Strona główna Technologia Sąd Najwyższy Boliwii stwierdził, że były szef organizacji antynarkotykowej może zostać poddany...

Sąd Najwyższy Boliwii stwierdził, że były szef organizacji antynarkotykowej może zostać poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych pod zarzutem posiadania narkotyków

2

LA PAZ, Boliwia (AP) – Sąd najwyższy Boliwii zatwierdził w środę ekstradycję do Stanów Zjednoczonych byłego…

LA PAZ, Boliwia (AP) – Sąd najwyższy Boliwii zatwierdził w środę ekstradycję do Stanów Zjednoczonych byłego szefa wydziału antynarkotykowego pod zarzutem spisku mającego na celu przemyt kokainy do USA, co jest rzadkim orzeczeniem wydanym przeciwko najwyższemu urzędnikowi bezpieczeństwa w państwie andyjskim którego stosunki z Waszyngtonem są napięte od dziesięcioleci.

Decyzja, od której nie przysługuje odwołanie, stanowi zwieńczenie szybkiego upadku 59-letniego Maximiliano Dávili-Pereza, głównego policjanta ds. narkotyków w Boliwii w 2019 r. byłego lewicowego prezydenta Evo Moralesapierwszy rdzenny prezydent Boliwii, który stał się w pewnym sensie światową ikoną antyimperialistycznej dzięki wyrzuceniu ambasadora USA i Agencji ds. Walki z Narkotykami w 2008 r. za rzekome podżeganie opozycji.

Były pułkownik policji, Dávila-Perez został oskarżony w 2022 roku w Nowym Jorku pod zarzutem federalnych zarzutów spisku mającego na celu import kokainy do USA i posiadania karabinów maszynowych. W akcie oskarżenia zarzucono Dávili-Perezowi wykorzystanie swojego stanowiska do zapewnienia najwyższego poziomu ochrony samolotom transportowym przewożącym kokainę przez kraje trzecie w celu dystrybucji w USA

Departamenty Sprawiedliwości i Stanu zaoferowały także nagrodę w wysokości do 5 milionów dolarów za informacje prowadzące do jego skazania. Były urzędnik zaprzecza oskarżeniom.

Sąd Najwyższy Boliwii ogłosił, że uwzględnia formalny wniosek Stanów Zjednoczonych o ekstradycję Dávili-Pereza pod zarzutem spisku narkotykowego. Departament Stanu USA i Departament Sprawiedliwości nie skomentowały publicznie tego ogłoszenia.

„Po przejrzeniu dokumentacji i odpowiednich dowodów zdecydowano o natychmiastowym przystąpieniu do ekstradycji Dávili” – powiedział Marco Jaimes, prezes sądu najwyższego.

W Boliwii Dávila-Perez zostaje oskarżony o pranie pieniędzy. Władze Boliwii aresztowały go w 2022 r., gdy rzekomo uciekał do Argentyny, wciągając go do więzienia w stolicy La Paz, gdzie obecnie przebywa.

Dávila-Perez kierował agencją antynarkotykową w Boliwii przez ostatnie dziewięć miesięcy niemal 14 lat prezydenturyKtóry zakończył się nagle w listopadzie 2019 r. Potężny były hodowca koki podał się do dymisji po tym, jak wybuchły protesty uliczne po ogłoszeniu, że wygrał reelekcję do parlamentu bezprecedensowa czwarta kadencja.

The rząd tymczasowy Jeanine Áñezktóra przejęła władzę po obaleniu Moralesa, zwolniła Dávilę-Pereza.

Ale wrócił do rządu pod Prezydent Luis Arcebyły minister gospodarki Moralesa i preferowany kandydat w wyborach w 2020 r.

Przed aresztowaniem Dávila-Perez przez rok służył jako dowódca policji w Cochabambie, w centralnym regionie Boliwii, kluczowym ośrodku produkcji liści koki w kraju.

Pomimo niełatwych stosunków, wieloletniego braku ambasadorów i ograniczonej aktywności dyplomatycznej, od 1995 roku obowiązuje traktat ekstradycyjny między Boliwią a USA.

To dopiero drugi przypadek w historii Boliwii, kiedy władze wyraziły zgodę na ekstradycję do USA byłego oficera wojskowego lub urzędnika rządowego, powiedział Saul Lara, poseł opozycji i były minister spraw zagranicznych.

Pierwsza miała miejsce w 1995 r., kiedy płk Faustino Rico Toro, były minister spraw wewnętrznych bliski brutalnemu boliwijskiemu dyktatorowi Luisowi Garcii Mezie, został przekazany władzom USA w Miami pod zarzutem handlu kokainą.

Prawnicy Dávila-Perez zapowiedzieli zakwestionowanie ekstradycji.

„To poważne naruszenie praw człowieka” – powiedział obrońca Manolo Rojas, obiecując, że poruszy tę sprawę przed Międzyamerykańską Komisją Praw Człowieka, organem Organizacji Państw Amerykańskich, której Stany Zjednoczone są założycielem członek.

Decyzja sądu w Boliwii pojawia się, gdy zaciekła rywalizacja nasila się między obecnym prezydentem Arce a byłym prezydentem Moralesem nasila się, powodując rozdzieranie rządzącej partii Ruch W stronę Socjalizmu.

Chociaż Morales upiera się, że nie ma nic wspólnego z Dávilą-Perezem, zwolennicy Arce’a starają się przedstawić zarzuty stawiane jego byłemu ministrowi jako kolejny cios w karierę polityczną byłego prezydenta który pomimo zakazu sądu stara się wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

„W Stanach Zjednoczonych były car antynarkotykowy z pewnością będzie mógł ujawnić, kim są jego wspólnicy. Być może to Evo” – stwierdziła senator Virginia Velasco, odnosząc się do Moralesa, nie podając żadnych dowodów.

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj