Strona główna Technologia Chiny wysyłają nową załogę na swoją stację kosmiczną, chcąc rozszerzyć eksplorację

Chiny wysyłają nową załogę na swoją stację kosmiczną, chcąc rozszerzyć eksplorację

3

JIUQUAN, Chiny (AP) – Chiny ogłosiły „pełny sukces” po wystrzeleniu nowej trzyosobowej załogi w przestrzeń orbitalną…

JIUQUAN, Chiny (AP) – Chiny ogłosiły „pełny sukces” po tym, jak w środę wczesną środę wystrzeliły nową trzyosobową załogę na swoją orbitującą stację kosmiczną, ponieważ kraj stara się rozszerzyć eksplorację przestrzeni kosmicznej poprzez misje na Księżyc i dalej.

Statek kosmiczny Shenzhou-19 przewożący tę trójkę wystartował z Centrum Startów Satelitarnych Jiuquan w północno-zachodnich Chinach o godzinie 4:27 czasu lokalnego na rakiecie Long March-2F, która jest podstawą chińskich misji kosmicznych z załogą.

„Stan załogi jest dobry, a start zakończył się sukcesem” – ogłosił państwowy nadawca China Central Television.

Chiny zbudowały swoje własną stację kosmiczną po wykluczeniu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, głównie z powodu obaw Stanów Zjednoczonych dotyczących Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, czyli ogólnej kontroli wojskowego ramienia Komunistycznej Partii Chin nad programem kosmicznym. Chiński program księżycowy wpisuje się w rosnącą rywalizację z USA i innymi krajami, m.in Japonia i Indie.

Zespół dwóch mężczyzn i jednej kobiety zastąpi astronautów, którzy przez ostatnie sześć miesięcy mieszkali na stacji kosmicznej Tiangong. Mają pozostać do kwietnia lub maja przyszłego roku.

Nowy dowódca misji, Cai Xuzhe, udał się w przestrzeń kosmiczną w ramach misji Shenzhou-14 w 2022 r., podczas gdy pozostali dwaj, Song Lingdong i Wang Haoze, to urodzeni w latach 90. XX wieku podróżujący po raz pierwszy w przestrzeń kosmiczną.

Song był pilotem sił powietrznych, a Wang inżynierem w China Aerospace Science and Technology Corporation. Wang będzie specjalistką ds. ładunku i trzecią Chinką na pokładzie misji załogowej.

Oprócz umieszczenia stacji kosmicznej na orbicie chińska agencja kosmiczna dokonała tego wylądował odkrywca na Marsie. Ma na celu wysłać człowieka na Księżyc przed 2030 r., co uczyniłoby Chiny drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, który to zrobi. Planuje także budowę stacji badawczej na Księżycu i jako pierwsza na świecie przeniosła już próbki skał i gleby z mało zbadanej odległej strony Księżyca.

Stany Zjednoczone nadal przodują w eksploracji kosmosu i planują wylądować astronautów na Księżycu po raz pierwszy od ponad 50 lat, choć NASA przesunął docelową datę do tyłu do 2026 r. na początku tego roku.

Nowa załoga wykona spacery kosmiczne i zainstaluje nowy sprzęt, aby chronić stację przed śmieciami kosmicznymi, z których część została stworzona przez Chiny.

Według NASA duże kawałki śmieci powstały w wyniku „eksplozji i zderzeń satelitów”. Wystrzelenie przez Chiny rakiety w celu zniszczenia zbędnego satelity pogodowego w 2007 r. oraz „przypadkowa kolizja amerykańskich i rosyjskich satelitów komunikacyjnych w 2009 r. znacznie zwiększyły ilość dużych śmieci na orbicie” – stwierdzono.

Chińskie władze kosmiczne twierdzą, że wprowadziły środki na wypadek, gdyby astronauci musieli wcześniej wrócić na Ziemię.

Chiny rozpoczęły swoją pierwszą misję załogową w 2003 r., stając się dopiero trzecim krajem, który to zrobił, po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych. Program kosmiczny jest źródłem ogromnej dumy narodowej i znakiem rozpoznawczym postępu technologicznego Chin w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj