DEIR AL-BALAH, Strefa Gazy (AP) – W czwartek izraelski atak na szkołę udzielającą schronienia wysiedleńcom w północnej Gazie…
DEIR AL-BALAH, Strefa Gazy (AP) – Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w czwartkowym izraelskim ataku na szkołę udzielającą schronienia przesiedleńcom w północnej Gazie zginęło co najmniej 15 osób, w tym pięcioro dzieci.
Izraelskie wojsko stwierdziło, że celem ataku byli dziesiątki bojowników Hamasu i Islamskiego Dżihadu, którzy zgromadzili się w szkole Abu Husajna w Jabaliya, miejskim obozie dla uchodźców w północnej Strefie Gazy, gdzie Izrael od ponad tygodnia prowadzi dużą operację powietrzną i naziemną.
Po ostrzeżeniu ewakuowano budynek w centrum Bejrutu, mieszczący biura sieci informacyjnej Al Jazeera i Ambasadę Norwegii, mieszczący się w oddzielnej inwestycji.
Mazen Ibrahim, szef libańskiego biura Al Jazeery, powiedział, że administracja budynku otrzymała trzy telefony z wezwaniem wszystkich do opuszczenia budynku, w którym, jego zdaniem, mieszczą się ambasady Norwegii i Azerbejdżanu, a także dziesiątki biur. Powiedział, że nie jest jasne, kto dał ostrzeżenie.
Rzeczniczka norweskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ragnhild Simenstad powiedziała, że budynek został ewakuowany po „groźbie bomby”, nie podając szczegółów.
Izrael zarządził ewakuację kilku budynkówa także całe miasta, miasteczka i wsie, gdy uderza w cele powiązane z grupą bojowników Hezbollah.
Odnotowano również kilka przypadków wezwań do ewakuacji i wiadomości tekstowych, które okazały się fałszywe, co badają libańskie agencje bezpieczeństwa.
Podczas swojej ostatniej wojny przeciwko Hezbollahowi Izrael dwukrotnie uderzył w środkowy Bejrut i w obu przypadkach doszło do tego bez ostrzeżeń.
W północnej Gazie Fares Abu Hamza, szef lokalnej jednostki nadzwyczajnej ministerstwa, potwierdził liczbę ofiar izraelskiego strajku i powiedział, że dziesiątki osób zostało rannych. Powiedział, że pobliski szpital Kamal Adwan ma trudności z leczeniem ofiar.
„Wiele kobiet i dzieci jest w stanie krytycznym” – powiedział.
Izraelskie wojsko oświadczyło, że za cel obrało centrum dowodzenia prowadzone przez obie grupy bojowników na terenie szkoły. Dostarczyła listę kilkunastu nazwisk osób, które zidentyfikowała jako bojownicy, i które były obecne w momencie wezwania do strajku. Nie było od razu możliwe zweryfikowanie tych nazwisk.
Izrael wielokrotnie atakował obozy namiotowe i szkoły, w których udzielano schronienia wysiedleńcom w Gazie. Izraelska armia twierdzi, że przeprowadza precyzyjne ataki na bojowników i stara się nie krzywdzić ludności cywilnej, ale w jej atakach często giną kobiety i dzieci.
Bojownicy pod przywództwem Hamasu wywołali wojnę, kiedy 7 października 2023 r. wtargnęli do południowego Izraela, zabijając około 1200 osób, głównie cywilów, i uprowadzając około 250 innych osób. W Gazie nadal przebywa około 100 jeńców, z czego około jedna trzecia uważa się za zmarłą.
Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w izraelskiej ofensywie zginęło ponad 42 000 Palestyńczyków. Nie wprowadza rozróżnienia między cywilami i kombatantami, ale stwierdza, że kobiety i dzieci stanowią nieco ponad połowę ofiar śmiertelnych.
Prawie rok temu północna Gaza była pierwszym celem izraelskiej inwazji lądowej i doświadczyła najcięższych zniszczeń w czasie wojny, a całe dzielnice miasta Gaza i inne miasta zostały obrócone w gruzy. Większość ludności uciekła po wydaniu przez Izrael nakazów ewakuacji w pierwszych dniach wojny, ale uważa się, że pomimo trudnych warunków pozostało około 400 000 osób.
Na początku tego miesiąca Izrael po raz kolejny nakazał ewakuację północy na pełną skalę i przez około dwa tygodnie nie pozwolił na napływ pomocy żywnościowej na ten obszar. To doprowadziło wielu Palestyńczyków do obaw, że został on przyjęty strategia poddania się lub głodu zaproponowanych przez byłych izraelskich generałów.
Na początku tego tygodnia Izrael zezwolił na przedostanie się na północ dwóch transportów pomocy Stany Zjednoczone ostrzegły, że mogą ograniczyć pomoc wojskową gdyby jej sojusznik nie zrobił więcej, aby zaradzić kryzysowi humanitarnemu.
Od początku konfliktu siły izraelskie wielokrotnie przeprowadzały operacje w Dżabaliji, gęsto zaludnionym miejskim obozie dla uchodźców, którego początki sięgają wojny w 1948 r. związanej z utworzeniem Izraela. Wojsko twierdzi, że bojownicy wielokrotnie przegrupowywali się tam po większych operacjach.
___
Magdy relacjonowała z Kairu. Współpracował z nim pisarz prasowy Kareem Chehayeb z Bejrutu.
___
Śledź relacje wojenne AP pod adresem https://apnews.com/hub/israel-hamas-war
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.