NOWY JORK (AP) – Założyciel Archegos Capital Management, funduszu hedgingowego, został skazany na 18 lat więzienia…
NOWY JORK (AP) – Założyciel funduszu hedgingowego Archegos Capital Management został w środę skazany na 18 lat więzienia za oszustwa związane z papierami wartościowymi i manipulacją na rynku w ramach programu, który według prokuratorów kosztował globalne banki inwestycyjne miliardy dolarów.
Bill Hwang został poinformowany o długości kary więzienia w sądzie federalnym na Manhattanie po tym, jak powiedział sędziemu Alvinowi K. Hellersteinowi, że „czuje się „naprawdę okropnie z powodu tego, co wydarzyło się w Archegos”, nawiązując do upadku funduszu ponad trzy lata temu.
Sędzia nie zakończył jednak rozprawy skazującej i powiedział, że zostanie ona wznowiona w czwartek. Stwierdził jednak, że „wypowiedział” długość kary pozbawienia wolności, którą narzuca.
Hellerstein oszacował, że aż dziewięć instytucji finansowych straciło w wyniku oszustwa ponad 9 miliardów dolarów.
Podczas lipcowego procesu Hwanga prokuratorzy oskarżyli Hwanga i jego współspiskowców, twierdząc, że sztucznie zawyżyli wartość kilkunastu akcji zanim inwestycje załamały się w marcu 2021 r., niszcząc wartość rynkową o wartości 100 miliardów dolarów wraz ze stworzoną przez niego firmą.
W lipcu Hwang został skazany za 10 zarzutów karnych, został jednak uniewinniony z jednego zarzutu manipulacji na rynku, podczas gdy był skazany za sześć innych.
Prokuratorzy stwierdzili, że Hwang kłamał do banków, aby pozyskać miliardy dolarów na rozwój swojej firmy inwestycyjnej z siedzibą w Nowym Jorku, zanim jej portfel dramatycznie wzrośnie z 10 miliardów dolarów do 160 miliardów dolarów.
Na początku procesu Hwanga zastępca prokuratora amerykańskiego Alexandra Rothman powiedziała ławom przysięgłych, że Hwang był już miliarderem, kiedy chciał „zostać legendą na Wall Street”, angażując się w wyrafinowany plan obejmujący transakcje instrumentami pochodnymi na akcje w celu potajemnego budowania niezwykle dużych pozycji w spółkach zaledwie kilka firm.
Z aktu oskarżenia wynika, że inwestorzy nie wiedzieli, że Archegos zdominował handel i posiadanie akcji wielu spółek, ponieważ korzystał z papierów wartościowych, które nie podlegały wymogowi publicznego ujawniania informacji. Na przykład, jak twierdzą prokuratorzy, Hwang i jego firma kontrolowali kiedyś w tajemnicy ponad 50 procent udziałów ViacomCBS.
Ryzykowne manewry sprawiły jednak, że portfel firmy był podatny na wahania cen kilku akcji.
Akt oskarżenia stwierdza, że wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego podjęte pod koniec marca 2021 r. zniweczyły wartość rynkową o wartości ponad 100 miliardów dolarów w ciągu zaledwie kilku dni.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.