SARAJEWO, Bośnia i Hercegowina (AP) – Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała w piątek wsparcie dla Bośni w obliczu niespokojnego…
SARAJEWO, Bośnia i Hercegowina (AP) – Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała w piątek wsparcie dla Bośni, gdy zmartwiony kraj bałkański zmaga się z reformami niezbędnymi do osiągnięcia członkostwa w Unii Europejskiej.
Von der Leyen przebywała w tym tygodniu w Bośni w ramach podróży do aspirujących do UE państw członkowskich na Bałkanach Zachodnich, aby zapewnić je, że rozszerzenie UE pozostaje priorytetem dla bloku 27 państw. Z Bośni von der Leyen udała się do sąsiedniej Serbii.
Kraje Bałkanów Zachodnich — Albania, Bośnia, Kosowo, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia — znajdują się na różnych etapach składania wniosków o członkostwo w UE. Kraje te są sfrustrowane powolnym tempem procesu, ale inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Europejscy przywódcy naciskają sześciu, którzy przyłączą się do bloku.
Bośnia uzyskała status kraju kandydującego w 2022 r., na co w marcu przywódcy UE co do zasady zgodzili się otwarte negocjacje członkowskiechoć Bośnia musi jeszcze wykonać wiele pracy.
„Podzielamy tę samą wizję przyszłości, przyszłości, w której Bośnia i Hercegowina będzie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej” – powiedziała von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z premier Bośni Bojaną Kristo. „Więc powiedziałbym, że kontynuujmy pracę nad tym. Przebyliśmy już długą drogę, wciąż mamy przed sobą długą drogę, ale jestem pewien, że sobie poradzisz”.
W ubiegłym roku Urzędnicy UE zaoferował krajom Bałkanów Zachodnich plan wzrostu o wartości 6 miliardów euro (około 6,5 miliarda dolarów), próbując podwoić gospodarkę regionu w ciągu następnej dekady i przyspieszyć ich wysiłki na rzecz przyłączenia się do bloku. Pomoc ta jest uzależniona od reform, które dostosują ich gospodarki do przepisów UE.
W środę Komisja zatwierdziła programy reform Albanii, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Serbii po zielonym świetle od państw członkowskich UE. Był to kluczowy krok umożliwiający umożliwienie płatności w ramach planu wzrostu po zakończeniu uzgodnionych etapów reform.
„Jak wiadomo, proces akcesyjny opiera się na osiągnięciach… nie patrzymy na sztywne dane, ale na zalety, czyli postęp, jaki czyni dany kraj” – powiedziała von der Leyen. „Ważne jest to, że mamy ambitny program reform, podobnie jak pozostałe pięć krajów Bałkanów Zachodnich. Jesteśmy gotowi pomóc Ci w dalszym rozwoju.”
Długo po wojnie etnicznej toczącej się w latach 1992–1995, w której zginęło ponad 100 000 ludzi, a miliony pozostały bez dachu nad głową, Bośnia pozostaje podzielona etnicznie i znajdująca się w impasie politycznym. Jednostka etniczno-serbska – jedna z dwóch równych części Bośni połączonych wspólnym rządem – dążyła do uzyskania jak największej niepodległości.
Po przybyciu do Bośni von der Leyen w czwartek udała się najpierw do Donja Jablanica – wioski w środkowej Bośni, która została zniszczona w wyniku niedawnych powodzi i osunięć ziemi. W katastrofie, która miała miejsce na początku października, zginęło 27 osób, a mała wioska została praktycznie zakopana w skałach z kamieniołomu znajdującego się na wzgórzu powyżej.
Von der Leyen powiedziała, że UE wysyła natychmiastowy pakiet pomocy w wysokości 20 milionów euro (21 milionów dolarów), a także zapewni wsparcie na późniejszą odbudowę.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.