Strona główna Technologia Z raportu wynika, że ​​zorganizowane gangi przestępcze rozszerzyły się na jedną trzecią...

Z raportu wynika, że ​​zorganizowane gangi przestępcze rozszerzyły się na jedną trzecią miast w brazylijskiej Amazonii

1

RIO DE JANEIRO (AP) – Gangi przestępcze działają w ponad jednej trzeciej gmin w brazylijskim lesie deszczowym Amazonii, kierując…

RIO DE JANEIRO (AP) – Jak wynika z raportu opublikowanego w środę przez znaną organizację non-profit, gangi przestępcze działają w ponad jednej trzeciej gmin w brazylijskim lesie deszczowym Amazonii, powodując gwałtowny wzrost przemocy.

Według Brazylijskiego Forum Bezpieczeństwa Publicznego w 2024 r. gangi były obecne w 260 z 772 gmin w regionie, w porównaniu z 178 w zeszłym roku. Ugruntowanie się organizacji „podobnych do mafii” – w szczególności Dowództwa Czerwonego i Dowództwa Pierwszej Stolicy (PCC) – „znacznie pogarsza sytuację w Legalnej Amazonii, która jest obecnie postrzegana jako bardzo strategiczne terytorium dla międzynarodowego handlu ludźmi, z przepływem różnych nielegalnych towarów” – czytamy w raporcie.

Legalna Amazonia to obszar w dziewięciu stanach Brazylia znajduje się tam największy basen hydrograficzny na świecie.

Z 260 gmin, w których działają zorganizowane grupy przestępcze, Dowództwo Czerwone kontroluje w pełni połowę, w porównaniu z jedną czwartą w zeszłym roku, powiedział The Associated Press Renato Sérgio de Lima, prezes tej organizacji non-profit.

Dowództwo Czerwone rozszerzyło swoją działalność na miasta w północnym regionie Brazylii po tym, jak PCC przejęło kontrolę nad szlakiem przemytu narkotyków przez Ponta Pora, gminę na granicy z Paragwajem w środkowo-zachodnim regionie. Lima stwierdziła, że ​​dowództwo Czerwone wchłonęło od tego czasu niektóre lokalne frakcje, które nie funkcjonują już autonomicznie.

Fakt, że gangi zapewniają monopole na działalność przestępczą, może pomóc wyjaśnić spadek liczby gwałtownych zgonów o 6,2% w regionie w latach 2021–2023, napisali autorzy w trzeciej edycji raportu zatytułowanego „Kartografie przemocy w Amazonii”.

Jednakże „internalizacja przemocy na obszarach wiejskich i leśnych sprawiła, że ​​małe, ciche gminy są jednymi z najbardziej brutalnych w kraju” – stwierdzili.

Ekspert ds. zabójstw rdzennej ludności Bruno Pereiry i brytyjski dziennikarz Dom Phillips w 2022 r. wyraźnie uwidocznił wzrost przemocy w regionie. Podróżowali wzdłuż rzeki Itaquai w pobliżu wejścia na terytorium rdzennej ludności w dolinie Javari, które graniczy z Peru i Kolumbią, kiedy zostali zaatakowani. Ich ciała zostały rozczłonkowane, spalone i zakopane.

Brazylijska policja postawiła formalne zarzuty kolumbijskiego handlarza rybami jako osobę, która planowała ich zabójstwa. Policja podała, że ​​motywem zabójstw były wysiłki Pereiry mające na celu monitorowanie i egzekwowanie przepisów dotyczących ochrony środowiska w regionie. Phillips był pracując nad książką o ochronie Amazona.

Detektyw policji federalnej Alexandre Saraiva, który w latach 2011–2021 kierował wydziałami policji w trzech stanach Amazonii, znał zarówno Phillipsa, jak i Pereirę. „Nie ma cienia wątpliwości”, że w ostatnich latach przestępczość zorganizowana w regionie wzrosła, stwierdził.

Ekspansja organizacji przestępczych w Amazonii nastąpiła w tym samym czasie, co wzrost nielegalnego wydobycia, stwierdziła Saraiva, który gwałtownie wzrósł za rządów byłego prezydenta Jaira Bolsonaro. który zachęcał do tej praktyki.

Po pokonaniu Bolsonaro w wyborach w 2022 r. i powracając na trzecią kadencję nie z rzędu w styczniu 2023 r., prezydent Luiz Inácio Lula da Silva stara się stawić czoła przestępczości i wylesianiu w regionie. Chwila wylesianie zmalałoz raportu wynika, że ​​jego administracja odniosła niewielki sukces w panowaniu nad ekspansją gangów narkotykowych.

„Dzisiaj w Amazonii pojawia się siła” – powiedziała Saraiva, autorka książki „Dżungla: drwale, górnicy i korupcja w bezprawnej Amazonii” – powiedziała przez telefon z Rio. Powiedział, że za sytuację odpowiedzialni są także niektórzy brazylijscy prawodawcy i lokalni politycy, i oskarżył ich o otrzymywanie funduszy od grup przestępczych w zamian za ochronę.

Władza organizacji przestępczych nad regionem stwarza problem bezpieczeństwa publicznego, ale jest też przeszkodą w rozwoju zrównoważone praktyki zdaniem ekspertów są niezbędne dla jego zachowania.

Z raportu wynika, że ​​zwalczanie handlu narkotykami, przestępstw przeciwko środowisku, zawłaszczania ziemi i innych nielegalnych działań wymaga skoordynowanej, wielostronnej polityki publicznej, a także projektów rozwoju lokalnego.

____

Śledź relacje AP z Ameryki Łacińskiej i Karaibów pod adresem https://apnews.com/hub/latin-america

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj