Strona główna Technologia Eksperci twierdzą, że plany Arabii Saudyjskiej dotyczące organizacji Mistrzostw Świata mężczyzn w...

Eksperci twierdzą, że plany Arabii Saudyjskiej dotyczące organizacji Mistrzostw Świata mężczyzn w 2034 r. będą szkodliwe dla klimatu

1

Arabia Saudyjska, nowo mianowany gospodarz Mistrzostw Świata w piłce nożnej mężczyzn w 2034 r., twierdzi, że zbuduje lub wyremontuje…

Jako nowo mianowany gospodarz Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn 2034Arabia Saudyjska twierdzi, że zbuduje lub wyremontuje 15 stadionów, stworzy futurystyczne miasto i rozbuduje lotniska w ogromnym budynku, aby pomieścić miliony sportowców, trenerów i widzów.

Spowoduje to emisję ton gazów cieplarnianych powodujących ocieplenie planety podczas produkcji i transportu betonu i stali, używania koparek i ciężarówek napędzanych silnikiem wysokoprężnym oraz zasilania i chłodzenia nowych budynków. Kiedy zgrupujemy wszystkie emisje związane z budynkami na świecie, okaże się, że tak największym czynnikiem przyczyniającym się do zmian klimatycznych.

Budowa tak wielu nowych obiektów jest „skrajnie marnotrawstwem środowiskowym”, ponieważ będzie emitowana duża ilość dwutlenku węgla i wykorzystywane będą ograniczone zasoby, powiedział Andrew Zimbalist, profesor ekonomii w Smith College w Massachusetts, który napisał kilka książek na temat ekonomiki wielkich wydarzeń sportowych. Zimbalist powiedział, że mistrzostwa świata powinny odbywać się w krajach o rozwiniętej kulturze i przemyśle piłkarskim.

Seth Warren Rose, dyrektor-założyciel organizacji badawczej Eneref Institute, powiedział, że za dziesięć lat na świecie będzie jeszcze cieplej i nie będzie go stać na to dodatkowe ocieplenie.

„Przykro mi, ale żyjemy na innej planecie. Musimy się na to przygotować” – stwierdziła Rose. „Do 2034 roku będziemy żyć w innym klimacie i to nie jest metafora”.

Rose powiedział, że jego przesłanie dla organizatorów jest następujące: podejmijcie autentyczne wysiłki w celu ograniczenia emisji lub w ogóle nie organizujcie imprez.

Plany Arabii Saudyjskiej będą w dużej mierze opierać się na betonie odpowiedzialne za około 8% światowych emisji które ogrzewają planetę żelazem i stalą co stanowi kolejne 7%. Organizacje praw człowieka są zaniepokojone przyznaniem Arabii Saudyjskiej mistrzostw świata w 2034 roku zagrozi pracownikom migrującym.

w księga ofert zawierająca szczegółowe plany Arabia Saudyjska podała, że ​​obecnie w budowie są trzy nowe stadiony, a w planach jest osiem kolejnych, na których odbędą się pierwsze w historii mecze 48 drużyn w 2034 roku. Budynki wznoszone na potrzeby międzynarodowych wydarzeń sportowych często stają się obiektami typu „biały słoń”, które po zakończeniu meczów stoją bezczynnie. Saudyjska Federacja Piłki Nożnej nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Arabia Saudyjska zaproponowała 134 miejsca zakwaterowania dla drużyn i sędziów, nowe hotele, kilka lokalizacji festiwali dla fanów, rozbudowę transportu, w tym kolei dużych prędkości i dalsze inwestycje w futurystycznym mieście Neom. Duża część tego, co kraj umieścił w swojej księdze ofert, odnosi się do planu strategicznego „Wizja 2030”, który rząd nazywa planem dywersyfikacji gospodarki i odblokowania nowych możliwości biznesowych.

Oferta obejmuje inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, powiedział Karim Elgendy, pracownik londyńskiego think tanku Chatham House. Należą do nich stadiony zasilane czystą energią elektryczną, np. energią słoneczną, wykorzystujące energooszczędną naturalną wentylację i zacienienie, a także wprowadzające standardy ekologicznego budownictwa.

