujemy zmiany w prędkości tych burz. Będziemy świadkami zmian w zakresie huraganu Milton wywołując tyle tornad.”
Od 2019 r. prędkość wiatru ośmiu humberto w 2019 r., Zeta w 2020 r., Sam and Larry w 2021 r., Earl w 2022 r., Franklin w 2023 r. oraz Isaac i Rafael w 2024 r. wzrosła o co najmniej 40 km/h. Najwięcej zyskali Humberto i Zeta: 50 km/h.
Gifford stwierdził, że w przypadku 85% burz zbadanych w ciągu ostatnich sześciu lat autorzy dostrzegli ślad zmian klimatycznych w sile burzy.
Głównym paliwem huraganów jest ciepła woda. Im cieplejszy jest Atlantyk, Karaiby i Zatoka Meksykańska, tym więcej potencjalnej energii zostaje wykorzystane w burzach. Inne czynniki – takie jak silny wiatr boczny i suche powietrze – mogą osłabiać huragany.
Gifford powiedział, że poziom wód w obszarze objętym huraganem wzrósł ogólnie o 2–3 stopnie Fahrenheita (1,1–1,6 Celsjusza) i aż o 4 stopnie (2,2°C) z powodu zmiany klimatu. Wiedzą o tym, ponieważ Climate Central stosuje naukowo zaakceptowane techniki do regularnego śledzenia, o ile cieplejsze są oceany w wyniku spalania węgla, ropy i gazu ziemnego.
Technika ta zasadniczo wykorzystuje symulacje komputerowe do stworzenia fikcyjnego świata, w którym nie ma ocieplenia spowodowanego działalnością człowieka, a następnie porównuje go z obecną rzeczywistością, z tą różnicą, że przyczyną są gazy cieplarniane. Wyjaśniają inne czynniki, takie jak zmniejszająca się ilość zanieczyszczeń siarczanami powodowanych przez żeglugę morską, co przeciwdziałało pewnemu ociepleniu, zanim niebo bardziej się przejaśniło.
Aby przejść od cieplejszych wód do silniejszych burz, autorzy przyjrzeli się obliczeniom zwanym intensywnością potencjalną, która w zasadzie stanowi ograniczenie prędkości dla danej burzy na podstawie otaczających ją warunków środowiskowych, powiedział Gifford.
Ekspert ds. huraganów i profesor meteorologii z MIT Kerry Emanuel, który był pionierem w pomiarach potencjalnej intensywności, nie brał udziału w badaniu, ale stwierdził, że ma to sens. Pokazuje wzrost siły burzy, który przewidywał 37 lat temu – dodał.
Wcześniejsze badania wykazały, że zmiany klimatyczne powodują huragany szybciej się nasilaćI wolniej się poruszaco powoduje jeszcze więcej deszczu zostać porzucony.
___
Przeczytaj więcej o zasięgu klimatycznym AP na stronie http://www.apnews.com/climate-and-environment
___
Podążaj za Sethem Borensteinem na X o godz @borenbears
___
Działalność Associated Press dotycząca klimatu i środowiska otrzymuje wsparcie finansowe od wielu prywatnych fundacji. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Znajdź punkty dostępowe standardy za współpracę z filantropiami, listę osób wspierających i obszary objęte finansowaniem pod adresem AP.org.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.