Strona główna Technologia Limit produkcji tworzyw sztucznych jest nadal przedmiotem dyskusji w miarę dobiegania końca...

Limit produkcji tworzyw sztucznych jest nadal przedmiotem dyskusji w miarę dobiegania końca rozmów traktatowych

3

BUSAN, Korea Południowa (AP) – Negocjacje w sprawie porozumienia w sprawie zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi dobiegają końca w niedzielę, ponieważ narody nadal…

BUSAN, Korea Południowa (AP) – Negocjacje w sprawie porozumienia w sprawie zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi dobiegają końca w niedzielę, ponieważ narody nadal debatują, czy stawić czoła wykładniczemu wzrostowi produkcji tworzyw sztucznych.

Najbardziej kontrowersyjna jest walka o ograniczenie ilości plastiku, jaki firmy mogą produkować.

Najnowszy projekt traktatu, opublikowany w niedzielne popołudnie po tym, jak negocjatorzy spędzili całą sobotę na próbach osiągnięcia porozumienia za zamkniętymi drzwiami, pozostawia tę kwestię do rozstrzygnięcia na posiedzeniu otwartym. Zawiera wiele opcji dla kilku kluczowych sekcji. W przypadku propozycji ograniczenia produkcji obejmuje to kompromis wyznaczający cel na późniejszej konferencji i opcję całkowitego porzucenia tego pomysłu.

W projekcie przewidziano także możliwość wprowadzenia zakazu niektórych produktów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku lub zawierających toksyczne chemikalia, a także mniej rygorystyczne opcje.

Wymagałoby to również od stron traktatu ulepszenia projektów produktów z tworzyw sztucznych, aby nie uwalniały mikroplastiku i nadawały się do recyklingu. Kraje mogą przyjąć te postanowienia lub wprowadzić zmiany podczas spotkania w późniejszą niedzielę.

Delegaci z Senegalu i Ghany uznali, że nowy projekt jest zbyt słaby.

Na konferencji prasowej Panama i Fidżi oświadczyły, że jeśli inne narody nie przyłączą się do nich w obronie ambicji, których wymaga ten traktat, powinny „zejść” im z drogi. Dołączyli do nich przedstawiciele Meksyku, Francji, Rwandy i Unii Europejskiej, którzy wspólnie oświadczyli, że w ostatnich godzinach zrobią wszystko, co w ich mocy, aby popchnąć do przodu traktat, który rozwiąże kryzys.

„Już podejmujemy wysiłki w zakresie gospodarowania odpadami w kraju” – powiedziała Sivendra Michael, sekretarz Fidżi ds. środowiska i zmian klimatycznych. „Ten traktat musi być większy od nas wszystkich. Chodzi o ocalenie tej planety. Chodzi o ocalenie ludzkości. I dlatego tu jesteśmy, wciąż mając nadzieję i naciskając. I będziemy naciskać do samego końca, aż do czasu, kiedy powinniśmy opuścić Busan.

Ich spotkanie kończy się w niedzielę lub wczesny poniedziałek w Busan w Korei Południowej. Coraz większa liczba krajów stwierdziła to w Pusanie chcą zająć się całkowitą ilością plastiku wyprodukowanego na Ziemi. Starszy członek delegacji USA powiedział w sobotę agencji Associated Press, że kraj popiera umieszczenie w traktacie artykułu ograniczającego światowe dostawy tworzyw sztucznych.

Jednak w przypadku niektórych krajów produkujących tworzywa sztuczne oraz produkujących ropę i gaz przekracza to czerwoną linię. Chcą traktatu skupiającego się na lepszym zarządzaniu odpadami z tworzyw sztucznych i recyklingu.

Obecnie, aby jakakolwiek propozycja znalazła się w traktacie, każdy naród musi się na nią zgodzić. Indie, Arabia Saudyjska i inne kraje nalegają, aby tak pozostało. Olga Givernet, minister delegowana Francji ds. energii, wyraziła zaniepokojenie faktem, że niewielka grupa krajów w dalszym ciągu utrudnia postęp.

„Być może jest to mniejszość, ale mimo to musimy być wszyscy razem” – powiedziała.

Główna negocjatorka Rwandy, Juliet Kabera, powiedziała, że ​​wciąż jest czas na znalezienie wspólnej płaszczyzny porozumienia, ale jej kraj zaakceptuje jedynie traktat, który będzie miał siłę, ambicje i rozliczalność, aby rozwiązać kryzys.

Ed Shepherd, reprezentujący Koalicję Biznesu na rzecz Światowego Traktatu w sprawie Tworzyw Sztucznych, wziął udział w konferencji prasowej, wyrażając poparcie. W koalicji uczestniczy około 270 przedsiębiorstw i instytucji finansowych. Powiedział, że firmy chcą globalnych zasad i „jasne jest, że musimy używać mniej plastiku”.

Co roku świat produkuje ponad 400 milionów ton nowego plastiku. Bez zmian politycznych produkcja tworzyw sztucznych może wzrosnąć o około 70% do 2040 r.

Kanada wezwała do „odważnych, zdecydowanych działań” w niedzielny poranek. Oświadczenie wystosowano w imieniu krajów, które były gospodarzami spotkań negocjacyjnych, czyli rządów Urugwaju, Francji, Kenii, Kanady i Korei Południowej.

„Czas stopniowego postępu minął” – czytamy w dokumencie.

___

Działalność Associated Press dotycząca klimatu i środowiska otrzymuje wsparcie finansowe od wielu prywatnych fundacji. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Znajdź punkty dostępowe standardy za współpracę z filantropiami, listę osób wspierających i obszary objęte finansowaniem pod adresem AP.org.

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj