GENEWA (AP) – Stany Zjednoczone wyrażają rozczarowanie decyzją rządu szwajcarskiego o nieprzyjmowaniu wszystkich…
GENEWA (AP) – Stany Zjednoczone wyrażają rozczarowanie decyzją rządu szwajcarskiego o nieprzyjmowaniu wszystkich środków w ramach ostatnia runda sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji w związku z jej wojną na Ukrainie.
Amb. Scott Miller, najwyższy wysłannik USA w stolicy Szwajcarii, wyraził nadzieję, że Berno będzie pracować nad zamknięciem „luki”, która umożliwia zagranicznym spółkom zależnym obejście sankcji mających na celu ukaranie rządu rosyjskiego za decyzję prezydenta Władimira Putina totalna wojna na Ukrainie uruchomiony w lutym 2022 r.
„Niezbędne jest, abyśmy skupili się na obchodzeniu sankcji, aby pozbawić Rosję finansów i materiałów potrzebnych do kontynuowania brutalnej wojny. Żadna z naszych firm nie powinna być współwinna” – stwierdził Miller w oświadczeniu.
Szwajcarska Rada Federalna, będąca organem wykonawczym, ogłosiła w środę, że podjęła decyzję o przyjęciu „większości środków” przewidzianych w najnowszych sankcjach UE. Chociaż Szwajcaria nie jest jednym z 27 krajów członkowskich bloku, Berno w dużej mierze ograniczyło się do sankcji wobec Rosji, próbując ograniczyć jej machinę wojenną na Ukrainie.
W oświadczeniu przesłanym w piątek do Associated Press Miller stwierdził, że decyzja rady „o nieprzyjęciu w pełni wszystkich elementów 14. pakietu sankcji… jest rozczarowująca”.
Wiele krajów rozwiniętych o to zabiegało ograniczyć dostęp Rosji do zachodnich finansów, rynków i technologii oraz unikał lub ograniczał import rosyjskich towarów. Środki te miały ograniczony wpływ na gospodarkę Rosji, między innymi dlatego, że wiele krajów – w tym główne kraje rozwijające się, takie jak Chiny, Indie, Turcja i Brazylia – nadal prowadzi duże interesy z Rosją.
Tymczasem trochę rosyjskiego gazu ziemnego nadal napływa do Unii Europejskiej — przez Ukrainę.
Szwajcaria stwierdziła, że wprowadzono bardziej rygorystyczne kontrole w obszarach takich jak własność intelektualna i tajemnice handlowe, know-how przemysłowe, usługi przesyłania wiadomości w sektorze finansowym, eksport gazu ziemnego i rosyjskiego helu.
Nie dołączyła jednak do unijnych ograniczeń dotyczących wniosków o patenty, marki i inną własność intelektualną firm z Rosji, stwierdzając, że „nie doszło do naruszeń praw własności intelektualnej przez Rosję wobec szwajcarskich firm”.
Najnowsze środki UE wzywają również przedsiębiorstwa w bloku do dopilnowania, aby zagraniczne spółki zależne nie podcinały sankcji. Szwajcarzy twierdzą, że ich obecne prawo dotyczące sankcji pozwala już ścigać firmy, które obchodzą sankcje za pośrednictwem spółek zależnych, w związku z czym rada „postanowiła nie przyjmować tego środka UE w jego obecnej formie”.
Rząd stwierdził, że około 2250 osób, firm i organizacji w Szwajcarii znajduje się obecnie na liście sankcyjnej w związku z sytuacją na Ukrainie i „lista jest identyczna z listą UE”.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.