HOUSTON (AP) – Prokuratorzy w Teksasie ogłosili w piątek, że będą domagać się kary śmierci dla dwóch Wenezuelczyków, którzy…
HOUSTON (AP) – Prokuratorzy w Teksasie ogłosili w piątek, że będą domagać się kary śmierci wobec dwóch Wenezuelczyków, którzy oskarżony o zabójstwo 12-letniej dziewczynce z Houston po tym, jak nielegalnie wjechali do USA.
Śmierć Jocelyn Nungaray był jednym z kilku przypadków w tym roku, które stały się punktami zapalnymi w debacie na temat krajowej polityki imigracyjnej. Matka Nungaray prowadziła kampanię prezydenta-elekta Donalda Trumpa, wzywając do lepszej kontroli granicy po śmierci jej córki.
Prokurator okręgowy hrabstwa Harris, Kim Ogg, powiedziała, że w piątek jej biuro złoży oficjalne zawiadomienie do sądu, że prokuratorzy będą domagać się kary śmierci dla Johana Jose Martinez-Rangela (22 l.) i Franklina Jose Peña Ramosa (26 l.). Każdemu mężczyźnie postawiono zarzuty. z morderstwem głównym za śmierć Nungaray 16 czerwca. Martinez-Rangel i Peña pozostali w więzieniu za kaucją po 10 milionów dolarów.
„Morderstwo Jocelyn było równie podłe, brutalne i bezsensowne, jak wszystkie inne sprawy, które odbyły się podczas mojej kadencji na stanowisku prokuratora okręgowego” – stwierdził Ogg w oświadczeniu. „A sytuację pogarszała świadomość, że ci dwaj mężczyźni przebywali tu nielegalnie i gdyby zostali przetrzymywani po schwytaniu na granicy, nigdy nie mieliby okazji zamordować Jocelyn i zniszczyć przyszłości jej rodziny”.
Associated Press wysłała w piątek e-maile z prośbą o komentarz prawników obu mężczyzn.
Prokuratorzy utrzymują, że obaj mężczyźni porwali, dokonali napaści na tle seksualnym i udusili dziewczynę, a następnie zostawili jej ciało w płytkiej wodzie pod mostem. Jej ciało znaleziono w potoku 17 czerwca. Lekarz sądowy stwierdził, że została uduszona.
Martinez-Rangel i Peña zostali aresztowani na początku tego roku w pobliżu El Paso przez amerykańską straż graniczną po wjeździe do kraju bez dokumentów. Obaj zostali zwolnieni i otrzymali wezwania do stawienia się w sądzie w późniejszym terminie.
Republikanie wykorzystali śmierć Nungaray i inne przypadki, w których imigranci, którzy przybyli do kraju nielegalnie, zostali oskarżeni o popełnienie brutalnych przestępstw, aby skrytykować sposób, w jaki prezydent Joe Biden zarządzał granicą amerykańsko-meksykańską podczas swojej administracji. W innym przypadku był to Jose Ibarra, Wenezuelczyk skazany na dożywocie w zeszłym miesiącu w związku ze śmiercią studenta pielęgniarstwa z Gruzji, Lakena Rileya.
Trump utrzymuje, że migranci spowodowali gwałtowny wzrost przestępczości. Wiele badań pokazuje, że imigranci są rzadziej popełniają przestępstwa niż rdzenni Amerykanie.
___
Śledź Juana A. Lozano: https://twitter.com/juanlozano70
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.