Strona główna Fason Ile osób umiera każdego roku na wściekliznę?

Ile osób umiera każdego roku na wściekliznę?

2

(NEXSTAR) – Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego wydał ostrzeżenie dla mieszkańców, którzy uważają, że mogli być narażeni na wściekliznę, wzywając ich, aby natychmiast zwrócili się o pomoc lekarską, zanim będzie za późno.

Ostrzeżenie następuje później zmarł nauczyciel z hrabstwa Fresno po ukąszeniu przez prawdopodobnie wściekłego nietoperza w zeszłym tygodniu.

„Ukąszenia nietoperzy mogą być niewiarygodnie małe i trudne do zauważenia lub wykrycia” – powiedział w swoim raporcie dr Tomás J. Aragón, dyrektor CDPH i stanowy urzędnik ds. zdrowia publicznego. informacja prasowa wydany po śmierci kobiety. „Ważne jest, aby po dotknięciu dzikiego zwierzęcia umyć ręce i poszukać otwartych ran, a w przypadku ukąszenia natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską”.

Według danych opublikowanych w Stanach Zjednoczonych najczęstszą przyczyną wścieklizny są ukąszenia lub zadrapania zwierząt, najczęściej nietoperzy, szopów, skunksów i lisów (w tej kolejności). najnowsze dane cytowany przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Jednak ze względu na powszechne wymagania dotyczące szczepień psy generalnie nie stanowią ryzyka przeniesienia wścieklizny na ludzi w Ameryce.

Szczepienia te, wraz z łatwo dostępną opieką dla osób, które mogły być narażone, oraz programy mające na celu zarządzanie epidemiami wścieklizny wśród dzikich zwierzątdrastycznie zmniejszyły liczbę zgonów w USA w ciągu ostatnich 65 lat. CDC twierdzi, że przed rokiem 1960 „kilkaset” osób rocznie umierało na wściekliznę, podczas gdy obecnie „mniej niż 10” osób rocznie umiera na wściekliznę.

Jednak w skali globalnej roczna liczba ofiar śmiertelnych wścieklizny liczy się w dziesiątkach tysięcy. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że Co roku umiera 59 000 osób na tę chorobę (40% to dzieci poniżej 15. roku życia), przyznaje jednak, że liczba ta może być „rażąco niedoszacowana” ze względu na niezgłoszone lub niezidentyfikowane przypadki. Tymczasem CDC podaje liczby bliżej 70 tys.

The najwyższe stężenia zgonów ma miejsce w Afryce i Azji, gdzie wścieklizna przenoszona przez psy nie została jeszcze wyeliminowana. WHO szacuje, że 35% wszystkich zgonów spowodowanych wścieklizną ma miejsce w Indiach, częściowo z powodu zaporowych kosztów opieki zdrowotnej po ekspozycji.

Dziecko wścieklizny
Dziecko leczone w gabinecie lekarskim po ukąszeniu przez zwierzę podejrzane o wściekliznę, 1968. (Zdjęcie dzięki uprzejmości CDC; Smith Collection/Gado/Getty Images)

Ponadto wiele osób narażonych na wściekliznę może nie zdawać sobie sprawy, że zostało zarażone, aż będzie za późno, ponieważ okres inkubacji może trwać miesiące. (Nauczycielka w Kalifornii zaczęła wykazywać objawy dopiero około miesiąca po ukąszeniu, powiedziała jej przyjaciółka.) Kiedy pacjent zaczyna odczuwać objawy — które mogą obejmować gorączkę, bóle, mrowienie w miejscu ukąszenia, a później poważniejsze problemy neurologiczne i mózgowe dysfunkcja – „śmierć jest nieunikniona” – pisze WHO.

Z tego powodu urzędnicy ds. zdrowia wzywają każdą osobę narażoną na wściekliznę, aby natychmiast zwróciła się o pomoc lekarską w celu omówienia profilaktyki poekspozycyjnej, czyli PEP. Ten rodzaj opieki zazwyczaj obejmuje przemywanie ran, szczepienia i leczenie przeciwciałami i może zapobiec przedostaniu się wirusa wścieklizny do centralnego układu nerwowego.

CDC szacuje, że każdego roku około 60 000 Amerykanów otrzymuje leczenie PEP po ukąszeniach lub narażeniach. (Niektóre osoby, które pracują lub mieszkają na stanowiskach/obszarach podwyższonego ryzyka, mogą również kwalifikować się do szczepień zapobiegawczych, tzw profilaktyka przedekspozycyjna, lub PrEP.)

Ostatecznym celem jest zastosowanie tych samych metod w celu zmniejszenia liczby zgonów spowodowanych wścieklizną na całym świecie. CDC i WHO wraz z międzynarodowymi grupami zadaniowymi i organizacjami zajmującymi się zdrowiem czynią ciągłe postępy, aby pomóc w zapewnieniu dostępności szczepionek, programach szczepień oraz edukacji i szkoleniach.

„W wielu krajach wdrażane są programy kontroli wścieklizny, które przynoszą duże sukcesy w postaci poprawy zasięgu szczepień psów, poprawy dostępności do PEP i zmniejszenia liczby zgonów wśród ludzi” – pisze WHO. „Społeczność globalna dąży do wyeliminowania zgonów ludzi spowodowanych wścieklizną przenoszoną przez psy do roku 2030”.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj