RIO DE JANEIRO (AP) – Gangi przestępcze działają w ponad jednej trzeciej gmin w brazylijskim lesie deszczowym Amazonii, kierując…
RIO DE JANEIRO (AP) – Jak wynika z raportu opublikowanego w środę przez znaną organizację non-profit, gangi przestępcze działają w ponad jednej trzeciej gmin w brazylijskim lesie deszczowym Amazonii, powodując gwałtowny wzrost przemocy.
Według Brazylijskiego Forum Bezpieczeństwa Publicznego w 2024 r. gangi były obecne w 260 z 772 gmin w regionie, w porównaniu z 178 w zeszłym roku. Ugruntowanie się organizacji „podobnych do mafii” – w szczególności Dowództwa Czerwonego i Dowództwa Pierwszej Stolicy (PCC) – „znacznie pogarsza sytuację w Legalnej Amazonii, która jest obecnie postrzegana jako bardzo strategiczne terytorium dla międzynarodowego handlu ludźmi, z przepływem różnych nielegalnych towarów” – czytamy w raporcie.
Legalna Amazonia to obszar w dziewięciu stanach Brazylia znajduje się tam największy basen hydrograficzny na świecie.
Z 260 gmin, w których działają zorganizowane grupy przestępcze, Dowództwo Czerwone kontroluje w pełni połowę, w porównaniu z jedną czwartą w zeszłym roku, powiedział The Associated Press Renato Sérgio de Lima, prezes tej organizacji non-profit.
Dowództwo Czerwone rozszerzyło swoją działalność na miasta w północnym regionie Brazylii po tym, jak PCC przejęło kontrolę nad szlakiem przemytu narkotyków przez Ponta Pora, gminę na granicy z Paragwajem w środkowo-zachodnim regionie. Lima stwierdziła, że dowództwo Czerwone wchłonęło od tego czasu niektóre lokalne frakcje, które nie funkcjonują już autonomicznie.
Fakt, że gangi zapewniają monopole na działalność przestępczą, może pomóc wyjaśnić spadek liczby gwałtownych zgonów o 6,2% w regionie w latach 2021–2023, napisali autorzy w trzeciej edycji raportu zatytułowanego „Kartografie przemocy w Amazonii”.
Jednakże „internalizacja przemocy na obszarach wiejskich i leśnych sprawiła, że małe, ciche gminy są jednymi z najbardziej brutalnych w kraju” – stwierdzili.
Ekspert ds. zabójstw rdzennej ludności Bruno Pereiry i brytyjski dziennikarz Dom Phillips w 2022 r. wyraźnie uwidocznił wzrost przemocy w regionie. Podróżowali wzdłuż rzeki Itaquai w pobliżu wejścia na terytorium rdzennej ludności w dolinie Javari, które graniczy z Peru i Kolumbią, kiedy zostali zaatakowani. Ich ciała zostały rozczłonkowane, spalone i zakopane.
Brazylijska policja postawiła formalne zarzuty kolumbijskiego handlarza rybami jako osobę, która planowała ich zabójstwa. Policja podała, że motywem zabójstw były wysiłki Pereiry mające na celu monitorowanie i egzekwowanie przepisów dotyczących ochrony środowiska w regionie. Phillips był pracując nad książką o ochronie Amazona.
Detektyw policji federalnej Alexandre Saraiva, który w latach 2011–2021 kierował wydziałami policji w trzech stanach Amazonii, znał zarówno Phillipsa, jak i Pereirę. „Nie ma cienia wątpliwości”, że w ostatnich latach przestępczość zorganizowana w regionie wzrosła, stwierdził.
Ekspansja organizacji przestępczych w Amazonii nastąpiła w tym samym czasie, co wzrost nielegalnego wydobycia, stwierdziła Saraiva, który gwałtownie wzrósł za rządów byłego prezydenta Jaira Bolsonaro. który zachęcał do tej praktyki.
Po pokonaniu Bolsonaro w wyborach w 2022 r. i powracając na trzecią kadencję nie z rzędu w styczniu 2023 r., prezydent Luiz Inácio Lula da Silva stara się stawić czoła przestępczości i wylesianiu w regionie. Chwila wylesianie zmalałoz raportu wynika, że jego administracja odniosła niewielki sukces w panowaniu nad ekspansją gangów narkotykowych.
„Dzisiaj w Amazonii pojawia się siła” – powiedziała Saraiva, autorka książki „Dżungla: drwale, górnicy i korupcja w bezprawnej Amazonii” – powiedziała przez telefon z Rio. Powiedział, że za sytuację odpowiedzialni są także niektórzy brazylijscy prawodawcy i lokalni politycy, i oskarżył ich o otrzymywanie funduszy od grup przestępczych w zamian za ochronę.
Władza organizacji przestępczych nad regionem stwarza problem bezpieczeństwa publicznego, ale jest też przeszkodą w rozwoju zrównoważone praktyki zdaniem ekspertów są niezbędne dla jego zachowania.
Z raportu wynika, że zwalczanie handlu narkotykami, przestępstw przeciwko środowisku, zawłaszczania ziemi i innych nielegalnych działań wymaga skoordynowanej, wielostronnej polityki publicznej, a także projektów rozwoju lokalnego.
____
Śledź relacje AP z Ameryki Łacińskiej i Karaibów pod adresem https://apnews.com/hub/latin-america
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.