Strona główna Technologia Szef rządu wojskowego Birmy wzywa rebeliantów etnicznych do przyłączenia się do rozmów...

Szef rządu wojskowego Birmy wzywa rebeliantów etnicznych do przyłączenia się do rozmów pokojowych

5

BANGKOK (AP) – Szef rządu wojskowego Birmy we wtorek zaprosił rebeliantów etnicznych do przeprowadzenia rozmów pokojowych w celu zakończenia…

BANGKOK (AP) – Szef rządu wojskowego Birmy we wtorek zaprosił etnicznych rebeliantów do odbycia rozmów pokojowych w celu zakończenia konfliktu zbrojnego w całym kraju, co stanowi drugi raz w ciągu niecałego miesiąca, kiedy rządzący generałowie publicznie promują negocjacje.

Propozycja starszego generała Min Aung Hlaing została wyemitowana w telewizji państwowej w dziewiątą rocznicę podpisania ogólnokrajowego porozumienia o zawieszeniu broni. Około połowa z 21 istniejących w kraju etnicznych organizacji zbrojnych zgodziła się na pakt, ale niektóre już go nie honorują.

W zeszłym miesiącu wojsko ogłosiło swoje najbardziej bezpośrednie zaproszenie do rozmów pokojowych od przejęcia władzy od wybranego rządu Aung San Suu Kyi w lutym 2021 r. Był skierowany przeciwko szerszym siłom prodemokratycznym, które również chwyciły za broń, a także grupom etnicznym, ale został szybko odrzucony.

We wtorkowej krótkiej audycji Min Aung Hlaing powiedziała, że ​​rządząca rada wojskowa będzie przestrzegać jedynie ram istniejącego porozumienia o pokojowym zawieszeniu broni i zaapelowała do etnicznych grup zbrojnych, aby negocjowały swoje problemy w drodze dialogu.

„Życzeń nie można żądać w drodze przemocy zbrojnej, ale w drodze dialogu przy stole politycznym w sprawie pokojowych środków rozwiązania konfliktu” – powiedziała Min Aung Hlaing.

W Birmie od kilkudziesięciu lat następuje cykl rozejmów, prowadzących do przerywanych okresów względnego spokoju, ale żaden z nich nie doprowadził do kompleksowego porozumienia politycznego, które zapewniłoby grupom etnicznym taki stopień autonomii, jakiego pragną w regionach przygranicznych, w których dominują.

Armia znajduje się obecnie w defensywie przeciwko bojówkom etnicznym w dużej części kraju, a także setkom uzbrojonych grup partyzanckich zwanych Ludowymi Siłami Obronnymi, utworzonymi w celu walki o przywrócenie demokracji po przejęciu władzy przez armię.

W ciągu ostatniego roku armia poniosła bezprecedensowe porażki na polu bitwy, a inicjatywa wydaje się być w rękach sił oporu.

W październiku 2015 r. podpisało osiem etnicznych grup zbrojnych porozumienie o zawieszeniu broni, a w lutym 2018 r. pod rządami cywilnego rządu Aung San Suu Kyi dołączyły jeszcze dwie kolejne.

Zawieszenie broni było postrzegane przez wojsko jako krok w kierunku zakończenia długotrwałych buntów etnicznych. Utrzymanie zawieszenia broni z jak największą liczbą grup jest taktycznie kluczowe dla rządu wojskowego, aby nie musiał on walczyć z silną i zjednoczoną opozycją.

Niektóre z największych i najpotężniejszych grup, w tym Armia Niepodległości Kachin i Armia Stanowa Zjednoczonej Wa, nie poparły porozumienia, które uznały za pozbawione inkluzywności.

Min Aung Hlaing powiedziała, że ​​niektóre ugrupowania, które je podpisały, złamały porozumienie po przejęciu władzy przez armię w 2021 r., sprzymierzając się z Rządem Jedności Narodowej cieni, główną grupą opozycyjną przeciwko rządom wojskowym.

Uzbrojone bojówki reprezentujące mniejszości Karen, Chin i Pa-O, wraz z Demokratycznym Frontem Studenckim Wszech Birmy, odrzuciły rozmowy pokojowe.

„Widzę, że to, co robi wojsko, jedynie stwarza warunki, które przedłużą dyktaturę wojskową” – powiedziała Aye Lwin, rzeczniczka Frontu Studenckiego. „Obecnie nie ma powodu, aby akceptować dialog pod przewodnictwem wojska”.

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj