Strona główna Rozrywka Dlaczego Festiwal Filmowy w Tokio kładzie nacisk na wzmocnienie pozycji kobiet

Dlaczego Festiwal Filmowy w Tokio kładzie nacisk na wzmocnienie pozycji kobiet

5

„Chociaż poczyniono postępy, równouprawnienie płci w reżyserii, pisaniu scenariuszy i produkcji jest nadal powolne, a kobiety pełnią jedynie 10–20% tych ról na całym świecie” – mówi Andrijana Cvetkovikj, starsza programistka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokio (TIFF), zapytana, dlaczego Festiwal po raz pierwszy w tym roku powołał do życia Sekcję Wzmacniania Kobiet.

„W tym programie nie chodzi tylko o świętowanie osiągnięć kobiet, ale o stworzenie włączającego przemysłu, w którym więcej kobiet będzie mogło opowiedzieć swoje historie. Przed nami jeszcze długa droga, ale jest to znaczący krok we właściwym kierunku.”

TIFF, który był pierwszym azjatyckim festiwalem filmowym, który podpisał kartę Collectif 50/50 promującą równość płci w branży filmowej, współpracuje z władzami metropolitalnymi Tokio nad nową sekcją po udanej współpracy przy warsztatach filmowych i programach edukacji filmowej dla nastolatków.

W nowej sekcji zostanie wyświetlonych siedem filmów zaprogramowanych przez Cvetkovikja; zorganizowanie specjalnego pokazu pt Doktor X – filmfilm oparty na długo emitowanym programie telewizyjnym o chirurgu; a także zaprezentować film dokumentalny Kobiety kręcą filmyo Międzynarodowym Festiwalu Filmów Kobiet w Tokio; wraz z „Sympozjum na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet” zorganizowanym przez japońską reżyserkę i doradcę rządu Kanako Kondo.

Cvetkovikj, była ambasador Macedonii w Japonii, która uzyskała doktorat z kina na Uniwersytecie Nihon, jest kuratorem wybranych filmów z całego świata wyreżyserowanych przez reżyserki i/lub przedstawiających narracje skupione na kobietach.

„Wybierając filmy, szukałem takich, które mają siłę narracyjną, która może urzekać i poruszać widzów, filmów, które przełamują granice i poruszają uniwersalne tematy w sposób przemawiający do nas wszystkich” – mówi Cvetkovikj.

„Pociągały mnie także różnorodne perspektywy – filmy, które oferują wyjątkowy kobiecy głos w opowiadaniu historii, a każdy z nich przyczynia się do bogatego i złożonego obrazu kobiecości. Wreszcie szukałem wyraźnej wizji reżyserskiej – dzieł, które wyróżniałyby się kunsztem reżyserskim i sposobem opowiadania historii, prezentując świeży, niepowtarzalny styl i wyjątkową perspektywę kulturową”.

Wśród siedmiu zaprogramowanych przez nią filmów znajdują się trzy autorstwa reżyserów, którzy będą przemawiać na Sympozjum: Adabana, od japońskiego Kai Sayaki; Montaże współczesnego macierzyństwawyreżyserowany przez Olivera Siu Keuna Chana z Hongkongu; I W dziesięć sekundautorstwa tureckiego reżysera Ceylana Ozguna Ozcelika.

Moje ulubione ciasto

Moje ulubione ciasto

Sztuczne oko

W programie znalazła się także niemiecka reżyserka Eva Trobisch Iwokostarykańska reżyserka Antonella Sudasassi Furniss’s Wspomnienia płonącego ciała oraz dwa filmy irańskich twórców: Sarvnaz Alambeigi Majdegol I Moje ulubione ciastood Maryam Moghaddam i Behtasha Sanaeeha, którym władze irańskie zakazały podróżowania.

Cvetkovikj wyjaśnia, że ​​program oddaje „różnorodną rzeczywistość, z którą borykają się kobiety w różnych krajobrazach kulturowych, społecznych i politycznych”, podkreślając jednocześnie ich wspólne doświadczenia i uniwersalne tematy.

„Każdy film jest głęboko zakorzeniony w kontekście swojego kraju, przedstawiając zarówno wyjątkowe wyzwania, jak i triumfy, jakich doświadczają kobiety” – mówi. „Bez względu na to, czy jest to opowieść o odporności w miejscach takich jak Iran, Afganistan czy Turcja, opowieść o wolności osobistej i transformacji z Kostaryki czy Niemiec, czy nawet futurystyczna narracja rozgrywająca się w Japonii, filmy te wspólnie podkreślają złożone i różnorodne podróże, jakie odbywają kobiety dzisiaj, zarówno pod względem tożsamości, jak i osobistej transformacji.”

Cvetkovikj dodaje, że nie jest to pierwszy raz, kiedy TIFF prezentuje program skupiający się na kobietach – w 1985 roku brał udział w pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Kobiet w Tokio, organizowanego przez nieżyjącą już producentkę i pisarkę Etsuko Takano. „Co ciekawe, kwestie podniesione wówczas nadal są aktualne” – mówi.

Dokument Kobiety kręcą filmynakręcony w 2004 roku z okazji 15. edycji festiwalu, przedstawia pracę Takano we wspieraniu postępu filmowców i zawiera wywiady z reżyserkami, od młodych po weteranki, opowiadającymi o wyzwaniach, przed którymi stały.

Kobiety kręcą filmy

Kondo wyjaśnia, że ​​przed 2000 rokiem w Japonii publikowano nie więcej niż dziesięć filmów komercyjnych reżyserowanych przez kobiety. „Film dokumentuje rzadkie wywiady z kobietami, które miały trudności z kręceniem filmów w takich warunkach” – mówi Kondo.

Dodaje, że liczba kobiet-dyrektorów w Japonii niemal się podwoiła w ciągu 20 lat, z 32 z 531 w 2003 r. (6%) do 75 z 629 (12%) w 2023 r. „Liczba rośnie, ale wciąż jest niska” – komentuje. „Kierownicy największych japońskich wytwórni filmowych, festiwali filmowych, firm produkcyjnych, mediów, kin i szkół – wszyscy szefami są mężczyźni”.

Tymczasem Cvetkovikj przyznaje, że pokazy na festiwalach filmowych mogą wiele osiągnąć i ma kilka sugestii dotyczących konkretnych działań, które mogłyby poprawić środowisko pracy kobiet w japońskiej i szerzej globalnej branży filmowej.

„Potrzebne są elastyczne godziny pracy, opieka nad dziećmi na planie i bardziej włączająca kultura planu filmowego, aby pomóc kobietom pogodzić pracę z życiem rodzinnym” – mówi. „Kwoty – wymagające, aby co najmniej 30% filmów były reżyserowane, pisane lub produkowane przez kobiety – wraz z mianowaniem większej liczby kobiet na członków zarządów i dyrektorów w największych studiach, takich jak Toho, Toei i Shochiku, mają kluczowe znaczenie. Mniejsze studia powinny pójść w ich ślady i odegrać swoją rolę w niwelowaniu różnic między płciami w branży filmowej”.

Źródło linku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj