ANKARA, Turcja (AP) – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przeprowadził w piątek rozmowę telefoniczną z przywódcą wojskowym Sudanu i…
ANKARA, Turcja (AP) – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przeprowadził w piątek rozmowę telefoniczną z przywódcą wojskowym Sudanu i zaproponował mediację w celu rozwiązania napięcia ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi– podaje biuro tureckiego przywódcy.
Oferta złożona przywódcy wojskowemu Sudanu, gen. Abdelowi-Fattahowi Burhanowi, została złożona zaledwie kilka dni po tym, jak Erdogan pośredniczył w porozumieniu między Etiopią a Somalią. The transakcja inicjuje rozmowy techniczne mające na celu rozwiązanie sporu powstałego po podpisaniu przez Etiopię porozumienia z Somalilandem, separatystycznym regionem Somalii.
Erdogan powiedział Burhanowi, że Turcja jest skłonna pośredniczyć w rozwiązaniu sporów między Sudanem a ZEA. Powiedział, że „podstawowe zasady Turcji obejmują ustanowienie pokoju i stabilności w Sudanie, zachowanie jego integralności terytorialnej i suwerenności oraz zapobieganie temu, aby kraj stał się strefą zewnętrznych interwencji” – wynika z oświadczenia biura ds. komunikacji tureckiego prezydenta.
Rząd Sudanu oskarża Zjednoczone Emiraty Arabskie o dostarczanie broni rywalizującym siłom paramilitarnym i przedłużanie konfliktu w Sudanie. Zjednoczone Emiraty Arabskie odrzuciły te zarzuty i oskarżyły rząd o odmowę negocjacji pokojowych ze swoim wrogiem.
Sudan pogrążył się w konflikcie w połowie kwietnia 2023 r., kiedy w stolicy kraju, Chartumie, wybuchło długotrwałe napięcie między jego przywódcami wojskowymi i paramilitarnymi, które rozprzestrzeniło się na Darfur i inne regiony. Ponad 13 milionów ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym.
W środę prezydent Erdogan spotkał się w stolicy Turcji, Ankarze, z premierem Etiopii Abiyem Ahmedem i prezydentem Somalii Hassanem Szejkiem Mohamudem. Po spotkaniach strony wydały wspólną deklarację, w której uznały integralność terytorialną Somalii, uznając jednocześnie „potencjalne korzyści” z dostępu Etiopii do morza, a także zgodziły się na rozpoczęcie rozmów w celu rozwiązania sporu.
Napięcia między Etiopią a Somalią nasilają się od czasu podpisania przez Etiopię w styczniu protokołu ustaleń z Somalilandem. Porozumienie obejmowało dzierżawę gruntów wzdłuż wybrzeża Somalilandu w celu utworzenia bazy sił morskich w zamian za uznanie przez Etiopię niepodległości Somalilandu, co, jak twierdzi Somalia, narusza jej suwerenność i integralność terytorialną.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.