KYIV, Ukraina (AP) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił w środę swój plan wygrania walki swojego kraju z inwazją Rosji…
Kijów, Ukraina (AP) – powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski swój plan wygrania walki swojego kraju z inwazją Rosji mogłoby przynieść pokój w przyszłym roku, ale zawiera krok, którego niektórzy kluczowi zachodni sojusznicy dotychczas nie chcieli zaakceptować: zapraszając Ukrainę do członkostwa w NATO zanim wojna kończy się.
„Jeśli teraz zaczniemy działać zgodnie z planem zwycięstwa, być może uda się zakończyć wojnę nie później niż w przyszłym roku” – powiedział Zełenski parlamentowi swojego kraju.
Ostatnio był próbując uzyskać zgodę na plan od partnerów zachodnich, którzy dotychczas wstrzymywali się od publicznego wyrażenia swojego poparcia dla niej.
Pierwszy punkt pięciopunktowego planu Zełenskiego, zaprezentowany w przemówieniu przed Radą Najwyższą Ukrainy, jest być może najbardziej ambitnym i najprawdopodobniej wywołującym sprzeciw zachodnich sojuszników: wpuszczenie Ukrainy do NATO podczas trwania walk.
Zełenski powiedział, że przyznanie Ukrainie członkostwa w sojuszu byłoby „świadectwem determinacji (sojuszników)” we wspieraniu Ukrainy.
Może to być jednak krok zbyt ambitny.
Zbiorowa gwarancja bezpieczeństwa NATO – art. 5 traktatu sojuszu wojskowego – jest filarem, na którym opiera się jego wiarygodność. Politycznym zobowiązaniem wszystkich krajów członkowskich jest udzielenie pomocy każdemu członkowi, którego suwerenność lub terytorium może być zagrożone.
NATO podejmuje decyzje w drodze konsensusu, a wielu sojuszników – w tym Stany Zjednoczone i Niemcy – odmawia wpuszczenia Ukrainy do czasu trwania walk, ponieważ obawiają się, że zostaną wciągnięci w szerszą wojnę z Rosją.
Na lipcowym szczycie w Waszyngtonie 32 członków NATO oświadczyło, że Ukraina znajduje się na „nieodwracalnej” drodze do członkostwa w zachodnim sojuszu wojskowym. Jakakolwiek decyzja w sprawie propozycji rozpoczęcia rozmów członkowskich prawdopodobnie nie zostanie podjęta przed kolejnym szczytem w Holandii w czerwcu.
Wojska ukraińskie mają trudności z powstrzymaniem potęgi militarnej Rosji, zwłaszcza we wschodnim obwodzie donieckim gdzie są stopniowo wypychane do tyłu. Choć zyski Rosji są stopniowe, jej stały ruch do przodu powoli się sumuje, a Ukraina wyraźnie odczuwa potrzebę większej pomocy Zachodu na większą skalę.
Istnieją jednak oznaki wskazujące, że wsparcie Zachodu może słabnąć w wyniku skupienia się na kwestiach politycznych wojen na Bliskim Wschodzie i wewnętrzne obawy polityczne. Wybory w USA, które odbędą się w przyszłym miesiącu, mogą przynieść zasadniczą zmianę losów Ukrainy, ponieważ Waszyngton jest największym dostarczycielem pomocy wojskowej.
Zełenski po raz pierwszy publicznie przyznał, że w prywatnych rozmowach z Ukrainą jej zachodni partnerzy coraz częściej mówią o „negocjacjach” z Rosją, a znacznie rzadziej w rozmowach o wojnie używają słowa „sprawiedliwość”.
Podkręcił także stawkę w sprawie Ukrainy, powtarzając swoje niedawne twierdzenia, że Korea Północna wysyła obecnie personel wojskowy, aby wspomógł Rosję w działaniach wojennych, a także dostarcza amunicję, oraz że Iran i Chiny również pomagają Moskwie.
„Plan zwycięstwa” Zełenskiego zawiera poufne sekcje, o których nie wspomniał w parlamencie – twierdzą urzędnicy.
Inne aspekty planu obejmują dalsze uderzanie celów na ziemi rosyjskiej, w tym wtargnięcie na rosyjską granicę kurską regionie, który rozpoczął się w sierpniu i ma bardziej dalekosiężny charakter ataki dronów na rosyjską infrastrukturę.
Ukraina, powiedział, potrzebuje także większej liczby systemów obrony powietrznej i dostępu do szerszego zakresu informacji wywiadowczych od sojuszników.
Zełenski zauważył, że Ukraina jest bogata w zasoby naturalne, w tym w niezwykle ważne metale „warte bilionów dolarów amerykańskich”, takie jak uran, tytan, lit, grafit i inne.
Powiedział, że te ukraińskie aktywa, a także produkcja rolna kraju, należą do kluczowych celów Rosji w tej wojnie, ale w okresie powojennym mogą być udostępniane partnerom.
Również w okresie powojennym zaprawieni w boju żołnierze ukraińscy byliby atutem w wysiłkach NATO mających na celu utrzymanie Rosji na dystans.
___
Współpracował z nim pisarz prasowy Lorne Cook z Brukseli.
___
Śledź zasięg AP pod adresem https://apnews.com/hub/russia-ukraina
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.