HAGA (AP) – Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego zwrócił się w środę do sędziów o wydanie nakazu aresztowania…
HAGA (AP) – Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego zwrócił się w środę do sędziów o wydanie nakazu aresztowania szefa reżimu wojskowego Birmy za przestępstwa popełnione przeciwko władzom kraju Mniejszość muzułmańska Rohingya.
Starszy generał Min Aung Hlaing, który przejął władzę od wybranej przywódczyni Aung San Suu Kyi w zamachu stanu w 2021 rjest oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości polegające na deportacji i prześladowaniu Rohingjów.
Prawie milion ludzi zostało zmuszonych do przeniesienia się do sąsiedniego Bangladeszu, aby uciec przed tak zwaną kampanią czystek etnicznych obejmującą masowe gwałty, zabójstwa i podpalanie domów.
Z obozu dla uchodźców w Bangladeszu główny prokurator sądu Karim Khan oświadczył w oświadczeniu, że zamierza wkrótce wystąpić o kolejne nakazy dla przywódców Birmy.
„W ten sposób pokażemy wraz ze wszystkimi naszymi partnerami, że Rohingjowie nie zostali zapomniani. Że oni, podobnie jak wszyscy ludzie na świecie, mają prawo do ochrony prawnej” – stwierdził brytyjski adwokat.
Zarzuty wynikają z kampanii przeciw powstańcom, którą wojsko Birmy rozpoczęło w sierpniu 2017 r. w odpowiedzi na atak powstańców. Mówi się, że Hlaing, który stoi na czele Służb Obronnych Birmy, dowodził siłami zbrojnymi Birmy, znanymi jako Tatmadaw, a także policją krajową, aby atakowały ludność cywilną Rohingja.
Khan przebywał w Bangladeszu, gdzie spotkał się z członkami wysiedlonej ludności Rohingya.
Birma nie należy do światowego sądu, ale Bangladesz tak. W 2018 r. sędziowie tego sądu orzekli, że prokurator może badać przestępstwa, które zostały „spełnione” na terytorium państwa członkowskiego, takie jak przymusowa deportacja.
W 2019 r. poprzednik Khana, Fatou Bensouda, złożył formalny wniosek o wszczęcie śledztwa w tej sprawie, a sędziowie dali zielone światło dla dochodzeń w sprawie „jakichkolwiek przestępstw, w tym wszelkich przyszłych przestępstw”, popełnionych przynajmniej częściowo w Bangladeszu lub innym państwie członkowskim sądu i powiązanych z Rohingjów.
Posunięcie to utorowało Khanowi drogę do ścigania przestępstw wykraczających poza zmuszanie mężczyzn, kobiet i dzieci do przekraczania granicy i umieszczania ich w obozach dla uchodźców.
Prośba nadeszła kilka dni po pojawieniu się potężnej grupy rebeliantów zajęli kluczowe miasto handlowe w północno-wschodniej Birmie, na granicy chińskiej, przejęcie kontroli nad lukratywnym ośrodkiem wydobycia metali ziem rzadkich, co stanowi kolejną porażkę dla rządu pod przewodnictwem wojskowym.
Wojsko przejęło władzę od rządu Aung San Suu Kyi w lutym 2021 r., co wywołało wzmożone walki z ugruntowanymi od dawna uzbrojonymi bojówkami zorganizowanymi przez mniejszości etniczne w Birmie w regionach przygranicznych, które od dziesięcioleci walczyły o większą autonomię.
W 2022 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, sąd najwyższy Organizacji Narodów Zjednoczonych, przedstawił a odrębną sprawę przeciwko Birmie wniesionej przez Gambię, w której utrzymuje, że naród Azji Południowo-Wschodniej jest odpowiedzialny za ludobójstwo na Rohingjach. Pięć krajów europejskich i Kanada zwróciły się do sądu o wsparcie Gambii w postępowaniu.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.