Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Noël Barrot zadeklarował swoje poparcie dla planu Ukrainy mającego na celu zakończenie trwającej 2 i pół roku wojny z Rosją, mówiąc w sobotę reporterom w Kijowie, że będzie współpracował z ukraińskimi urzędnikami, aby zapewnić poparcie innych narodów dla tej propozycji.
KIJÓW, Ukraina (AP) – Minister spraw zagranicznych Francji zadeklarował swoje poparcie dla planu Ukrainy zakończenia wojny z Rosją, mówiąc w sobotę reporterom w Kijowie, że będzie współpracował z ukraińskimi urzędnikami, aby zapewnić poparcie innych narodów dla tej propozycji.
Odsłonięty na początku tego tygodnia przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Kijów „plan zwycięstwa” ma nadzieję zmusić Rosję do zakończenia inwazji na Ukrainę w drodze negocjacji.
Propozycję rozważają zachodni partnerzy Ukrainy, których pomoc jest niezbędna, aby Kijów mógł przeciwstawić się większemu sąsiadowi. Kluczowym elementem będzie a formalne zaproszenie do NATOczego zachodni zwolennicy niechętnie rozważają do czasu zakończenia wojny.
„Zwycięstwo Rosji byłoby poświęceniem prawa najsilniejszego i popchnęłoby porządek międzynarodowy w kierunku chaosu” – powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Noël Barrot na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim odpowiednikiem Andrii Sybiha. „Dlatego nasza wymiana zdań powinna pozwolić nam na postęp w realizacji planu zwycięstwa prezydenta Zełenskiego i zjednoczenie wokół niego jak największej liczby krajów”.
Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę w dniu 24 lutego 2022 r., Francja jest jednym z najbardziej zagorzałych wojskowych, dyplomatycznych i gospodarczych zwolenników Ukrainy w Europie oraz szkoli i wyposaża to, co stanie się cała nowa brygada żołnierzy ukraińskich do rozmieszczenia na pierwszej linii frontu.
Zełenski powiedział w sobotę, że spodziewa się, że brygada pojawi się na Ukrainie do końca listopada.
„Szkolenie brygady przebiega szybciej niż planowano” – powiedział.
Prezydent Francji Emmanuel Macron również już wcześniej nalegał na zmianę polityki zachodnich sojuszników Ukrainy, która mogłaby zmienić nastawienie Ukrainy wojna — umożliwienie Kijowowi atakowania baz wojskowych w Rosji za pomocą wyrafinowanych środków broń dalekiego zasięgu dostarczanych przez partnerów zachodnich, wśród których znajdują się rakiety z Francji.
Barrot zapowiedział także, że Francja wywiąże się ze swoich zobowiązań pierwsza partia Mirage 2000 samolotów bojowych na Ukrainę w pierwszych trzech miesiącach 2025 r., a ukraińscy piloci i mechanicy przeszkolą się także w zakresie ich pilotowania i obsługi.
„Stawiając opór najeźdźcy z wyjątkową odwagą, nie tylko walczycie o integralność terytorialną Ukrainy, ale także utrzymujecie linię frontu, która oddziela Europę od Rosji Władimira Putina, oddziela wolność od ucisku” – powiedział francuski minister w Kijowie.
Rosja i Ukraina wymieniają jeńców wojennych
Wizyta Barrota zbiegła się z wymianą jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą pod koniec piątku, która obejmowała wymianę 190 jeńców wojennych przez obie strony w ramach porozumienia wynegocjowanego przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Wśród 95 Ukraińców było 34 bojowników Azowa, którzy bronili Mariupola i huty Azovstal, przypominającej fortecę fabryki w obecnie okupowanym mieście Mariupol, gdzie ich ostatnia szansa stała się symbolem oporu wobec inwazji Moskwy.
„Dziewięćdziesiąt pięć naszych ludzi wróciło do domu. To wojownicy, którzy bronili Mariupola i „Azowstalu”, a także obwodów donieckiego, ługańskiego, charkowskiego, kijowskiego, czernihowskiego i chersońskiego” – napisał Zełenski w X.
Dowódca Brygady Azowskiej Denys Prokopenko poinformował na Facebooku, że 34 bojowników Azowa wróciło, ale kolejnych 900 pozostało w niewoli rosyjskiej.
Wśród 95 wymienionych znalazł się także znany ukraiński działacz na rzecz praw człowieka i członek służb Maksym Butkiewicz. O jego uwolnieniu poinformowała organizacja, której był współzałożycielem, Centrum Praw Człowieka ZMINA.
Zamiana następuje po repatriacji 501 poległych żołnierzy na Ukrainę w piątek, co wydaje się być największą repatriacją poległych w wojnie od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę.
Większość żołnierzy zginęła w akcji we wschodnim obwodzie donieckim na Ukrainie, głównie w okolicach miasta Awdijewkaktóry siły rosyjskie zdobyły w lutym po długiej i wyczerpującej bitwie, podało w oświadczeniu Ukraińskie Dowództwo Koordynacyjne ds. Traktowania Jeńców Wojennych.
Rosja otrzymała także ciała 89 swoich żołnierzy, powiedział reporterom rosyjski poseł Szamsajil Saralijew.
W innym miejscu rosyjska obrona podała, że wczesną sobotę zestrzeliła 16 ukraińskich dronów nad obwodami briańskim, rostowskim i białogorodskim.
Lokalne kanały mediów społecznościowych udostępniły zdjęcia, które najwyraźniej przedstawiają pożar w fabryce mikroelektroniki w obwodzie briańskim. Władze rosyjskie nie potwierdziły ataku.
W nocy nad Ukrainą wystrzelono także ponad 100 rosyjskich dronów i rakiet, a nad krajem zauważono 98 dronów i sześć kierowanych rakiet powietrznych – podały ukraińskie siły powietrzne. Powiedział, że zestrzelił 42 drony, a 46 kolejnych zniknęło z radarów. Władze podały, że zestrzelono także cztery rakiety. Nie określili losu pozostałych dronów i rakiet.
___
Wkład w powstanie tego raportu wnieśli John Leicester w Le Pecq we Francji i Katie Marie Davies w Manchesterze w Anglii. Tłumaczenie zapewnił Dmytro Zhyhinas. ___
Śledź relację AP z wojny na Ukrainie o godz https://apnews.com/hub/russia-ukraina
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.