DAMASZK (AP) – Obóz dla uchodźców w Jarmuk pod Damaszkiem był przed wojną uważany za stolicę diaspory palestyńskiej…
DAMASZK (AP) – The Jarmuk Obóz dla uchodźców pod Damaszkiem był uważany za stolicę diaspory palestyńskiej, zanim wojna w Syrii zamieniła go w rzędy za rzędami wysadzonych w powietrze budynków, w których kiedyś znajdowały się stoiska z falafelem, apteki i meczety.
Przejęty przez szereg grup bojowników, a następnie zbombardowany przez samoloty rządowe, obóz jest prawie opuszczony od 2018 roku. Budynki, które nie zostały zniszczone przez bomby, zostały zburzone przez rząd lub ograbione przez złodziei. Tym, którzy chcieli wrócić, aby odbudować swoje domy, utrudniały kafkowskie wymogi biurokratyczne i bezpieczeństwa.
Jednak stopniowo dawni mieszkańcy obozu wracali. Po upadek byłego prezydenta Syrii Bashara Assada 8 grudnia w błyskawicznej ofensywie sił opozycji, znacznie więcej ma nadzieję, że im się to uda.
Jednocześnie syryjscy uchodźcy palestyńscy – populacja licząca około 450 000 osób – nie są pewni swojego miejsca w nowym porządku.
„ nowe przywództwo syryjskie, jak rozwiąże kwestię palestyńską?” powiedział ambasador Palestyny w Syrii Samir al-Rifai. „Nie mamy żadnych informacji, ponieważ do tej pory nie mieliśmy ze sobą kontaktu”.
Kilka dni później Upadł rząd Assada, kobiety spacerowały grupami ulicami Jarmuku, a dzieci bawiły się na gruzach. Między zbombardowanymi budynkami przejeżdżały motocykle, rowery i okazjonalnie samochody. W jednym z mniej zniszczonych obszarów prężnie działał targ owocowo-warzywny.
Niektórzy ludzie wracali tam po raz pierwszy od lat, żeby sprawdzić, co się dzieje w ich domach. Inni wrócili już wcześniej, ale dopiero teraz myśleli o odbudowie i powrocie na dobre.
Ahmad al-Hussein opuścił obóz w 2011 roku, wkrótce po rozpoczęciu antyrządowego powstania, które przerodziło się w wojnę domową. Kilka miesięcy temu, napędzany rosnącymi czynszami w innych miejscach, wrócił i zamieszkał z krewnymi w stosunkowo nietkniętej części obozu.
Teraz ma nadzieję odbudować swój dom w budynku, który został zredukowany do wydrążonej skorupy i przeznaczony do rozbiórki.
Pod rządami Assada uzyskanie pozwolenia od agencji bezpieczeństwa na wejście do obozu „nie było łatwe” – powiedział al-Hussein. „Trzeba byłoby usiąść przy stole i odpowiedzieć, kto jest twoją matką, kto jest twoim ojcem, kto z twojej rodziny został aresztowany i kto był z rebeliantami. …Dwadzieścia tysięcy pytań do uzyskania zgody”
Powiedział, że ludzie, którzy wcześniej byli niechętni, teraz chcą wrócić, wśród nich jego syn, który uciekł do Niemiec.
W czwartek Taghrid Halawi przyjechała z dwiema innymi kobietami, aby sprawdzić, co się dzieje w ich domach. Z tęsknotą wspominali czasy, gdy ulice obozu tętniły życiem aż do 3 lub 4 rano
„Naprawdę czujesz, że twoja Palestyna jest tutaj, mimo że jesteś daleko od Palestyny” – powiedziała Halawi. „Nawet przy całym tym zniszczeniu czuję się jak w niebie. Mam nadzieję, że wszyscy wrócą, wszyscy, którzy opuścili kraj lub mieszkają w innych obszarach”.
Jarmuk został zbudowany w 1957 roku jako obóz dla uchodźców palestyńskich, ale rozrósł się do tętniącego życiem przedmieścia, gdzie osiedliło się wielu Syryjczyków z klasy robotniczej. Według agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich UNRWA przed wojną w Jarmuk mieszkało około 1,2 miliona ludzi, w tym 160 000 Palestyńczyków. Obecnie przebywa w nim około 8160 uchodźców palestyńskich, którzy pozostali lub wrócili.
