Według…
Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikowanego w poniedziałek podczas rozmów, podczas których kraje pracują nad rozwiązaniem tego problemu, duża część ziemskich terenów wysycha, niszcząc zdolność życia roślinnego i zwierzęcego do przetrwania.
Raport opublikowano na szczycie ONZ w Riyadzie w Arabii Saudyjskiej na temat zwalczania pustynnienia – niegdyś żyznych ziem zamieniających się w pustynie z powodu wyższych temperatur od zmiany klimatyczne spowodowane przez człowiekabrak wody i wylesianie. Ustalono, że w latach 1970–2020 na ponad trzech czwartych powierzchni świata panowały bardziej suche warunki niż w poprzednim okresie trzydziestu lat.
„Suszy klimat, który dotyka obecnie rozległe tereny na całym świecie, już nie wróci do poprzedniego stanu” – powiedział Ibrahim Thiaw, szef Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia, która ułatwia rozmowy w Rijadzie. „Ta zmiana na nowo definiuje życie na Ziemi”.
Podczas rozmów, które rozpoczęły się w zeszłym tygodniu i mają zakończyć się w piątek, narody dyskutują, w jaki sposób mogą lepiej pomóc światu uporać się z suszami – pilniejszym brakiem wody w krótszych okresach – i bardziej trwałym problemem degradacji gleby.
Wysychanie Ziemi ma niszczycielskie skutki
Jeżeli tendencje związane z globalnym ociepleniem się utrzymają, do końca stulecia suszenie dotknie prawie pięć miliardów ludzi – w tym w większości Europy, części zachodnich Stanów Zjednoczonych, Brazylii, wschodniej Azji i Afryki Środkowej – w porównaniu z jedną czwartą dzisiejszej populacji świata – ostrzega raport.
Główny naukowiec UCCD, Barron Orr, ostrzegł, że suchsze tereny mogą prowadzić do „potencjalnie katastrofalnych skutków wpływających na dostęp do wody, które mogą jeszcze bardziej zbliżyć ludzi i przyrodę do katastrofalnych punktów krytycznych”, w których ludzie nie będą już w stanie odwrócić szkodliwych skutków zmiany klimatu.
Sergio Vicente-Serrano, jeden z głównych autorów raportu, powiedział, że w miarę nagrzewania się atmosfery w wyniku spalania węgla, ropy i gazu emitowane są emisje powodujące ocieplenie planety, prowadzi to do większego parowania z powierzchni ziemi. To sprawia, że woda jest mniej dostępna dla ludzi, roślin i zwierząt, co utrudnia przetrwanie.
W raporcie stwierdzono, że szczególnie zagrożone jest rolnictwo, ponieważ suche gleby są mniej produktywne, co negatywnie wpływa zarówno na plony, jak i dostępność pożywienia dla zwierząt gospodarskich. Może to prowadzić do braku bezpieczeństwa żywnościowego dla społeczności na całym świecie.
Suchość prowadzi również do większej migracji, ponieważ nieregularne opady deszczu, degradacja gleby i częste niedobory wody utrudniają rozwój gospodarczy regionów i narodów – stwierdza raport. Stwierdzono, że tendencja ta jest szczególnie zauważalna w niektórych z najbardziej suchych obszarów świata, takich jak Europa Południowa, Bliski Wschód, Afryka Północna i południowa Azja.
Zajęcie się problemem podczas rozmów ONZ
– powoli
Negocjatorzy w Riyadzie dyskutują głównie o tym, jak najlepiej świat może zareagować na częstsze i wyniszczające susze.
Jes Weigelt z europejskiego zespołu doradców ds. klimatu TMG powiedział, że jest to nadal punkt sporny, ponieważ kraje nie mogą dojść do porozumienia co do tego, czy bogate kraje powinny przeznaczać fundusze na walkę z suszą na całym świecie.
Wszelkie przekazane środki zostaną przeznaczone na lepsze systemy prognozowania i monitorowania, a także na utworzenie zbiorników i innych obiektów zapewniających dostęp do wody nawet podczas długotrwałych okresów suszy.
„Główną kwestią sporną jest to, czy zrobimy to (reakcja na suszę) w drodze wiążącego protokołu na szczeblu ONZ, czy też istnieją inne opcje, które powinniśmy zbadać” – powiedział Weigelt. Wiążący protokół oznaczałby, że między innymi kraje rozwinięte mogłyby zostać poproszone o zapewnienie finansowania.
Thiaw, szef UCCD, powiedział, że gospodarze Arabii Saudyjskiej, którzy zobowiązali się do przekazania 2,15 miliarda dolarów od różnych krajów i banków międzynarodowych na rzecz walki z suszą, nadały właściwy ton spotkaniom. Arabska Grupa Koordynacyjna, składająca się z 10 banków rozwoju z siedzibą na Bliskim Wschodzie, przeznaczyła 10 miliardów dolarów do 2030 r. na walkę z degradacją gruntów, pustynnieniem i suszą.
Oczekuje się, że fundusze pomogą 80 najbardziej narażonym krajom przygotować się na pogarszające się warunki suszy.
ONZ szacuje jednak, że w latach 2007–2017 susze na całym świecie kosztowały 125 miliardów dolarów.
„Jako gospodarze naszym głównym celem jest pomoc w ułatwieniu odbywania się krytycznych dyskusji” – powiedział Osama Faqeeha, wiceminister środowiska Arabii Saudyjskiej i doradca prezydencji rozmów. „Te kryzysy nie znają granic”.
Trwałe rozwiązania dla suchego świata
Thiaw napisał w poniedziałkowym raporcie, że susza może być bardzo szkodliwa, ale powrót do zdrowia jest możliwy. Nazwał jednak wysychanie ziemi „nieubłaganym zagrożeniem wymagającym trwałych działań adaptacyjnych”.
Trwalsze rozwiązania – takie jak ograniczenie zmian klimatycznych – nie są tematem dyskusji na szczycie w Riyadzie. Gospodarze, Arabia Saudyjska, od dawna są krytykowane przez niektóre inne kraje i analityków klimatycznych za wstrzymywanie postępów w ograniczaniu emisji z paliw kopalnych podczas innych negocjacji.
Raport ONZ zaleca, aby kraje ulepszyły swoje praktyki użytkowania gruntów i efektywniej wykorzystywały wodę. Obejmuje to wprowadzenie takich środków, jak uprawa roślin wymagających mniej wody i bardziej wydajne metody nawadniania – takie jak nawadnianie kroplowe, które powoli dostarcza wodę roślinom, aby zminimalizować parowanie – na znacznie większą skalę.
Sugeruje również lepsze monitorowanie, aby społeczności mogły planować z wyprzedzeniem, oraz projekty ponownego zalesiania na dużą skalę w celu ochrony ziemi i jej wilgoci.
Andrea Toreti, jedna z głównych autorek raportu, stwierdziła, że zajęcie się tym problemem – podobnie jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym czy utracie różnorodności biologicznej – będzie wymagało lepszej współpracy krajów.
„Wymaga skoordynowanych działań międzynarodowych i niezachwianego zaangażowania” – stwierdził. ___
Śledź Sibi Arasu na X o godz @sibi123
___
Działalność Associated Press dotycząca klimatu i środowiska otrzymuje wsparcie finansowe od wielu prywatnych fundacji. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Znajdź punkty dostępowe standardy za współpracę z filantropiami, listę osób wspierających i obszary objęte finansowaniem pod adresem AP.org.
Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.