WASZYNGTON (AP) – Administracja Bidena wszczyna dochodzenie w sprawie łamania praw pracowniczych i praw człowieka w Nikaragui, wpływającego na stosunki…
WASZYNGTON (AP) – Administracja Bidena wszczyna dochodzenie w sprawie łamania praw pracowniczych i praw człowieka w Nikaragui, wpływając na stosunki z krajem, z którym Stany Zjednoczone zawarły umowę o wolnym handlu, w obliczu rosnących obaw związanych z coraz bardziej autorytarnymi rządami prezydenta Daniela Ortegi.
Dochodzenie wszczynane przez przedstawiciela handlowego USA musi zostać zakończone w ciągu roku.
„Liczne raporty sugerują, że rząd Nikaragui angażuje się w represje, które szkodzą pracownikom i obywatelom Nikaragui, podważają uczciwą konkurencję i destabilizują nasz region” – stwierdziła w oświadczeniu przedstawicielka ds. handlu USA Katherine Tai.
Dochodzenie, na które zezwala art. 301 ustawy o handlu z 1974 r., zbada nie tylko zarzuty nadużyć, ale także zakres, w jakim wpływają one na handel z USA. Dopiero po dokonaniu takich ustaleń zostaną podjęte ewentualne działania odwetowe.
Przedstawicielka handlu USA w swoim oświadczeniu przytoczyła wiarygodne raporty kilku grup organów nadzoru przeciwko rządowi Ortegi, w tym aresztowania umotywowane politycznie, pracę przymusową, handel ludźmi oraz tłumienie wolności zrzeszania się i rokowań zbiorowych.
„Takie działania pogłębiają wyzysk pracowników oraz ograniczają wzrost gospodarczy i możliwości handlowe” – stwierdziła agencja, dodając, że decyzja o wszczęciu śledztwa była częścią szeregu działań podjętych we wtorek z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
Wiceprezydent Nikaragui i rzeczniczka rządu Rosario Murillo nie odpowiedziała natychmiast na wysłaną e-mailem prośbę o komentarz.
W maju rząd USA nałożył cła na podstawie sekcji 301 na szereg chińskich towarów, w tym pojazdy elektryczne, zaawansowane akumulatory, ogniwa słoneczne, stal i aluminium. Cła te w dużej mierze odzwierciedlały wniosek rządu, że Chiny niesprawiedliwie dotowały ten przemysł.
„Przez lata chiński rząd pompował państwowe pieniądze w chińskie firmy” – powiedział o tych cłach prezydent Joe Biden. „To nie rywalizacja, to oszustwo”.
W przypadku Nikaragui wszelkie działania odwetowe byłyby skomplikowane ze względu na jej członkostwo w regionalnym pakcie o wolnym handlu, Porozumieniu o Wolnym Handlu Ameryki Środkowej.
Spośród pięciu członków paktu handlowego Nikaragua jest jednym z zaledwie dwóch, które odnotowały nadwyżkę w handlu z USA, wynoszącą około 3 miliardy dolarów w 2022 r., co stanowi prawie 20% jej produktu krajowego brutto.
W zeszłym miesiącu Ortega zaproponował reformę konstytucyjną, która oficjalnie uczyni go i jego żonę, obecną wiceprezydent Rosario Murillo, „współprezydentami” narodu Ameryki Środkowej oraz przedłuży kadencję prezydenta do sześciu lat z pięciu.
Propozycje pojawiają się wśród trwające represje przez rząd Ortegi, co doprowadziło do masowych więzień i przymusowych wygnań przeciwników, w tym przywódców religijnych i dziennikarzy. Od 2018 roku rząd zamknął ponad 5000 organizacjiw większości religijne, i zmusiły tysiące ludzi do ucieczki z kraju.
—
Do powstania tego raportu przyczynił się pisarz AP Christopher Sherman z Meksyku.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.