Aktor nazywa się Sławomir Sobala i gra „najbardziej pogardzaną osobę na świecie”. Wie, że prawdopodobnie nie otrzyma żadnej nagrody za swój występ, pomimo jego mocy, aktualności i osobistego ryzyka związanego z fizyczną produkcją.
Jego film pt Putinbędzie można oglądać od 10 stycznia na ekranach w 64 krajach, w tym w około 200 w USA. Przerażający film biograficzny o dojściu rosyjskiego despoty do władzy nosi podtytuł „Władza absolutna to za mało”.
Eksperci polityki zagranicznej spekulują, że a Władimir Putin–Donalda Trumpa szczyt mógłby przypadkowo odbyć się w ciągu kilku tygodni od premiery filmu. Patryck Vega, jego polski dyrektor, daleki jest od optymizmu, jeśli chodzi o wyniki takiego szczytu, biorąc pod uwagę przerośnięte ego i apetyty obu przywódców. A groźby nuklearne już wymienione.
Vega, który przez lata badał dojrzewanie Putina i jego dojście do władzy, nakręcił swój warty 14 milionów dolarów film w Polsce, Rosji, Ukrainie (nawet w Czarnobylu) i Izraelu. Reżyser i jego załoga często byli w wielkim niebezpieczeństwie, zamykali lokalizacje i uciekali w poszukiwaniu schronienia.
Duża część dialogów jest prowadzona w języku angielskim i zawiera obszerne napisy.
Postać Putina, granego przez Sobalę, który jest Polakiem, zasadniczo reprezentuje połączone dzieło sztucznej inteligencji i innych rozwiązań cyfrowych. Sam aktor jest niezwykle podobny do Putina, ale jego twarz i sylwetka zostały zmienione, aby podkreślić podobieństwa. Putin jako dziecko jest bity przez rosyjskich kolegów z klasy, a kontrataki tego bohatera wydają się wyraźnie Putinowskie.
Putin to pierwszy międzynarodowy film Vegi (47 l.), byłej dziennikarki, która nakręciła kilka filmów dokumentalnych i thrillerów. Finansowanie jego nowego filmu pochodzi ze źródeł prywatnych, obawia się jednak, że podanie ich nazwisk naraziłoby ich na groźby ze źródeł rosyjskich. Wydarzenia na Horyzonciedystrybutor filmów, nabył prawa do filmu w USA.
„Chciałbym, żeby mój film był prezentowany na festiwalach, ale nie udało mi się go ukończyć na czas” – wyjaśnia Vega. „Wierzę jednak, że film znajdzie międzynarodowych fanów, ponieważ rosyjski oligarcha jest wciąż postacią nieznaną. Ludzie chcą wejść mu do głowy.
Vega komentuje, że pomimo ogromnych kosztów i ofiar wojny Putina na Ukrainie jego kraj pozostaje mocny. Według New York Timesa w tym tygodniu rosnąca liczba Rosjan akceptuje nawet nieuniknione użycie broni nuklearnej podczas wojny.
„Moim celem w tym filmie jest odblokowanie umysłu Putina” – mówi Vega, mieszkająca w Paryżu i Szwajcarii. „Amerykanie również boją się nieznanego”.
Film ukazuje, jak młody Putin przejmuje kontrolę nad różnymi rosyjskimi biurokracjami poprzez złowrogą manipulację, odcinając w razie potrzeby Internet i inne media. W jednej ze scen wprawia nawet w zakłopotanie sowiecki establishment, przemycając do Moskwy całe ciężarówki papieru toaletowego – wówczas towaru rzadkiego.
Czy Putinowi i Trumpowi uda się nawiązać merytoryczne relacje? Z jednej strony Trumpa niepokoi fakt, że najbogatszym człowiekiem na świecie jest Putin, a nie Elon Musk czy on sam. Podobnie jak Trump, Rosjanin nie pije i rzadko śpi.
Podobnie Sobola w roli głównej: Sobala, aktor ze wspomaganiem sztucznej inteligencji, barwnie wciela się w Putina, może wywołać zamieszanie w następnym sezonie nagród. Według gildii, a nawet Akademii, rola sztucznej inteligencji w wydajności jest wciąż szarą strefą. Czy sztuczna inteligencja zagraża nawet aktorstwu?