Uchodźcom palestyńskim w Syrii nie przyznaje się obywatelstwa, rzekomo po to, aby zachować prawo do powrotu do domów, z których uciekli lub z których zostali zmuszeni podczas tworzenia państwa Izrael w 1948 r., i do których obecnie nie wolno im wracać.
Ale w przeciwieństwie do sąsiedni Libangdzie Palestyńczykom zakazano posiadania nieruchomości i wykonywania wielu zawodów, w Syrii Palestyńczycy w przeszłości mieli wszystkie prawa obywatelskie z wyjątkiem prawa do głosowania i kandydowania na urząd – kwestia nieistotna, biorąc pod uwagę, że wynik wyborów w Syrii był w dużej mierze przesądzony z góry.
Jednocześnie frakcje palestyńskie mają skomplikowane stosunki z władzami syryjskimi. Były prezydent Syrii Hafez Assad i przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jaser Arafat byli zaciekłymi przeciwnikami. Wielu Palestyńczyków zostało uwięzionych za przynależność do ruchu Fatah Arafata.
Mahmoud Dakhnous, emerytowany nauczyciel, który wrócił do Jarmuk, aby sprawdzić, co się dzieje w jego zburzonym domu, powiedział, że syryjskie służby wywiadowcze często wzywały go na przesłuchanie.
„Pomimo ich twierdzeń, że należą do (palestyńskiego) ruchu oporu, w mediach tak było, ale na miejscu rzeczywistość była inna” – powiedział o dynastii Assadów.
W ostatnich latach rząd syryjski zaczął ograniczać prawo Palestyńczyków do posiadania i dziedziczenia własności.
Jeśli chodzi o nowych władców kraju, „potrzebujemy więcej czasu, aby ocenić” ich stanowisko wobec syryjskich Palestyńczyków, powiedział Dahknous.
„Ale dotychczasowe oznaki tego tygodnia, stanowiska i propozycje przedstawiane przez nowy rząd są dobre dla ludzi i obywateli” – powiedział.
Palestyńskie frakcje Jarmuka próbowały zachować neutralność, gdy wybuchła wojna domowa w Syrii, ale pod koniec 2012 roku obóz został wciągnięty w konflikt, a różne frakcje stanęły po przeciwnych stronach.
Od upadek Assada, frakcje dążą do umocnienia swoich stosunków z nowym rządem. W środowym oświadczeniu grupa frakcji palestyńskich oświadczyła, że utworzyła organ pod przewodnictwem ambasadora Palestyny, którego zadaniem jest zarządzanie stosunkami z Palestyną Nowe władze Syrii.
Nowe kierownictwo – na którego czele stoi Hayat Tahrir al-Sham, islamska grupa bojowników – nie skomentowało oficjalnie statusu uchodźców palestyńskich ani swojego stanowiska wobec Izraela, czego poprzedni rząd syryjski nigdy nie uznał.
Syryjski rząd tymczasowy przesłał w piątek skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której potępił tzw wtargnięcie sił izraelskich na terytorium Syrii na Wzgórzach Golan i bombardowania wielu obszarów w Syrii. Ale przywódca HTS Ahmad al-Sharaa, wcześniej znany jako Abu Mohammed al-Golani, powiedział, że nowa administracja nie dąży do konfliktu z Izraelem.
Al-Rifai powiedział, że siły bezpieczeństwa nowego rządu wkroczyły do biur trzech frakcji palestyńskich i usunęły znajdującą się tam broń, ale nie jest jasne, czy podjęto oficjalną decyzję o rozbrojeniu grup palestyńskich.
„Jesteśmy w pełni świadomi, że nowe kierownictwo ma sprawy ważniejsze” niż kwestia uchodźców palestyńskich, w tym „przede wszystkim kwestia stabilności”.
Na razie, powiedział, Palestyńczycy mają nadzieję na najlepsze. „Oczekujemy, że relacje między nami będą lepsze”.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.