AJACCIO, Korsyka (AP) – Jednodniowa wizyta papieża Franciszka na francuskiej wyspie Korsyka w niedzielę, dwa dni przed…
AJACCIO, Korsyka (AP) – Jednodniowa wizyta papieża Franciszka na francuskiej wyspie Korsyka w niedzielę, dwa dni przed swoimi 88. urodzinami, w dwojaki sposób koncentruje się na regionie Morza Śródziemnego, podkreślając z jednej strony lokalne tradycje pobożności ludowej, a z drugiej – śmierć migrantów i wojny.
Orkiestra dęta i dzieci w tradycyjnych strojach powitały Franciszka na lotnisku, a tysiące ludzi ustawiło się na trasie jego konwoju, machając flagami i wykrzykując pozdrowienia. Papież zatrzymał się po drodze, aby posłuchać śpiewu chóru dziecięcego.
Wizyta w stolicy Korsyki, Ajaccio, miejscu narodzin Napoleona, jest jedną z najkrótszych w czasie jego pontyfikatu poza granicami Włoch i obejmuje zaledwie dziewięć godzin w terenie, w tym 40-minutową wizytę u prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
Jest to pierwsza wizyta papieska na wyspie, którą Genua przekazała Francji w 1768 roku i która jest położona bliżej kontynentu włoskiego niż Francja.
Korsyka wyróżnia się na tle reszty zsekularyzowanej Francji jako region szczególnie pobożny, z 92 bractwami, czyli stowarzyszeniami świeckimi zajmującymi się dziełami miłosierdzia i pobożności, liczącymi ponad 4000 członków.
„Oznacza to, że istnieje piękna, dojrzała, dorosła i odpowiedzialna współpraca między władzami cywilnymi, burmistrzami, zastępcami, senatorami, urzędnikami i władzami religijnymi” – powiedział The Associated Press kardynał Ajaccio François-Xavier Bustillo. „Nie ma między nimi wrogości. I to jest bardzo pozytywny aspekt, ponieważ na Korsyce nie ma wrogości ideologicznej”.
Renè Colombani wraz z 2000 innymi osobami udał się statkiem z północnej Korsyki do Ajaccio na zachodnim wybrzeżu, aby spotkać się z papieżem.
„To wydarzenie, którego nie powtórzymy za kilka lat. Być może będzie to jedyny raz, kiedy papież przyjedzie na Korsykę. A ponieważ chcieliśmy być tego częścią, przebyliśmy długą drogę” – powiedział Colombani.
Papa Francescu, imię papieża w języku korsykańskim, przemówi do ponad 400 uczestników Konferencji na temat religijności popularnej w regionie Morza Śródziemnego, zorganizowanej przez kardynała Bustillo.
W uwagach papieża nie zabraknie refleksji na temat lokalnych tradycji religijnych, szczególnie mocno zakorzenionych na Korsyce, w tym kultu Najświętszej Maryi Panny, zwanego lokalnie Madunnuccia, który uchronił wyspę przed zarazą w 1656 r., kiedy znajdowała się jeszcze pod Genuą.
„Tłem tej podróży jest Morze Śródziemne, w otoczeniu sytuacji kryzysowych i konfliktowych”, co, jak się oczekuje, znajdzie odzwierciedlenie w przemówieniu papieża, powiedział rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Papież często nawiązywał do tragedii migracji, która, jego zdaniem, zmieniła Morze Śródziemne w „największy cmentarz w Europie”.
Po przemówieniu konferencyjnym uda się do XVII-wiecznej katedry Santa Maria Assunta, aby spotkać się z duchowieństwem, zatrzymując się po drodze przy pomniku Madunnuccia. Franciszek odprawi Mszę św. w parku Place d’Austerlitz, gdzie podobno Napoleon bawił się jako dziecko. Oczekuje się, że będzie około 7 tysięcy wiernych. Spotka się prywatnie z Macronem na lotnisku przed odlotem na 50-minutowy lot powrotny do Rzymu.
Papież wyraźnie nie udał się na początku tego miesiąca do Paryża ze względu na pompę towarzyszącą ponownemu otwarciu katedry Notre Dame po niszczycielskim pożarze w 2019 r. Wizyta na Korsyce wydaje się znacznie bardziej odpowiadać priorytetom Franciszka niż ponowne otwarcie wielkiej katedry, podkreślając „kościół peryferii”.
To trzecia podróż Franciszka do Francji, za każdym razem omijająca Paryż i protokoły związane z wizytą państwową. Odwiedził port Marsylia w 2023 rokuz nocną wizytą, aby wziąć udział w dorocznym szczycie biskupów śródziemnomorskich, a w 2014 r. udał się do Strasburga, aby zająć się Parlament Europejski i Rada Europy.
Korsyka jest domem dla ponad 340 000 mieszkańców i od 1768 r. jest częścią Francji. Jednak wyspa doświadczyła także przemoc niepodległościowa i ma wpływowy ruch nacjonalistyczny, a w zeszłym roku Macron zaproponował przyznanie mu ograniczonej autonomii.
_____
Relacje na temat religii Associated Press otrzymują wsparcie za pośrednictwem AP współpraca z The Conversation US, przy wsparciu finansowym Lilly Endowment Inc. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za te treści.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.