Amazon w środę poinformował, że inwestuje w małe reaktory jądrowe, zaledwie dwa dni po podobnym ogłoszeniu…
Amazon w środę poinformował, że inwestuje w małe reaktory jądrowe, zaledwie dwa dni po podobnym ogłoszeniu przez Google, ponieważ obaj giganci technologiczni poszukują nowych źródeł energii elektrycznej bezemisyjnej, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony centrów danych i sztucznej inteligencji.
Plany przychodzą jako właściciel z okiennicami Elektrownia nuklearna Three Mile Island powiedział w zeszłym miesiącu planuje ponowne uruchomienie reaktora aby gigant technologiczny Microsoft mógł kupić energię do zasilania swoich centrów danych. Wszystkie trzy firmy inwestują w technologie słoneczne i wiatrowe, które wytwarzają energię elektryczną bez emisji gazów cieplarnianych. Teraz twierdzą, że muszą pójść dalej w poszukiwaniu czystej energii elektrycznej, aby zaspokoić zarówno popyt, jak i własne zobowiązania do ograniczenia emisji.
Energia jądrowa to rozwiązanie klimatyczne polegające na tym, że reaktory nie emitują powodujących ocieplenie planety gazów cieplarnianych pochodzących z elektrowni spalających paliwa kopalne, takie jak ropa, węgiel i gaz. Zapotrzebowanie na energię na całym świecie rośnie wraz z elektryzacją budynków i pojazdów. Ludzie zużywali więcej energii elektrycznej niż kiedykolwiek wcześniej w zeszłym roku, co spowodowało obciążenie sieci elektroenergetycznych na całym świecie. Duża część popytu pochodzi również z centrów danych i sztucznej inteligencji.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że całkowite zużycie energii elektrycznej przez centra danych może osiągnąć ponad 1000 terawatogodzin w 2026 r., co oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z 2022 r. Szacunki wskazują, że jedna terawatogodzina może zasilić 70 000 domów przez rok.
„Sztuczna inteligencja powoduje znaczny wzrost liczby centrów danych i mocy wymaganej w sieci” – powiedział The Associated Press Kevin Miller, wiceprezes ds. globalnych centrów danych w Amazon Web Services, dodając: „Widzimy zaawansowane nowe rozwiązania nuklearne zdolności jako naprawdę kluczowe i niezbędne.”
Sekretarz ds. energetyki Jennifer Granholm powiedziała, że jest zachwycona, że Amazon jako ostatni zdecydował się na „BYOP”, czyli „wniesienie własnej mocy” do budowy centrów danych. Granholm przemawiał podczas środowego wydarzenia w drugiej siedzibie Amazon w Wirginii. W spotkaniu uczestniczyli także gubernator Wirginii i dwóch senatorów USA.
Stany Zjednoczone dążą do osiągnięcia 100% czystej energii elektrycznej do 2035 r. Granholm stwierdził, że małe reaktory modułowe stanowią „ogromny element rozwiązania tej zagadki” i stanowią sposób na wycofywanie się z energii pochodzącej z paliw kopalnych, reagując jednocześnie na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną z centrów danych i nowych fabryk. Powiedziała, że jej wydział przeznaczy 900 milionów dolarów na rozmieszczenie większej liczby tych reaktorów.
Małe reaktory modułowe to rodzaj reaktora jądrowego, który może wygenerować do około jednej trzeciej mocy tradycyjnego reaktora. Deweloperzy twierdzą, że małe reaktory będą budowane szybciej i po niższych kosztach niż reaktory o dużej mocy, dostosowując się do potrzeb konkretnej lokalizacji. Chcą rozpocząć wytwarzanie energii elektrycznej na początku lat trzydziestych XXI wieku, jeśli Komisja Dozoru Jądrowego wyda pozwolenie na budowę i eksploatację ich projektów, a technologia się powiedzie.
Jeśli w miarę rozwoju centrów danych nie zostanie dodana nowa, czysta energia, USA ryzykują „zdegradowaniem sieci” lub włączeniem większej ilości energii, która nie jest wytwarzana z czystych źródeł, stwierdziła Kathryn Huff, była zastępczyni amerykańskiego sekretarza ds. energii jądrowej, który jest obecnie profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Illinois Urbana-Champaign.
Reaktory są obecnie w fazie rozwoju i żaden z nich nie zapewnia obecnie zasilania sieci elektrycznej w USA. Duzi inwestorzy mogą pomóc to zmienić, a te zapowiedzi mogą stanowić „punkt zwrotny”, który naprawdę umożliwi zwiększenie skali tej technologii, powiedział Huff.
