(NEXSTAR) — Skywatchers mieli jak dotąd wspaniały rok, a zaćmienie słońcapowrót „diabelska kometa”, I wiele okazji do zobaczenia zorzy polarnej. Oszałamiające widoki będą kontynuowane w 2025 r. — lub, ściślej mówiąc, brak konkretnego widoku.
Ma to związek z Saturnem, potencjalnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych planet w naszym Układzie Słonecznym dzięki swoim pierścieniom. Według NASAUważa się, że pierścienie te składają się ze skalistych i lodowych kawałków, których wielkość może wahać się od małych ziaren po kawałki wielkości domu.
Te pierścienie jednak będą „znikną” w 2025 r.
Podobnie jak Ziemia, oś Saturna jest nachylona, NASA wyjaśnia. W przyszłym roku Saturn przejdzie transformację, a jego nachylenie ulegnie przesunięciu, zmieniając nasz pogląd na planetę, gdy Ziemia przetnie swoją płaszczyznę pierścieni. I tu pojawia się zniknięcie.
„Pierścienie wykonują coś w rodzaju planetarnej „sztuczki”, podczas której patrząc z krawędzi pierścienie wydają się znikać (pomyśl o kartce papieru – patrząc z góry wygląda na dużą, ale kiedy ją przechylasz, staje się coraz cieńsza)” – wyjaśnił Doktor Amy Simonstarszy naukowiec ds. badań atmosfer planet w dziale eksploracji Układu Słonecznego w Centrum Lotów Kosmicznych NASA Goddard.
Ponieważ Saturn znajduje się miliony mil od nas, a jego pierścienie są cienkie, możemy stracić je z oczu, gdy znajdziemy się zaledwie kilka stopni nad nimi lub pod nimi, Simon powiedział Nexstar e-mailem. Zauważyła, że rozmiar i jakość teleskopu, a także „spokój ziemskiej atmosfery” mogą również wpływać na naszą zdolność widzenia pierścieni Saturna.
Według Simona pierścienie Saturna znikną na kilka dni, począwszy od 23 marca, w zależności od teleskopu, którego użyjesz do ich obserwacji. Przez wiele miesięcy przyszłego roku pierścienie „pozostaną bardzo cienkie”.
„Niestety, w marcu Saturn będzie bardzo blisko Słońca na niebie, więc trudno będzie go uchwycić za pomocą małych teleskopów” – powiedziała. „Jednakże, ponieważ orbita Ziemi jest krótka, podobna geometria pojawi się w listopadzie, kiedy Saturn będzie łatwiej obserwować, ale nie będzie tak przesunięta krawędzią jak w marcu, więc pierścienie mogą być ledwo widoczne”.
Simon zauważył, że warunki znów będą odpowiednie za około 13–15 lat. Chociaż to zjawisko może być oszałamiające, NASA poprzednio informowaliśmy, że nasze przejście przez płaszczyznę pierścieni Saturna będzie jeszcze lepsze w latach 2038-39, kiedy Ziemia przejdzie potrójne przejście i da nam trzy szanse zobaczenia pozornie bezpierścieniowego Saturna: 15 października 2038 r.; 1 kwietnia 2039; i 9 lipca 2039 r.
Do tego czasu trzeba mieć nadzieję na dobry pokaz w marcu 2025 r. Według Simona będziemy mieli także szansę zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca tydzień wcześniej niż 14 marca znikną pierścienie Saturna.