JEROZOLIMA (AP) – Premier Izraela Benjamin Netanjahu we wtorek zalecił swojemu gabinetowi zatwierdzenie umowy pośredniczonej przez Stany Zjednoczoneporozumienie o zawieszeniu broniz libańskim Hezbollahem, przygotowując grunt pod zakończenie prawie 14 miesięcy walk związanych z trwającą wojną w Strefie Gazy.
Na godziny poprzedzające posiedzenie gabinetu Izrael przeprowadził najintensywniejszą falę strajków w Bejrucie i na jego południowych przedmieściach oraz wydał rekordową liczbę ostrzeżeń o ewakuacji. Według lokalnych władz w strajkach w całym kraju zginęły co najmniej 23 osoby, gdy Izrael zasygnalizował, że zamierza dalej uderzać w Hezbollah w ostatnich godzinach przed zawieszeniem broni.
Zawieszenie broni oznaczałoby pierwszy ważny krok w kierunku zakończenia niepokojów w regionie wywołanych atakiem Hamasu na Izrael 7 października 2023 r. Nie odnosi się ono jednak do wyniszczającej wojny w Gazie.
Prezydent elekt USA Donald Trump obiecał zaprowadzenie pokoju na Bliskim Wschodzie, ale ani on, ani Netanjahu nie zaproponowali powojennego rozwiązania dla terytorium Palestyny, gdzie Hamas nadal przetrzymuje dziesiątki zakładników, a konflikt jest trudniejszy do rozwiązania.
Mimo to oczekuje się, że jakiekolwiek wstrzymanie walk w Libanie zmniejszy prawdopodobieństwo wojny między Izraelem a Iranem, który wspiera zarówno Hezbollah, jak i Hamas i na początku tego roku dwukrotnie wymieniał bezpośredni ogień z Izraelem.
Izrael twierdzi, że „zaatakuje z siłą”, jeśli Hezbollah złamie rozejm
W oświadczeniu telewizyjnym Netanjahu zapowiedział, że przedstawi propozycję zawieszenia broni ministrom we wtorek, kiedy mają nad nią głosować. Wymienił serię osiągnięć przeciwko wrogom Izraela w całym regionie i powiedział, że zawieszenie broni z Hezbollahem jeszcze bardziej odizoluje Hamas w Gazie i pozwoli Izraelowi skupić się na swoim głównym wrogu, Iranie, który wspiera obie grupy.
„Jeśli Hezbollah złamie porozumienie i spróbuje się dozbroić, zaatakujemy” – powiedział. „Za każde naruszenie będziemy atakować z całą mocą”.
Nie było od razu jasne, kiedy zawieszenie broni wejdzie w życie, a dokładne warunki porozumienia nie zostały ujawnione.
Porozumienie przewiduje wstępne dwumiesięczne wstrzymanie walk i wymaga od Hezbollahu zakończenia swojej obecności zbrojnej na dużym obszarze południowego Libanu, podczas gdy wojska izraelskie powinny powrócić na swoją stronę granicy.Tysiące dodatkowych żołnierzy libańskichi żołnierzy sił pokojowych ONZzostanie rozmieszczony na południu, a międzynarodowy panel pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych będzie monitorował przestrzeganie zasad przez wszystkie strony.
Jednak wdrożenie pozostaje głównym znakiem zapytania. Izrael zażądał prawa do działania, gdyby Hezbollah naruszył swoje zobowiązania. Urzędnicy libańscy odmówili wpisania tego do wniosku.
Hezbollah oświadczył, że akceptuje tę propozycję, ale wyższy rangą urzędnik grupy powiedział we wtorek, że nie widział porozumienia w jego ostatecznej formie.
„Po zapoznaniu się z porozumieniem podpisanym przez wrogi rząd sprawdzimy, czy istnieje zgodność między tym, co oświadczyliśmy, a tym, co uzgodnili libańscy urzędnicy” – powiedział stacji informacyjnej Al Jazeera Mahmoud Qamati, wiceprzewodniczący rady politycznej Hezbollahu .
„Chcemy oczywiście położenia kresu agresji, ale nie kosztem suwerenności państwa”. Libanu – powiedział. „Nie dopuszcza się żadnego naruszenia suwerenności”.
