MORONI, Komory (AP) – Francuskie terytorium Majotty na Oceanie Indyjskim doznało rozległych zniszczeń w wyniku cyklonu Chido,…
MORONI, Komory (AP) – Francuskie terytorium Majotty na Oceanie Indyjskim doznało rozległych zniszczeń z cyklonu Chidopodali urzędnicy w sobotę, gdy burza szalała w kierunku wschodniego wybrzeża kontynentu.
Według francuskich służb pogodowych Chido sprowadził wiatr o prędkości przekraczającej 220 km/h (136 mil/h), zrywając metalowe dachy z domów na Majotcie, liczącej nieco ponad 300 000 mieszkańców, rozmieszczonej na dwóch głównych wyspach. Nie było bezpośrednich doniesień o ofiarach.
„Naszą wyspę nawiedził najgwałtowniejszy i najbardziej niszczycielski cyklon od 1934 r. Wielu z nas straciło wszystko” – napisał w sobotę prefekt Majotty François-Xavier Bieuville w poście na Facebooku. Powiedział, że zniesiono najwyższy stan alarmowy, aby ratownicy mogli pomóc po przejściu najgorszego cyklonu.
Na Majotcie nadal obowiązuje czerwony alert dla zwykłej ludności, a ludzi poproszono, aby „pozostali zamknięci w solidnym schronieniu” – powiedział Bieuville. Na zewnątrz pozwolono jedynie służbom ratunkowym i służbom bezpieczeństwa.
Minister spraw wewnętrznych Francji Bruno Retailleau powiedział, że Majotta została mocno dotknięta. „Szkody już wydają się być rozległe” – powiedział w programie X. „Państwowe i lokalne służby ratownicze są w pełni zmobilizowane”.
Lokalny nadawca Mayotte la 1ere powiedział, że tysiące domów zostało pozbawionych prądu, blaszane chaty i inne małe konstrukcje zostały zdmuchnięte, a wiele drzew zostało przewróconych.
Retailleau powiedział, że wysłano na Majottę 110 ratowników i strażaków z Francji i pobliskiego terytorium Reunion, a dodatkowe posiłki w liczbie 140 osób zostaną wysłane w niedzielę. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że uważnie monitoruje sytuację na Majotcie.
Komory również ucierpiały, gdy burza zbliżała się do Afryki kontynentalnej
Naród Komorów, grupa wysp na północ od Majotty, również został dotknięty przez Chido, a na niektórych obszarach ogłoszono najwyższy czerwony alarm. Władze wyraziły zaniepokojenie sytuacją grupy 11 rybaków, którzy w poniedziałek wypłynęli w morze i nikt o nich nie słyszał.
Władze Komorów nakazały wszystkim statkom pozostać zakotwiczone w portach oraz zamknęły główne lotnisko i biura rządowe. W piątek nakazano zamknięcie szkół, aby ludzie mogli przygotować się na cyklon.
Synoptycy spodziewali się, że Chido będzie kontynuował swój wschodni kurs i uderzy w Mozambik na kontynencie afrykańskim późną sobotę lub wczesną niedzielą. Agencja ds. katastrof Mozambiku ostrzegła, że w północnych prowincjach Cabo Delgado i Nampula może dotknąć 2,5 miliona ludzi.
W głębi lądu przygotowywały się także śródlądowe Malawi i Zimbabwe. Departament ds. Zarządzania Katastrofami Malawi oświadczył, że spodziewa się powodzi w niektórych częściach kraju i pilnie zalecił niektórym ludziom przeniesienie się na wyżej położony teren. Władze Zimbabwe stwierdziły, że niektórzy ludzie powinni przygotować się do ewakuacji.
Od grudnia do marca to sezon cyklonów na południowo-wschodnim Oceanie Indyjskim, a południowa Afryka została w ostatnich latach nawiedziona przez serię silnych cyklonów.
Cyklon Idai w 2019 r zabił ponad 1300 osób w Mozambiku, Malawi i Zimbabwe. Cyklon Freddy w zeszłym roku w kilku krajach zginęło ponad 1000 osób.
Cyklony niosą ze sobą ryzyko powodzi i osunięć ziemi, ale stojące zbiorniki wodne mogą później wywołać śmiertelne epidemie cholery przenoszonej przez wodę – jak to miało miejsce po Idai – a także gorączki denga i malarii.
Badania mówią, że cyklony tak pogarsza się z powodu zmian klimatycznych. Mogą opuścić biedne kraje Afryki Południowej, które w niewielkim stopniu przyczyniają się do zmian klimatycznych, musząc stawić czoła poważnym kryzysom humanitarnym.
___
Współpracująca pisarka prasowa Sylvie Corbet z Paryża przyczyniła się do powstania tego raportu.
___
Wiadomości AP z Afryki: https://apnews.com/hub/africa
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.