Strona główna Technologia Co warto wiedzieć o kryzysie związanym z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi po zakończeniu...

Co warto wiedzieć o kryzysie związanym z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi po zakończeniu rozmów traktatowych w Korei Południowej

5

BUSAN, Korea Południowa (AP) – W ten weekend narody świata zakończą negocjacje w sprawie traktatu mającego na celu rozwiązanie globalnego…

BUSAN, Korea Południowa (AP) – Narody świata to zrobią zakończyć negocjacje w ten weekend traktat mający zaradzić światowemu kryzysowi związanemu z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.

Ponieważ ich spotkanie zakończy się w niedzielę lub wczesny poniedziałek w Busan w Korei Południowej, oto co warto wiedzieć o tworzywach sztucznych:

Każdego roku na świecie produkuje się ponad 400 milionów ton nowego plastiku

W ciągu ostatnich 30 lat zużycie tworzyw sztucznych wzrosło czterokrotnie. Plastik jest wszechobecny. Każdego dnia do oceanów, rzek i jezior na świecie wyrzucanych jest równowartość 2000 śmieciarek pełnych plastiku, stwierdziła ONZ. Większość krajów zgodziła się zawrzeć do końca 2024 r. pierwsze globalne, prawnie wiążące porozumienie w sprawie zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, w tym w oceanach.

Bez zmian politycznych produkcja tworzyw sztucznych może wzrosnąć o około 70% do 2040 r

Produkcja i wykorzystanie tworzyw sztucznych na całym świecie osiągnie poziom 736 mln ton do 2040 r– podaje Międzyrządowa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Panama przewodzi wysiłkom mającym na celu rozwiązanie problemu wykładniczego wzrostu produkcji tworzyw sztucznych w ramach traktatu, wspieranego przez ponad 100 krajów. Jest po prostu za dużo plastiku, powiedział Juan Carlos Monterrey, szef delegacji Panamy.

„Jeśli w tym traktacie nie uwzględnimy produkcji, będzie to nie tylko strasznie smutne, ale traktat równie dobrze można nazwać traktatem dotyczącym recyklingu ekologicznego prania, a nie traktatem o tworzywach sztucznych” – powiedział w wywiadzie. „Ponieważ problem nie zostanie rozwiązany”.

Największymi graczami w branży tworzyw sztucznych są Chiny, Stany Zjednoczone i Niemcy

Według Stowarzyszenia Przemysłu Tworzyw Sztucznych w 2023 r. Chiny były zdecydowanie największym eksporterem wyrobów z tworzyw sztucznych, a za nimi plasowały się Niemcy i Stany Zjednoczone.

Stowarzyszenie twierdzi, że te trzy kraje odpowiadają łącznie za 33% całkowitego światowego handlu tworzywami sztucznymi.

Większość tworzyw sztucznych ląduje jako odpady

Mniej niż 10% tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi. Większość plastiku na świecie trafia na wysypiska śmieci, zanieczyszcza środowisko lub jest spalana.

Międzynarodowe Forum Ludności Rdzennej ds. Tworzyw Sztucznych zorganizowało w sobotę wydarzenie poświęcone wpływowi tworzyw sztucznych na marginesie rozmów. Chcą, aby traktat w pełni uznawał ich prawa oraz uniwersalne prawo człowieka do zdrowego, czystego, bezpiecznego i zrównoważonego środowiska. Juan Mancias z Carrizo/Comecrudo Nation w Teksasie mówił o poczuciu duchowej więzi z ziemią.

„Pięćset lat temu mieliśmy czystą wodę, czyste powietrze i nie było plastiku” – powiedział. „Co się stało?”

Do opakowań wykorzystuje się wiele tworzyw sztucznych

Według ONZ około 40% wszystkich tworzyw sztucznych wykorzystuje się w opakowaniach. Obejmuje to jednorazowe plastikowe pojemniki na żywność i napoje – butelki na wodę, pojemniki na wynos, pokrywki do kawy, słomki i torby na zakupy – które często zanieczyszczają środowisko.

Dyrektor wykonawcza Programu Ochrony Środowiska ONZ Inger Andersen powiedziała negocjatorom w Pusanie, że traktat musi rozwiązać ten problem.

„Czy są jakieś szczególne plastikowe przedmioty, bez których możemy się obejść, takie, które tak często przedostają się do środowiska? Czy istnieją alternatywy dla tych elementów? To kwestia, w której musimy się zgodzić” – stwierdziła.

___

Działalność Associated Press dotycząca klimatu i środowiska otrzymuje wsparcie finansowe od wielu prywatnych fundacji. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Znajdź punkty dostępowe standardy za współpracę z filantropiami, listę osób wspierających i obszary objęte finansowaniem pod adresem AP.org.

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj