Strona główna Technologia Podczas rozmów klimatycznych ONZ duże i małe narody mają szansę dać świadectwo...

Podczas rozmów klimatycznych ONZ duże i małe narody mają szansę dać świadectwo zmianom klimatycznym

2

BAKU, Azerbejdżan (AP) – Kiedy ponad dwudziestu światowych przywódców wygłasza uwagi na dorocznej konferencji klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych…

BAKU, Azerbejdżan (AP) – Kiedy w środę ponad dwudziestu światowych przywódców wygłasza uwagi na dorocznej konferencji klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych, wielu z nich prawdopodobnie szczegółowo opisze doświadczenia z pierwszej ręki swoich narodów w związku z katastrofalną pogodą związaną ze zmianami klimatycznymi.

Może to dotyczyć premiera Pakistanu Shehbaza Sharifa, którego naród doświadczył w tym roku śmiertelnych powodzi spowodowanych deszczami monsunowymi, które według naukowców nasiliły się wraz ze zmianami klimatycznymi. Zaledwie dwa lata temu, zginęło ponad 1700 osób w rozległych powodziach. Pakistan również ucierpiał z powodu niebezpiecznych upałów – tej wiosny tysiące osób trafiło do szpitala z powodu udaru cieplnego, gdy temperatura wzrosła do 47 stopni Celsjusza (117 stopni Fahrenheita).

Na liście mówców w środę znajduje się także premier Bahamów Philip Edward Davis. Podobnie jak wiele innych krajów Globalnego Południa, Bahamy zadłużyły się w wyniku katastrof pogodowych związanych z ociepleniem, które w niewielkim stopniu spowodowały, w tym huraganów Dorian w 2019 r. i Matthew w 2016 r. Przywódcy zwracali się o pomoc i pieniądze do Globalnej Północy i ropy naftowej firmy.

Na liście znajduje się także premier Grecji Kyriakos Mitsotakis. Podobnie jak reszta południowej Europy, jego naród tego lata nękały kolejne fale upałów po trzech latach opadów poniżej średniej. W Grecjinędza obejmowała niedobory wody, wyschnięte jeziora i śmierć dzikich koni.

Przemówienia mają między innymi przywódcy z Włoch, Tuvalu, Rosji, Maroka, Kongo i sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej – rząd Kościoła katolickiego.

W tym roku na COP29 zauważalnie brakuje wielu znanych osobistości i potężnych krajów. Dotyczy to 13 krajów najbardziej zanieczyszczających dwutlenek węgla – czyli grupy odpowiedzialnej za ponad 70% gazów wychwytujących ciepło wyemitowanych w zeszłym roku. Najwięksi truciciele świata i najsilniejsze gospodarki – Chiny i Stany Zjednoczone – nie wysłały swoich numerów 1. Ani Indie, ani Indonezja.

Jednak obecny był tam premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, który ogłosił cel redukcji emisji o 81% w stosunku do poziomu z 1990 r. do 2035 r., zgodnie z celem Porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 stopnia Fahrenheita) w stosunku do czasów przedindustrialnych. To więcej w porównaniu z 78%, które zadeklarowała już Wielka Brytania.

Głównym tematem tegorocznych rozmów są finanse klimatyczne – bogatsze kraje rekompensują biednym krajom szkody spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi wynikającymi ze zmiany klimatu, pomagają im płacić za odejście gospodarek od paliw kopalnych i pomagają im w adaptacji.

W środowym programie znalazła się także aktualizacja nt Traktat o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnychpomysł wzorowany na poprzednich ruchach traktatowych, które miały na celu zbudowanie międzynarodowego wsparcia dla kontroli broni nuklearnej, zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi i broni chemicznej. Zwolennicy twierdzą, że traktat mógłby pomóc powstrzymać ekspansję powodującej klimat produkcji paliw kopalnych, stworzyć plan sprawiedliwego wycofywania ropy, gazu i węgla oraz przyspieszyć przejście na energię odnawialną.

Pomysł został poparty przez kraje i grupy, w tym Fidżi, Kolumbię, Vanuatu i Wyspy Salomona, rdzenne narody Peru, Światową Organizację Zdrowia i Parlament Europejski.

___

Współpracowali ze sobą pisarze prasowi Dorany Pineda z Los Angeles i Jill Lawless z Londynu.

___

Zaangażowanie Associated Press w kwestie klimatyczne i środowiskowe otrzymuje wsparcie finansowe od wielu prywatnych fundacji. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Znajdź punkty dostępowe standardy za współpracę z filantropiami, listę osób wspierających i obszary objęte finansowaniem pod adresem AP.org.

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj