WASZYNGTON (AP) – Koszty sprzedaży hurtowej w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrosły w zeszłym miesiącu, sygnalizując, że presja cenowa nadal…
WASZYNGTON (AP) – Koszty sprzedaży hurtowej w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrosły w zeszłym miesiącu, sygnalizując, że presja cenowa jest nadal widoczna w gospodarce, mimo że inflacja spadła z najwyższego poziomu, jaki osiągnęła ponad dwa lata temu.
Departament Pracy podał w czwartek, że jego wskaźnik cen producentów – który śledzi inflację, zanim dotrze ona do konsumentów – wzrósł w zeszłym miesiącu o 0,4% w porównaniu z październikiem, w porównaniu z 0,3% miesiąc wcześniej. Ceny hurtowe mierzone w porównaniu z 12 miesiącami wcześniej wzrosły w listopadzie o 3%, co stanowi najostrzejszy wzrost rok do roku od lutego 2023 r.
Wyższe ceny żywności pomogły w podsyceniu listopadowego odczytu inflacji hurtowej, który był wyższy niż oczekiwali ekonomiści.
Po wyłączeniu zmiennych cen żywności i energii tzw. bazowe ceny producentów wzrosły o 0,2% od października i 3,4% od listopada 2023 r.
Raport dotyczący cen hurtowych pojawia się dzień po ogłoszeniu tego przez rząd ceny konsumpcyjne wzrosły w listopadzie o 2,7%. w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu z rocznym wzrostem na poziomie 2,6% w październiku. Wzrost, napędzany droższymi używanymi samochodami, pokojami hotelowymi i artykułami spożywczymi, pokazał, że podwyższona inflacja nie została jeszcze w pełni stłumiona.
Inflacja cen konsumpcyjnych gwałtownie spadła z najwyższego od czterech dekad poziomu 9,1% w czerwcu 2022 r. Jednak pomimo osiągnięcia stosunkowo niskiego poziomu, jak dotąd utrzymuje się stale powyżej docelowego poziomu Fed wynoszącego 2%.
Pomimo skromnego wzrostu inflacji w zeszłym miesiącu, Rezerwa Federalna jest gotowa w przyszłym tygodniu po raz trzeci z rzędu obniżyć referencyjną stopę procentową. W latach 2022 i 2023 Fed 11 razy podniósł swoją kluczową krótkoterminową stopę procentową – do najwyższego poziomu od dwóch dekad – w dążeniu do odwrócenia gwałtownego wzrostu inflacji, który nastąpił po nieoczekiwanie silnym ożywieniu gospodarki po recesji związanej z pandemią Covid-19. Stałe ochłodzenie inflacji skłoniło bank centralny, począwszy od września, do rozpoczęcia odwracania tego ruchu.
Opublikowany w czwartek wskaźnik cen producentów może dać wgląd w to, w jakim kierunku może zmierzać inflacja konsumencka. Ekonomiści obserwują go również dlatego, że niektóre jego elementy, zwłaszcza opieka zdrowotna i usługi finansowe, wpływają na preferowany przez Fed miernik inflacji – indeks osobistych wydatków konsumpcyjnych, czyli PCE.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.