Elgendy powiedział jednak, że sama skala planów Arabii Saudyjskiej dotyczących tej imprezy, a także odległości między miastami gospodarzami sugerują, że mogą to być mistrzostwa świata o największej emisji dwutlenku węgla w historii. Elgendy powiedziała, że ​​sposób, w jaki złagodzą to przedsięwzięcie, określi wpływ na środowisko, a bez podjęcia odpowiednich środków ślad węglowy wydarzenia może być prawie dwukrotnie większy niż rekord ustanowiony w 2022 r.

Krytykom sugerującym, że FIFA powinna była wybrać inny kraj gospodarza, na przykład Wielką Brytanię, która ma dziesiątki stadionów, Walker Ross, badacz ekologii sportu i zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie w Edynburgu, zwraca uwagę, że oferta Arabii Saudyjskiej była jedyną w historii przyspieszony proces.

Następne mistrzostwa świata, które odbędą się w 2026 r., obejmą 16 miast w Ameryce Północnej. Ross powiedział, że może to również wiązać się ze znacznym śladem węglowym, ponieważ zespoły i kibice podróżują po całym kontynencie. To samo można powiedzieć o Mistrzostwach Świata 2030, które odbędą się w sześciu krajach. Jeśli ktoś jest winny, to FIFA, powiedział, ponieważ to ich proces przetargowy.

„Ludzie w pewnym sensie podnoszą ręce do góry i udają, że istnieją pewne kraje, które powinny, a które nie powinny gościć takich wydarzeń” – powiedział. „Ale jeśli ten sport jest naprawdę przeznaczony dla świata, musimy być otwarci na wszystkich, którzy go goszczą”.

Katar zarobił 200 miliardów dolarów szał budowlanybudując siedem stadionów, nowy system metra, autostrady, wieżowce i futurystyczne miasto przed wydarzeniem w 2022 roku. Według organizatorów i FIFA prognozy, że w ciągu dziesięciu lat przygotowań do turnieju wyemituje około 3,6 miliona ton dwutlenku węgla, co stanowi około 3% całkowitej emisji Kataru w 2019 roku. Dane Banku Światowego. Eksperci twierdzą, że wydarzenie w Katarze charakteryzowało się najwyższą jak dotąd emisją dwutlenku węgla.

Sceptycy i zewnętrzni eksperci stwierdzili, że księgowość Kataru tak był gospodarzem „neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla” Pucharu Świata nie obejmował pełny ślad węglowy wydarzenia.

Z kolei organizatorzy tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu oświadczyli w tym tygodniu, że osiągnęli swój cel, jakim było zmniejszenie śladu węglowego igrzysk o połowę w porównaniu z latami 2012 i 2016. Do osiągnięcia tego wykorzystali energię odnawialną, materiały pochodzące z recyklingu oraz mniej emisyjną żywność pochodzenia roślinnego. -intensywne niż mięso, a nawet zasilanie słynnego kotła olimpijskiego prądem i światłem, a nie spalaniem gazu.

FIFA przyjęła obietnice Arabii Saudyjskiej dotyczące zrównoważonego rozwoju i klimatu ocena opublikowana w listopadziezauważając, że „chociaż zakres budowy będzie miał istotny wpływ na środowisko, oferta stanowi dobrą podstawę do wprowadzenia środków łagodzących w celu sprostania niektórym wyzwaniom związanym ze środowiskiem”.

FIFA skierowała Associated Press do oceny w czwartek, gdy została poproszona o dodatkowy komentarz.

Emisje Arabii Saudyjskiej rosną; To wyemitowało 533 ton dwutlenku węgla w 2022 rwedług Międzynarodowej Agencji Energetycznej, co stanowi 1,6% światowych emisji, a produkcja paliw kopalnych w tym kraju gwałtownie rośnie. Energia odnawialna prawie nie istnieje, chociaż kraj ma przynajmniej cel, aby ją pozyskać do 2030 r. połowę swojej energii ze źródeł odnawialnych.

___

Przeczytaj więcej o zasięgu klimatycznym AP na stronie http://www.apnews.com/climate-and-environment

___

Działalność Associated Press dotycząca klimatu i środowiska otrzymuje wsparcie finansowe od wielu prywatnych fundacji. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Znajdź punkty dostępowe standardy za współpracę z filantropiami, listę osób wspierających i obszary objęte finansowaniem pod adresem AP.org.

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj