Strona główna Technologia Meksyk stara się stłumić homofobiczne skandowanie piłki nożnej przed mistrzostwami świata

Meksyk stara się stłumić homofobiczne skandowanie piłki nożnej przed mistrzostwami świata

6

GUADALAJARA, Meksyk (AP) – Guadalajara to stolica meksykańskiego stanu, w którym słynie z tequili i muzyki mariachi.…

GUADALAJARA, Meksyk (AP) — Guadalajara to stolica meksykańskiego stanu, w którym słynie z tequili i muzyki mariachi. Uważa się je również za kolebkę mniej pochlebnej tradycji – homofobicznej pieśni piłkarskiej, która w ciągu ostatnich dwudziestu lat kosztowała Meksyk setki tysięcy dolarów kar finansowych.

Nie można się domyśleć, że tę skandację, jednowyrazowe obelgi, które po hiszpańsku dosłownie oznacza męską prostytutkę, usłyszy publiczność na stadionie Akron w Guadalajarze, gdy Meksyk będzie gościł Stany Zjednoczone podczas wtorkowego meczu towarzyskiego.

Liczne sankcje nałożone przez FIFA i kampanie prowadzone przez meksykańskich urzędników piłkarskich mające na celu edukację fanów nie były w stanie tego stłumić. Śpiew ten nie znika zarówno w klubowej, jak i reprezentacyjnej piłce nożnej w Meksyku, zwłaszcza podczas meczów pomiędzy dwoma rywalami z Ameryki Północnej, którzy wraz z Kanadą będą współgospodarzami Mistrzostw Świata w 2026 roku.

Ostatnim razem, gdy reprezentacja USA mężczyzn grała z Meksykiem, w marcu w finale Ligi Narodów CONCACAF w Teksasie, sędzia dwukrotnie przerywał grę z powodu homofobicznych śpiewów kibiców Meksyku. W zeszłym roku obie drużyny odbyły mecz w Las Vegas uciąć z tego samego powodu.

W Guadalajarze, mieście o silnych tradycjach piłkarskich, w którym działają dwie drużyny z najwyższej meksykańskiej ligi piłkarskiej i dwie kolejne z drugiej ligi, wielu lokalnych kibiców powiedziało agencji Associated Press, że uważają tę pieśń za nieszkodliwą i mającą jedynie na celu wyśmianie przeciwnika. zespoły.

„Piłka nożna to wciąż impreza, a śpiewy służą tylko zabawie. Ludzie, którzy tak krzyczą, nie obrażają rywala” – powiedział Luis Gallardo, 38-latek, który miał na sobie czarną wyjazdową koszulkę reprezentacji Meksyku. „To trwa już od lat i nie sądzę, żeby to się zmieniło”.

Łuk, zwykle używany, gdy bramkarz drużyny przeciwnej wykonuje rzut od bramki, nie jest jedyną obraźliwą pieśnią słyszaną na stadionach piłkarskich na całym świecie, ale jego ciągłe używanie na międzynarodowych turniejach stało się kosztownym wstydem dla meksykańskiej federacji piłkarskiej.

Federacja została wielokrotnie ukarana przez FIFA grzywną za „dyskryminacyjne zachowanie” kibiców, w tym 100 000 franków szwajcarskich (114 000 dolarów) za dwa incydenty podczas Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. Meksyk odwołał się od tych kar.

Meksykańska federacja piłkarska długo twierdziła, że ​​pieśń ta nie była skierowana do gejów i że słowo to ma różne konotacje we współczesnej kulturze meksykańskiej. Jednak w ostatnich latach federacja rozpoczęła kampanie mające na celu zaprzestanie tego zjawiska, w ramach których spikerzy stadionowi nawoływali publiczność do powstrzymania się od dyskryminujących skandowań i zwracali się do gwiazd piłki nożnej i innych celebrytów o pomoc w rozpowszechnianiu tego przesłania.

Federacja w 2022 r. groziła kibicom wykrzykiwaniem obelg na meczach pięcioletni zakaz stadionowy. Ówczesny prezydent federacji Yon de Luisa powiedział wówczas, że niezależnie od intencji osób używających tego obelgi, liczy się to, jak zostanie ono odebrane przez innych.

„Jeśli jest to dyskryminacja, powinniśmy jej unikać” – powiedział De Luisa, który później zrezygnował po słabym występie Meksyku w Katarze, gdzie zespół został wyeliminowany w fazie grupowej.

Pochodzenie tej pieśni jest nieco niejasne, ale jej korzenie sięgają eliminacji olimpijskich pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi w 2004 roku w Guadalajarze, stolicy stanu Jalisco. Następnie rozprzestrzenił się na stadiony w całym Meksyku wśród fanów klubu piłkarskiego Atlas z Guadalajary.

Francisco Acuña, 55-letni fan drużyny Atlas, powiedział, że skandowanie stanowi dla fanów sposób na wyrażenie emocji podczas meczu i nie należy go traktować zbyt poważnie.

„Ludzie, którzy znają się na piłce nożnej, wiedzą, że gra jest intensywna i nawet gracze wpadają w szał na boisku, a potem przytulają się na koniec meczu” – powiedział.

Alejandro Oliva, 40-letni fan piłki nożnej ze śródmieścia Guadalajary, powiedział, że nie rozumie, dlaczego niektórzy ludzie uważają tę pieśń za obraźliwą.

„Zadziwia mnie, że poza Meksykiem ludzie uważają to za homofobiczny śpiew. W Meksyku jest to normalne i nikogo to nie obraża” – powiedział. „Myślę, że nawet ludzie ze społeczności gejowskiej używają tego słowa i nie denerwuje się”.

Nie każdy tak to widzi.

„To wyraźnie homofobiczne, ponieważ poniża się osobę obrazą na tle seksualnym i o negatywnych konotacjach” – stwierdziła Andoni Bello, aktywistka LGBTQ+ i zdeklarowany krytyk tej pieśni, która grała dla reprezentacji Meksyku w amatorskich turniejach piłki nożnej organizowanych przez Międzynarodowy Związek Piłki Nożnej Gejów i Lesbijek.

Powiedział, że Meksyk musi pozbyć się tego skandalu do mistrzostw świata w 2026 r., kiedy oczy świata będą zwrócone na ten kraj. Meksyk będzie gospodarzem 13 meczów Pucharu Świata, w tym czterech w Guadalajarze.

Bello nalegał, aby organizatorzy turniejów zwrócili się do społeczności LGBTQ+ o pomoc w rozwiązaniu problemu.

„Nie chodzi tylko o robienie im zdjęć i mówienie, że sprzeciwiają się homofobii na stadionach” – powiedział. „Istnieje realna szansa na edukację meksykańskiego kibica. Na Pucharze Świata w 1986 roku byliśmy znani na całym świecie dzięki „fali meksykańskiej”. Wyeksportowaliśmy dobre świętowanie, miejmy nadzieję wykorzenić ten skand, ponieważ bycie znanym z homofobii jest bardzo smutne”.

___

Piłka nożna AP: https://apnews.com/hub/soccer

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj