LONDYN (AP) – Co agencja szpiegowska daje na Boże Narodzenie? Co powiesz na zagadkę owiniętą w zagadkę kryjącą się w tajemnicy?
GCHQbrytyjski agencja wywiadu elektronicznego i cybernetycznegow środę opublikowało coroczne Christmas Challenge — sezonową kartkę z życzeniami, która może służyć również jako zestaw diabelnie trudnych łamigłówek, zaprojektowanych, aby ekscytować młode umysły rozwiązywaniem szyfrów i odkrywaniem wskazówek.
Wyzwanie skierowane jest do młodych ludzi w wieku od 11 do 18 lat, których zachęca się do pracy w zespołach i wykorzystania „myślenia lateralnego, pomysłowości i wytrwałości”, aby rozwiązać siedem łamigłówek opracowanych przez „wewnętrzne łamigłówki GCHQ”.
Karta jest wysyłana przez szefa GCHQ – skrótu od Government Communications Central – do innych szefów bezpieczeństwa narodowego na całym świecie. Puzzle po raz pierwszy pojawiły się w 2015 roku i stały się coroczną tradycją. Kartę można pobrać ze strony internetowej GCHQ, i zyskała popularność wśród nauczycieli — według agencji pobrała ją jedna trzecia brytyjskich szkół średnich.
Agencja przyznaje, że świąteczna zabawa ma ukryty motyw.
Dyrektor GCHQ Anne Keast-Butler wyraziła nadzieję, że karta zainspiruje młodych ludzi do zgłębiania dziedzin STEM – nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki – „oraz do zastanowienia się, co może zaoferować kariera w cyberbezpieczeństwie i inteligencji”.
Ma także na celu rozwianie niektórych mitów na temat pracy wywiadowczej, napędzanej przez superagenta Jamesa Bonda i innych fikcyjnych szpiegów.
„Główny łamigłówka” GCHQ, Colin, powiedział, że wyzwanie najlepiej rozwiązać poprzez pracę zespołową, w przeciwieństwie do popularnego wizerunku samotnego geniusza lub samotnego tajnego agenta.
„Nie zrozumcie mnie źle – w naszym wydziale mamy geniuszy” – powiedział Colin, który ze względu na tajny charakter swojej pracy podał tylko swoje imię. „Ale co najważniejsze, mamy do czynienia z dużą liczbą ludzi o różnych umiejętnościach, którzy spotykają się razem.
„Umiejętności, których szukamy, są dość zróżnicowane. Lubimy umiejętności analityczne, ale także myślenie lateralne. W przypadku niektórych z tych łamigłówek podoba nam się pomysł, że znalezienie odpowiedzi wymaga pewnej dozy wytrwałości”.
Na karcie znajduje się mapa Wielkiej Brytanii z powiązaniami z lokalizacjami, w których GCHQ ma swoje bazy, w tym z zaawansowaną technologicznie siedzibą w Cheltenham w zachodniej Anglii, nazywaną „Pączkiem” ze względu na swój kształt.
Wielu Brytyjczyków chętnie rozwiązuje łamigłówki, a związek między łamigłówkami a sztuką szpiegowską jest często podkreślany – zwłaszcza w wielu książkach, filmach i programach telewizyjnych o Bletchley Park, kompleksie budynków i drewnianych chat na północny zachód od Londynu, gdzie podczas II wojny światowej setki matematyków, kryptologów, ekspertów od krzyżówek i pionierów komputerów pracowało nad złamaniem tajnych kodów nazistowskich Niemiec.
Historycy twierdzą, że ich praca skróciła II wojnę światową aż o dwa lata.
Colin powiedział, że wśród nowych rekrutów do GCHQ „coraz częściej słyszymy, że po raz pierwszy usłyszeli o GCHQ poprzez zagadkę”.
„To zdecydowanie inspiruje ludzi”.
Technologia rozwinęła się ogromnie od czasów Bletchley Park, ale – co uspokaja – tworzenie i rozwiązywanie zagadek to obszar, który wciąż potrzebuje ludzkiego dotyku.
„Sztuczna inteligencja nie ma dobrych osiągnięć w układaniu i rozwiązywaniu zagadek, nie tego rodzaju” – powiedział Colin. „Nadal zdarza się, że ludzie potrafią układać ciekawe łamigłówki w sposób, w jaki nie potrafi tego zrobić sztuczna inteligencja – dzięki Bogu”.