Trwa bombardowanie południowych przedmieść Bejrutu
Mimo że urzędnicy izraelscy, amerykańscy, libańscy i międzynarodowi wyrazili rosnący optymizm w związku z zawieszeniem broni, Izrael kontynuował swoją kampanię w Libanie, która jego zdaniem ma na celu sparaliżowanie zdolności wojskowych Hezbollahu.
We wtorek izraelski strajk zrównał z ziemią budynek mieszkalny w centralnej dzielnicy Bejrutu, Basta – po raz drugi w ostatnich dniach samoloty bojowe uderzyły w zatłoczony obszar w pobliżu centrum miasta. Według Ministerstwa Zdrowia Libanu co najmniej siedem osób zginęło, a 37 zostało rannych.
Izrael po raz pierwszy uderzył także w budynek w tętniącej życiem dzielnicy handlowej Hamra, uderzając w miejsce znajdujące się około 400 metrów od Banku Centralnego Libanu. Nie było od razu informacji o ofiarach.
Trzy osoby zginęły w oddzielnym strajku w Bejrucie, a trzy w ataku na obóz dla uchodźców palestyńskich w południowym Libanie. Libańskie media państwowe podały, że we wschodniej prowincji Baalbek zginęło kolejnych 10 osób. Izrael twierdzi, że jego celem są bojownicy Hezbollahu i ich infrastruktura.
Ostrzeżenia dotyczące ewakuacji objęły wiele obszarów, w tym części Bejrutu, które wcześniej nie były celem ataków. Ostrzeżenia w połączeniu z obawą, że Izrael nasili ataki przed zawieszeniem broni, skłoniły mieszkańców do ucieczki. Ruch był zablokowany, a do niektórych samochodów przywiązane były materace. Dziesiątki ludzi, niektórzy w piżamach, zebrało się na centralnym placu, skulony pod kocami lub stojąc wokół ogniska, podczas gdy izraelskie drony głośno brzęczały nad głowami.
W międzyczasie Hezbollah kontynuował ogień rakietowy, uruchamiając syreny alarmowe w północnym Izraelu.
Rzecznik izraelskiego wojska Avichay Adraee wydał ostrzeżenie o ewakuacji dla 20 budynków na południowych przedmieściach Bejrutu, gdzie Hezbollah ma główną obecność, a także ostrzeżenie dla południowego miasta Naqoura, gdzie mieści się siedziba misji pokojowej ONZ UNIFIL.
Rzecznik UNIFIL, Andrea Tenenti, powiedział Associated Press, że siły pokojowe nie będą ewakuować.
Izraelskie wojsko oświadczyło również, że jego oddziały lądowe starły się z siłami Hezbollahu i zniszczyły wyrzutnie rakiet w rejonie Slouqi na wschodnim krańcu rzeki Litani, kilka kilometrów (mil) od granicy z Izraelem.
Zgodnie z porozumieniem o zawieszeniu broni Hezbollah będzie musiał przenieść swoje siły na północ od Litani, która w niektórych miejscach znajduje się około 30 kilometrów (20 mil) na północ od granicy.
Hezbollah zaczął ostrzeliwać północny Izrael, twierdząc, że okazuje wsparcie Palestyńczykom, dzień po przeprowadzeniu przez Hamas ataku na południowy Izrael 7 października 2023 r., wywołując wojnę w Gazie. Izrael odpowiedział ogniem na Hezbollah i od tego czasu obie strony wymieniają ostrzał.
Izrael nasilił swoją kampanię bombardowań w połowie września, a później wysłał wojska do Libanu, obiecując położyć kres ostrzałowi Hezbollahu, aby dziesiątki tysięcy ewakuowanych Izraelczyków mogło wrócić do swoich domów.
Według libańskich urzędników ds. zdrowia w wyniku izraelskiego pożaru w Libanie w ciągu ostatnich 13 miesięcy ponad 3760 osób zginęło, w tym wielu cywilów. Bombardowania wypędziły ze swoich domów 1,2 miliona ludzi. Izrael twierdzi, że zabił ponad 2000 członków Hezbollahu.
Ogień Hezbollahu zmusił do tego około 50 000 Izraelczyków ewakuuję na północy kraju, a jego rakiety dotarły aż do Tel Awiwu na południe Izraela. Zginęło co najmniej 75 osób, z czego ponad połowa to cywile. W ofensywie lądowej w Libanie zginęło ponad 50 izraelskich żołnierzy.