Strona główna Technologia Grupa praw człowieka oskarża rosyjskich najemników o nadużycia wobec ludności cywilnej w...

Grupa praw człowieka oskarża rosyjskich najemników o nadużycia wobec ludności cywilnej w Mali

1

DAKAR, Senegal (AP) – Siły zbrojne Mali, wspierane przez rosyjskich najemników, dopuściły się nadużyć wobec ludności cywilnej od czasu wycofania…

DAKAR, Senegal (AP) – Siły zbrojne Mali, wspierane przez rosyjskich najemników, dopuściły się nadużyć wobec ludności cywilnej od wycofanie sił pokojowych ONZ pod koniec ubiegłego roku – podała organizacja Human Rights Watch w opublikowanym w czwartek raporcie.

Malijskie siły zbrojne i Wspierana przez Rosję Grupa Wagnera Od maja umyślnie zabili co najmniej 32 cywilów, w tym siedmiu w ataku dronów, porwali cztery inne osoby i spalili co najmniej 100 domów w miastach i wsiach w środkowym i północnym Mali od maja – podała grupa praw człowieka.

Organizacja Human Rights Watch oskarżyła także grupy dżihadystów w regionie o dokonanie od czerwca zbiorowej egzekucji na co najmniej 47 cywilach i wysiedlenie tysięcy ludzi. Stwierdzono, że grupy spaliły tysiące domów i splądrowały zwierzęta gospodarskie, co jest niezbędne dla przetrwania społeczności nomadów w regionie.

„Armia malijska wraz z Grupą Wagnera i islamistycznymi grupami zbrojnymi atakuje ludność cywilną i jej majątek, naruszając prawo wojenne” – stwierdziła w raporcie Ilaria Allegrozzi, starsza badaczka ds. Sahelu w Human Rights Watch.

Mali wraz ze swoimi sąsiadami, Burkiną Faso i Nigrem, od ponad dziesięciu lat walczy z powstaniem prowadzonym przez grupy dżihadystów, w tym niektóre sprzymierzone z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. W następstwie wojskowych zamachów stanu we wszystkich trzech krajach, jakie miały miejsce w ostatnich latach, rządzące junty wypędziły siły francuskie i zwróciły się do rosyjskich jednostek najemnych o pomoc w zakresie bezpieczeństwa.

Wagner jest obecny w Mali od końca 2021 r. w następstwie wojskowego zamachu stanu, zastępując wojska francuskie i międzynarodowe siły pokojowe, aby pomóc w walce z bojownikami. Jednocześnie oskarżono grupę najemników pomagając w przeprowadzaniu nalotów oraz ataki dronów, w których zginęli cywile.

W grudniu ubiegłego roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zakończyła trwającą od dziesięciu lat misję pokojową w Maliznanej jako MINUSMA na wniosek rządu, w którym zarzucano, że siły te są niewystarczające do stawienia czoła powstaniu.

„Odkąd MINUSMA opuściła Mali rok temu, niezwykle trudno było uzyskać kompleksowe informacje na temat nadużyć i jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że sytuacja jest jeszcze gorsza, niż zgłoszono” – stwierdził Allegrozzi.

____

Śledź zasięg AP w Afryce pod adresem: https://apnews.com/hub/africa

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj