Strona główna Technologia Raport ONZ wskazuje, że odbudowa Gazy może zająć 350 lat, jeśli pozostanie...

Raport ONZ wskazuje, że odbudowa Gazy może zająć 350 lat, jeśli pozostanie pod blokadą

5

Agencje ONZ od dawna ostrzegały, że odbudowa Gazy może zająć dziesięciolecia po izraelskiej ofensywie przeciwko Hamasowi, jednemu z…

Agencje ONZ od dawna ostrzegały, że odbudowa Gazy może zająć dziesięciolecia Ofensywa Izraela przeciwko Hamasowijednej z najbardziej śmiercionośnych i niszczycielskich kampanii wojskowych od czasów II wojny światowej.

Teraz, ponad rok po rozpoczęciu wojny, nowy raport mówi w kategoriach stuleci.

Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju stwierdziła, że ​​w raport opublikowany w poniedziałek że jeśli wojna zakończy się jutro, a Gaza powróci do status quo przed atakiem Hamasu na Izrael z 7 października 2023 r., może minąć 350 lat, zanim swoją zrujnowaną gospodarkę powrócić do niepewnego przedwojennego poziomu.

Przed wojną Gaza znajdowała się pod izraelską i egipską blokadą narzuconą po przejęciu władzy przez Hamas w 2007 r. Cztery poprzednie wojny i podziały między Hamasem a wspieraną przez Zachód Autonomią Palestyńską na Zachodnim Brzegu również odbiły się na gospodarce Gazy.

Obecna wojna spowodowała oszałamiające zniszczenia na całym terytoriumz całymi dzielnicami zniszczonymi, a drogi i infrastruktura krytyczna w ruinie. Przed rozpoczęciem odbudowy trzeba będzie uprzątnąć góry gruzu z rozkładającymi się ciałami i niewybuchami.

„Po osiągnięciu zawieszenia broni powrót do status quo sprzed października 2023 r. nie skierowałby Gazy na ścieżkę niezbędną do ożywienia gospodarczego i zrównoważonego rozwoju” – czytamy w raporcie. „Jeśli powróci tendencja wzrostowa z lat 2007–2022, przy średniej stopie wzrostu wynoszącej 0,4 procent, przywrócenie poziomu PKB z 2022 r. zajmie Gazie 350 lat”.

Nawet wtedy PKB na mieszkańca będzie spadał „w sposób ciągły i gwałtowny” wraz ze wzrostem populacji – stwierdził.

Izraelscy urzędnicy nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz w sprawie raportu.

350 lat to bardziej kalkulacja niż przewidywanie

Trzysta pięćdziesiąt lat to dużo czasu. Byłoby tak, jakby Anglia i Holandia dopiero teraz podnosiły się po wojnach, które toczyły między sobą pod koniec XVII wieku.

Autor raportu Rami Alazzeh powiedział, że oparł obliczenia na zdziesiątkowaniu gospodarki w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy wojny oraz na tym, ile czasu zajmie przywrócenie jej przy średnim tempie wzrostu PKB w Gazie od 2007 do 2022 roku. Brutto produkt krajowy, czyli PKB, to suma wszystkich towarów i usług wytworzonych w kraju lub na danym terytorium.

„Przesłanie jest takie, że ożywienie w Gazie zależy od warunków, w jakich nastąpi ożywienie” – powiedział. „Nie mówimy, że odbudowa Gazy zajmie 350 lat, ponieważ oznacza to, że Gaza nigdy się nie podniesie”.

Pod koniec stycznia Bank Światowy oszacowano szkody na 18,5 miliarda dolarów — prawie łączna produkcja gospodarcza Zachodniego Brzegu i Gazy w 2022 r. Było to przed kilkoma niezwykle niszczycielskimi izraelskimi operacjami lądowymi, w tym w południowo-granicznym mieście Rafah.

Ocena ONZ we wrześniu na podstawie zdjęć satelitarnych stwierdzono, że mniej więcej jedna czwarta wszystkich konstrukcji w Gazie została zniszczona lub poważnie uszkodzona. Stwierdzono, że około 66% obiektów, w tym ponad 227 000 mieszkań, doznało przynajmniej częściowych uszkodzeń.

Klaster Shelter, międzynarodowa koalicja świadczeniodawców pod przewodnictwem Norweskiej Rady ds. Uchodźców, obliczyła, ile czasu zajmie odbudowa wszystkich zniszczonych domów w ramach tak zwanego Mechanizmu Odbudowy Gazy. Proces ten wprowadzono po wojnie w 2014 r., aby ułatwić rekonstrukcję pod ścisłym izraelskim nadzorem.

Ustalono, że w takim układzie odbudowa wszystkich domów zajęłaby 40 lat.

Nawet w najlepszych okolicznościach odbudowa może zająć dziesięciolecia

W raporcie wskazano, że nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu, przy przewidywanej stopie wzrostu wynoszącej 10%, ożywienie w Gazie nadal zajęłoby dziesięciolecia.

„Zakładając brak operacji wojskowej oraz swobodę przepływu towarów i osób, a także znaczny poziom inwestycji i wzrost liczby ludności na poziomie 2,8 procent rocznie, UNCTAD szacuje, że do 2050 roku PKB na mieszkańca Gazy powróci do poziomu z 2022 roku” – głosi komunikat.

Oddzielny raport opublikowanym we wtorek przez Program Rozwoju ONZ stwierdzono, że dzięki dużym inwestycjom i zniesieniu ograniczeń gospodarczych cała gospodarka palestyńska, w tym Zachodni Brzeg, może powrócić na właściwe tory do 2034 r. W przypadku braku obu tych przewidywań jej przewidywania są zgodne z tych z UNCTAD.

Bardziej pozytywne scenariusze wydają się mało prawdopodobne.

Bojownicy pod przywództwem Hamasu zabili około 1200 osób, głównie cywilów, a kolejnych 250 uprowadzili podczas szturmu na południowy Izrael 7 października 2023 r. W Gazie nadal przebywa około 100 jeńcówz których jedna trzecia jest uważana za zmarłą.

Ofensywa Izraela zabił ponad 42 000 Palestyńczykówwedług lokalnych urzędników ds. zdrowia, którzy nie odróżniają kombatantów od cywilów, ale twierdzą, że ponad połowę zabitych to kobiety i dzieci. Doprowadziło to do wysiedlenia około 90% populacji Gazy wynoszącej 2,3 miliona, zmuszając setki tysięcy do umieszczenia w nędznych obozach namiotowych.

Izrael twierdzi, że blokada jest konieczna, aby uniemożliwić Hamasowi import broni, i jest mało prawdopodobne, aby ją zniosła, dopóki grupa ta będzie obecna w Gazie. Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael utrzyma otwarta kontrola bezpieczeństwa nad terytorium.

Od maja Izrael kontroluje wszystkie przejścia graniczne w Gazie. Agencje ONZ i grupy humanitarne twierdzą, że mają trudności z dostarczeniem żywności i pomocy nadzwyczajnej z powodu izraelskich ograniczeń, trwających walk oraz załamania prawa i porządku w Gazie.

Nic też nie wskazuje na to, że międzynarodowi darczyńcy byliby skłonni finansować odbudowę Gazy, dopóki pozostaje ona w okowach wojny lub pod izraelską okupacją. Arabskie państwa Zatoki Perskiej, takie jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, oświadczyły, że zrobią to tylko wtedy, gdy będzie dostępna droga do tego państwo palestyńskieczemu Netanjahu jest głęboko przeciwny.

Tymczasem wojna szaleje i nie widać jej końca.

W tym miesiącu Izrael rozpoczął kolejną dużą operację w północnej Gazie – najbardziej zniszczonej części terytorium – twierdząc, że Hamas się tam przegrupował.

„Teraz wszyscy wzywają do zawieszenia broni, ale ludzie zapominają, że kiedy zawieszenie broni zostanie zakończone, 2,2 miliona Palestyńczyków obudzi się bez domów, a dzieci bez szkół, uniwersytetów, szpitali i dróg” – powiedział Alazzeh. .

Odbudowa tego wszystkiego będzie długotrwała, a pod blokadą może okazać się niemożliwa.

„Jeśli wrócimy do tego, co było wcześniej i nie powinniśmy wracać do tego, co było wcześniej” – powiedział – „to myślę, że będzie to oznaczać, że Gaza się skończyła”.

___

Śledź relację AP z Gazy pod adresemhttps://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj