BAFTA ujawniła, że według aktualizacji prawie co piąty jej członek ma obecnie siedzibę w USA.
Stanowi to 18% członków, chociaż sieć brytyjskiej akademii licząca 13 500 osób rozciąga się łącznie na terenie 50 krajów. Organizacja ma oddziały w Londynie, Cardiff, Glasgow i Los Angeles.
Ogółem 58% członków BFTA to mężczyźni, 42% kobiety, przy czym 17% pochodzi z niedostatecznie reprezentowanych grup etnicznych, 8% jest niepełnosprawnych, 14% osób LGBTQIA+, a 19% pochodzi z niskich środowisk społeczno-ekonomicznych.
Jednak zestawienie członków, którzy dołączyli od 2020 r. – kiedy BAFTA wyznaczyła sobie nowe cele w zakresie różnorodności – ukazuje zmieniający się obraz. Wśród nowych członków 52% to kobiety i 48% mężczyźni, 28% pochodzi z niedostatecznie reprezentowanych grup etnicznych, 13% to osoby niepełnosprawne, 22% to osoby LGBTQIA+, a 21% to osoby o niskim statusie społeczno-ekonomicznym.
Dalsze szczegóły ujawnione w aktualizacji dotyczącej członkostwa obejmują 800 kreatywnych praktyków, którzy dołączyli do BAFTA jako pełnoprawni członkowie z prawem głosu, z czego łącznie 8100 głosowało na filmy i 6000 na telewizję. Liczba wyborców zajmujących się grami jest również wysoka i wynosi 1300. BAFTA podała, że otrzymała „rekordową liczbę wniosków o członkostwo w 2024 r.”.
„BAFTA znajduje się w centrum filmu, gier i telewizji: trzech mediów kulturowych, które poszerzają nasz światopogląd, wywołują radość i jednoczą ludzi” – powiedziała Sara Putt, dyrektor generalna BAFTA. Konieczne jest, aby sztuka ekranowa reprezentowała społeczeństwo na ekranie i poza nim – jednak zbyt wiele osób nadal jest wykluczonych ze względu na bariery i uprzedzenia lub po wejściu na rynek dowiaduje się, że kariera nie jest trwała.
„W BAFTA pomagamy eliminować te systemowe nierówności, zapewniając społeczność, podkreślając najlepsze praktyki i celebrując przekonanie, że doskonałość twórcza ma wiele form. Z radością witamy ponad 800 nowych ekspertów w głosowaniu i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak przyczynią się oni do naszej pracy i będą kształtować swoje sektory, w miarę ciągłego rozwoju i ewolucji naszej akademii oraz pomagania w wprowadzaniu pozytywnych zmian w branży”.
Głosowanie na Nagrody Filmowe BAFTA rozpoczyna się jutro, a ogłoszenie wyników przez lingwistów nastąpi 6 stycznia 2025 r., a nominacje zostaną ujawnione 15 stycznia. Ceremonia odbędzie się 16 lutego.