NOWY JORK (AP) – Urzędnicy ds. zdrowia poinformowali w sobotę, że potwierdzili pierwszy przypadek nowej formy…
NOWY JORK (AP) – Urzędnicy ds. zdrowia poinformowali w sobotę, że potwierdzili pierwszy przypadek a nowa postać mpoxu które po raz pierwszy widziano w wschodnie Kongo.
Według Kalifornijskiego Departamentu Zdrowia Publicznego osoba podróżowała do Afryki Wschodniej, a po powrocie była leczona w Północnej Kalifornii. Objawy ustępują, a ryzyko dla społeczeństwa jest niskie.
Mpox to rzadka choroba wywołana zakażeniem wirusem należącym do tej samej rodziny, co ten wywołujący ospę. Występuje endemicznie w niektórych częściach Afryki, gdzie ludzie zarażają się poprzez ukąszenia gryzoni lub małych zwierząt.
Na początku tego roku Naukowcy zgłosili pojawienie się w Afryce nowej formy mopksu, która rozprzestrzeniała się poprzez bliski kontakt, w tym poprzez seks.
Według Światowej Organizacji Zdrowia od końca września zgłoszono ponad 3100 potwierdzonych przypadków. Zdecydowana większość z nich przebywała w trzech krajach Afryki – Burundi, Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga.
Od tego czasu przypadki podróżnych chorych na nową postać mpoxu zgłaszano w Niemczech, Indiach, Kenii, Szwecji, Tajlandii, Zimbabwe i Wielkiej Brytanii.
Na początku tego miesiąca urzędnicy ds. zdrowia powiedzieli, że sytuacja w Kongu wydaje się stabilizować. Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom oszacowały, że Kongo potrzebuje co najmniej 3 milionów szczepionek przeciwko mpoksie, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, oraz kolejnych 7 milionów szczepionek dla pozostałej części Afryki.
Obecna epidemia różni się od globalnej epidemii mpox w 2022 r., gdzie zdecydowaną większość przypadków stanowili homoseksualni i biseksualni mężczyźni.
___
Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Grupy ds. Mediów Naukowych i Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.