Urzędnicy ds. zdrowia hrabstwa Montgomery zachęcają mieszkańców, aby poznali objawy depresji poporodowej i rzadziej spotykanej psychozy poporodowej.
Niecały tydzień po hrabstwie Montgomery w stanie Maryland matka była oskarżona o zabójstwo swojego trzymiesięcznego dziecka i nakazano poddanie się ocenie zdrowia psychicznego, urzędnicy okręgowego zdrowia zachęcają mieszkańców, aby poznali objawy depresji poporodowej i rzadziej spotykanej psychozy poporodowej.
w informacja prasowa wysłany w piątek, specjalista ds. zdrowia hrabstwa Montgomery, dr Kisha Davis, opisuje objawy depresji i psychozy poporodowej oraz kroki, jakie należy podjąć, jeśli podejrzewasz, że ty lub ktoś bliski cierpi na tę chorobę.
Davis powiedziała, że powszechne jest odczuwanie tak zwanego „baby bluesa”, często określanego jako uczucie smutku lub odłączenia po porodzie. Ale to różni się od depresji poporodowej, powiedziała.
Według Davis, baby blues może trwać kilka dni, ale depresja poporodowa może mieć charakter trwały i utrzymywać się tygodniami lub miesiącami. Objawy obejmują lęk, depresję lub wahania nastroju utrudniające wykonywanie codziennych zadań lub zdolność opiekowania się dzieckiem. Czasami mogą również wystąpić nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie.
„Słyszałam, jak ludzie to opisywali, ponieważ wszyscy mówili o tym, jak wspaniałe jest to nowe dziecko, a matka miała wrażenie, że nie czuje się już tak wspaniale, że dziecko nie wygląda tak pięknie, jak mówią. Jest to intensywna złość i drażliwość, poczucie beznadziejności, poczucie bezwartościowości, winy lub poczucia nieadekwatności” – stwierdziła Davis.
Powiedziała, że psychoza poporodowa jest jeszcze poważniejsza i objawia się halucynacjami, paranoją, urojeniami i zaburzeniami myślenia.
„Należy pamiętać, że zarówno depresja poporodowa, jak i znacznie cięższa psychoza poporodowa mogą narazić mamę na ryzyko wyrządzenia krzywdy sobie lub dziecku” – stwierdziła Davis.
Jeśli znasz osobę, która według ciebie cierpi na depresję poporodową lub psychozę, Davis stwierdziła, że ważne jest, aby rozpocząć rozmowę.
Może to obejmować zachęcanie matki, aby porozmawiała ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu, ginekologiem-położnikiem lub pracownikiem służby zdrowia dziecka na temat tego, co czuje. Davis powiedziała, że pomocna może być również propozycja odciążenia matki poprzez pomoc w opiece nad dzieckiem.
„Myślę, że było pokolenie, w którym nie mówiło się w ten sposób o uczuciach. Jestem naprawdę pewna, że myślę, że obecne pokolenie jest znacznie bardziej skłonne do mówienia o realiach posiadania dziecka, o tym, jaki wpływ ma na organizm Twoje ciało, czego być może się nie spodziewałaś, jaki wpływ ma to na Twój mózg… OK, jeśli nie jest OK” – powiedział Davis.
Według Davisa należy pamiętać, że media społecznościowe często dają nam skażony obraz tego, co normalne.
„Przyznaj, że nikt nie ma idealnego życia i wszystko, co wybierzesz w mediach społecznościowych na temat pięknego pokoju dziecięcego lub mamy, która wygląda idealnie po porodzie, to wszystko jest wyselekcjonowane” – powiedziała Davis.
Z całodobową infolinią ds. zdrowia psychicznego matek można skontaktować się pod numerem 1-833-TLC-MAMA (1-833-852-6262), telefonicznie lub przez SMS. Infolinia jest bezpłatną i poufną infolinią pomagającą osobom w ciąży lub które właśnie urodziły dziecko. Usługi są dostępne w języku angielskim i hiszpańskim.
Otrzymuj najświeższe informacje i codzienne nagłówki na swoją skrzynkę e-mail, rejestrując się Tutaj.
© 2024 WTOP. Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejsza strona internetowa nie jest przeznaczona dla użytkowników znajdujących się na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.