BUCHAREST, Rumunia (AP) – Wyzywający skrajnie prawicowy kandydat na prezydenta Rumunii Calin Georgescu stał w niedzielę przed zamkniętym lokalem wyborczym, aby…
BUCHAREST, Rumunia (AP) – W niedzielę buntowniczy skrajnie prawicowy kandydat na prezydenta Rumunii Calin Georgescu stanął przed zamkniętym lokalem wyborczym, aby potępić bezprecedensową decyzję sądu najwyższego o unieważnieniu pierwszej tury głosowania, w której wyłonił się jako faworyt.
The Trybunał Konstytucyjny w piątek unieważnił wybory po odkryciu odtajnionych informacji wywiadowczych, które rzekomo Rosja zorganizowała w mediach społecznościowych zakrojoną na szeroką skalę kampanię promującą Georgescu.
„Dzisiaj jest Dzień Konstytucji i w Rumunii nie ma już nic konstytucyjnego. Jestem tu w imię demokracji” – powiedział mediom w Mogosoaia pod Bukaresztem 62-letni Georgescu. „Anulując demokrację, unieważniana jest nasza wolność”.
Sąd powołał się na nielegalne wykorzystanie technologii cyfrowych, w tym sztucznej inteligencji, a także na niezadeklarowane źródła finansowania. Nie wymieniając nazwiska Georgescu, sąd stwierdził, że jeden z kandydatów został „preferencyjnie potraktowany” na platformach mediów społecznościowych, co zniekształciło wyrażoną przez wyborców wolę.
Pomimo bycia ogromnym outsiderem, który zadeklarował zerowe wydatki na kampanię, Georgescu 24 listopada zwyciężył w sondażach w pierwszej turzei na niedzielę miał w drugiej turze zmierzyć się z reformistką Eleną Lasconi z partii Save Rumunia Union.
W pierwszej turze startowało trzynastu kandydatów wyścigu prezydenckiego w Unii Europejskiej i państwie członkowskim NATO, którego następstwa wywołały niezliczone kontrowersje, w tym ponowne przeliczenie głosów zarządzone przez ten sam sąd.
Wyznaczone zostaną nowe terminy, aby głosowanie prezydenckie odbyło się od nowa.
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział w oświadczeniu z okazji niedzielnego Dnia Konstytucji, że „znaleźliśmy się w momencie głębokiej odpowiedzialności za wartości, które charakteryzują nas jako naród”.
„Rumuńska konstytucja określa ramy, w których funkcjonuje państwo i życie polityczne, służąc jako tarcza przed zagrożeniami dla demokracji” – powiedział. „W niespokojnych czasach instytucje państwowe wzywane są do działania ze spokojem, mądrością i poszanowaniem prawa, Konstytucji i demokracji”.
Po tym, jak Georgescu nieoczekiwanie zwyciężył w sondażach w pierwszej turze, jego sukces sprawił, że wielu obserwatorów politycznych zastanawiało się, dlaczego większość lokalnych sondaży plasowała go przed głosowaniem za co najmniej pięcioma innymi kandydatami.
Wielu obserwatorów przypisało jego sukces właśnie jemu Konto TikTok, które ma obecnie 6,2 miliona polubień i 565 000 obserwujących. Niektórzy eksperci podejrzewali jednak, że liczba obserwujących Georgescu w Internecie została sztucznie zawyżona, podczas gdy najwyższy rumuński organ bezpieczeństwa twierdził, że tak preferencyjne traktowanie przez TikTok nad innymi kandydatami.
w sobotę, Rumuńscy prokuratorzy przeprowadzili naloty w trzech nieruchomościach w centrum Braszowa powiązanych z Bogdanem Peschirem, podejrzanym o nielegalne finansowanie kampanii promującej Georgescu. Jak twierdzą prokuratorzy, naloty opierały się na podejrzeniach o korupcję wyborców, pranie pieniędzy i oszustwa internetowe.
Tajne służby twierdziły, że Peschir zapłacił użytkownikom TikTok 381 000 dolarów (361 000 euro) za promowanie treści Georgescu na platformie należącej do Chin. Władze wywiadu stwierdziły, że uzyskane informacje „ujawniają agresywną kampanię promocyjną”, mającą na celu zwiększenie i przyspieszenie popularności Georgescu.
Nie ma wyraźnego związku między Peschirem a rzekomą ingerencją Rosji. Rosja zaprzecza, jakoby wtrącała się w sytuację w Rumunii.
W piątek niedoszły przeciwnik Georgescu, Lasconi, również ostro potępił decyzję sądu o unieważnieniu wyborów, twierdząc, że jest ona „nielegalna, niemoralna i miażdży samą istotę demokracji” oraz że powinna była odbyć się druga tura.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.