CHICAGO – Minęły prawie trzy lata od wybuchu wojny na Ukrainie, w wyniku której miliony osób zostały przesiedlone. Od tego czasu tysiące ludzi zamieszkało w Chicago, a nowe zasoby są teraz na wyciągnięcie ręki.
Życie wykorzenione przez wojnę i konieczność ucieczki z ojczyzny jest już traumatyczna, a cały szereg problemów, z którymi można się spotkać w obcym środowisku, może tylko pogorszyć sytuację. Ale teraz istnieje nowe centrum edukacyjne, które może pomóc dziesiątkom tysięcy wysiedlonych Ukraińców, którzy przybyli do Chicago.
„Naszą misją jest pomaganie i motywowanie ludzi do dalszego rozwoju i dajemy do tego umiejętności” – powiedziała Mariya Boguslav, koordynatorka ukraińskiej sieci EduHubs.
We wtorek Bogusław rozmawiał z WGN-TV o inicjatywie znanej jako „EduHuby”, który pomogła uruchomić po rozpoczęciu wojny na Ukrainie prawie trzy lata temu.
„Stworzyliśmy sieć EduHubów jeden po drugim w różnych krajach, obecnie jest ich 70. W Chicago jest ich już 70. Dlatego jest to dla nas bardzo ważne” – powiedział Bogusław.
Centra znajdują się już na całym świecie, ale będzie to pierwsze w Ameryce. Został oficjalnie uruchomiony we współpracy z Wright College i Krajowe Stowarzyszenie Systemów Szkolnictwa Wyższegoznany jako „NASZ”.
„Najpierw spojrzeliśmy na Chicago, ponieważ w całym kraju Chicago przyjęło drugą co do wielkości liczbę wysiedlonych Ukraińców od 2022 r., ustępując jedynie Nowym Jorku” – powiedziała Olivia Issa, kierownik programu NASH.
Od początku wojny 8 milionów Ukraińców zostało rozproszonych po całym świecie, a dziesiątki tysięcy przebywa obecnie w Chicago.
Rozpoczęcie życia od zera nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę bariery językowe lub możliwość przeniesienia referencji.
„Są ludzie ze znaczącymi referencjami, którzy muszą pracować na stanowiskach zupełnie niezwiązanych z ich wcześniejszym zawodem” – powiedziała Issa.
Nawet tym, którzy pokonają bariery językowe i edukacyjne, samo znalezienie poczucia wspólnoty może być trudne.
„Tak naprawdę jedną z największych rzeczy, jakie tracisz w wyniku przemieszczenia, jest sieć społecznościowa” – powiedziała Issa.
EduHub ma na celu pomóc we wszystkich tych sprawach i nie tylko, dając ludziom narzędzia do wyznaczania własnego kursu.
„Nie tylko, no wiecie, uchodźcy społeczni, którzy po prostu siedzą i, no wiecie, zjadają budżet innego kraju” – powiedział Bogusław.
A podczas poruszania się po nowym mieście zasoby, które tu znajdą, pomogą także zachować przy życiu ich własny język i sposób życia.
„To bardzo ważne, aby mieć to połączenie” – powiedział Bogusław.
Kliknij tutaj aby uzyskać więcej informacji na temat EduHubs.