SAN JUAN, Portoryko (AP) – Komisarz policji Bahamów złożył rezygnację po tym, jak sierżant i dwóch funkcjonariuszy…
SAN JUAN, Portoryko (AP) – Komisarz policji na Bahamach złożył rezygnację ze stanowiska po tym, jak sierżant i dwóch funkcjonariuszy zostali niedawno postawieni w stan oskarżenia w amerykańskiej sprawie dotyczącej handlu narkotykami, którą władze federalne określają jako „masową”.
Premier Bahamów ogłosił w środę, że Clayton Fernander ustępuje ze stanowiska, zaznaczając, że w tej sprawie nie postawiono mu żadnych zarzutów, ale konieczna jest zmiana policji.
„Podejmujemy ważne kroki, aby przywrócić zaufanie i odpowiedzialność” – powiedział parlamentowi premier Philip Brave Davis, dodając, że w nadchodzących dniach nastąpi więcej zmian na stanowiskach kierowniczych.
Rezygnacja nastąpiła po tym, jak pod koniec listopada w USA postawiono w stan oskarżenia sierżanta policji, starszego funkcjonariusza policji, funkcjonariusza Królewskich Sił Obronnych Bahamów i kilku innych podejrzanych.
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych nazwał tę sprawę „masowym spiskiem dotyczącym importu kokainy, do którego przyczynili się skorumpowani urzędnicy rządu Bahamów, w tym wysocy rangą członkowie Królewskiej Policji Bahamów”.
Departament zauważył, że od maja 2021 r. handlarze narkotyków przemycają przez Bahamy tony kokainy przeznaczonej do Stanów Zjednoczonych z pomocą skorumpowanych lokalnych urzędników, którzy kontrolują lotniska i ujawniają informacje o ruchach amerykańskiej straży przybrzeżnej.
Z aktu oskarżenia wynika, że obiecane lub wręczone urzędnikom łapówki opiewały na kwotę od 10 000 do 2 milionów dolarów, w tym na transport 1320 funtów (600 kilogramów) kokainy przez główne międzynarodowe lotnisko na Bahamach.
Bahamy nie mianowały jeszcze nowego komisarza policji.
W poniedziałek Fernander oświadczył, że przeprowadza wywiady z urzędnikami, aby ustalić, kiedy rozpoczął się rzekomy handel narkotykami, i wyraził poparcie dla rządowej propozycji dotyczącej niezależnego cywilnego nadzoru nad policją. Zapowiedział także podjęcie szeregu działań, w tym utworzenie zaszyfrowanego i anonimowego systemu sygnalizacyjnego w celu rozprawienia się z korupcją.
„Ta kultura korupcji, która przeniknęła do Królewskiej Policji Bahamów, nie pojawiła się z dnia na dzień” – powiedział. „Ale od dzisiaj podwoimy nasze wysiłki, aby to stłumić”.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.