Jacopo Buongiorno, profesor nauk i inżynierii nuklearnej w Massachusetts Institute of Technology, powtórzył to, twierdząc, że branża potrzebuje klientów, którzy cenią niezawodność i brak emisji gazów cieplarnianych przez energię jądrową i są skłonni na początku zapłacić za nią wyższą kwotę, aż do czasu, gdy reaktorów nowej generacji zostaje wdrożonych, a koszty spadają.
W poniedziałek, Google powiedział podpisywała umowę na zakup energii jądrowej z wielu małych reaktorów modułowych, które planuje rozwijać Kairos Power, firma zajmująca się technologią nuklearną.
W wiadomościach podkreślono „technologie, których będziemy potrzebować, aby zapewnić całodobową czystą energię, nie tylko dla Google, ale dla świata” – powiedział AP Michael Terrell, starszy dyrektor Google ds. energii i klimatu.
W przypadku Kairos Google oświadczyło, że spodziewa się uruchomienia pierwszego małego reaktora modułowego do 2030 r., a kolejne mają zostać dostarczone do 2035 r. Przewiduje się, że transakcja zapewni sieć o mocy 500 megawatów. Dla porównania, według danych firmy Google zużył w zeszłym roku ponad 24 terawatogodziny energii elektrycznej roczny raport środowiskowy. Jeden terawat równa się 1 000 000 megawatów.
Tymczasem środowe ogłoszenia Amazona obejmowały współpracę z przedsiębiorstwem Dominion Energy w celu zbadania możliwości umieszczenia małego reaktora modułowego w pobliżu istniejącej elektrowni jądrowej North Anna w Wirginii. Inwestuje w firmę produkującą reaktory X-energy na potrzeby wczesnych prac rozwojowych i współpracuje z regionalnym przedsiębiorstwem energetycznym Energy Northwest w centrum Waszyngtonu, aby umieścić tam cztery reaktory X-energy.
Łącznie te trzy zapowiedzi mogą zapewnić ponad 5000 megawatów mocy do końca lat trzydziestych XX wieku, z możliwością uzyskania większej liczby. Wszystko to nadal prawdopodobnie stanowi jedynie niewielką część całkowitego zużycia energii przez firmę, a wielkości tej Amazon nie podaje publicznie.
Nowe projekty reaktorów dobrze sprawdzają się w zastosowaniach przemysłowych, ponieważ można je zbudować na niewielkiej powierzchni i generować niezawodną energię, a niektóre z nich są w stanie zapewnić także ciepło w wysokiej temperaturze na miejscu, powiedział Doug True, dyrektor ds. energii jądrowej w branżowym stowarzyszeniu branżowym, Instytut Energii Jądrowej.
„Wydaje się, że to naprawdę dobre rozwiązanie do obsługi tych obiektów i wielu różnych zastosowań, w zależności od ilości energii potrzebnej klientowi” – powiedział.
Zarówno Amazon, jak i Google zobowiązały się do wykorzystania energii odnawialnej w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Do 2030 r. Google zobowiązał się osiągnąć zerową emisję netto i korzystać z energii bezemisyjnej w każdej godzinie każdego dnia w każdej sieci, w której działa. Twierdzi, że pokrywał już 100% swojego światowego zużycia energii elektrycznej zakupami energii odnawialnej w ujęciu rocznym. Jednak firma nie udało się zmniejszyć emisji.
Amazon oświadczył, że do 2030 r. pokryje całe swoje globalne zużycie energii elektrycznej energią odnawialną w 100%, a niedawno to ogłosił wcześnie osiągnął ten cel w 2023 r. Chociaż spółka dostosowała swoje zużycie do zakupów równoważnej ilości energii odnawialnej, nie musi to oznaczać, że wykorzystuje ją do zasilania swojej działalności.
Według raportu z 2023 r. Amazon odnotował spadek emisji energii elektrycznej o 11%, ale emisje bezpośrednie – znane jako Zakres 1 – wzrosły o 7%. raport zrównoważonego rozwoju. Celem firmy jest także osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2040 r.
___
Przeczytaj więcej o zasięgu klimatycznym AP na stronie http://www.apnews.com/climate-and-environment
___
Działalność Associated Press dotycząca klimatu i środowiska otrzymuje wsparcie finansowe od wielu prywatnych fundacji. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Znajdź punkty dostępowe standardy za współpracę z filantropiami, listę osób wspierających i obszary objęte finansowaniem pod adresem AP.org.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.