Strona główna Technologia Wysłannik ONZ proponuje podział Sahary Zachodniej

Wysłannik ONZ proponuje podział Sahary Zachodniej

2

NARODY ZJEDNOCZONE (AP) – Wysłannik ONZ do Sahary Zachodniej zasugerował podział terytorium pomiędzy Maroko i niepodległościowe Polisario…

NARODY ZJEDNOCZONE (AP) — Wysłannik ONZ do Sahara Zachodnia zasugerował podzielenie terytorium pomiędzy Maroko i niepodległościowy Front Polisario jako sposób na rozwiązanie trwającego od dziesięcioleci konfliktu.

Staffana de Mistury zaproponowany podział jako jeden z potencjalnych sposobów usatysfakcjonowania obu stron i dania mieszkańcom szansy na podjęcie decyzji, pod kim chcą mieszkać, wynika z odprawy przekazanej w środę na zamknięte posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, do której uzyskała agencja Associated Press.

„Taka opcja mogłaby pozwolić na utworzenie z jednej strony niepodległego państwa w południowej części, a z drugiej na integrację reszty terytorium w ramach Maroka, z uznaną na arenie międzynarodowej suwerennością” – dodał. powiedział.

Pomysł podziału nie jest nowy. Na mocy nigdy nie uchwalonego porozumienia Mauretania oddała południową część Sahary Zachodniej Polisario po wycofaniu się w 1979 r. Były wysłannik James Baker doprowadził do podziału ponad dwie dekady temu.

De Mistura uznał pomysł za warty rozważenia. Powiedział, że niektóre zaangażowane kraje „wyraziły pewne zainteresowanie”, chociaż zarówno Maroko, jak i Polisario „nie wykazały chęci rozważenia dalszego zbadania tej kwestii”.

Podział wzdłuż linii historycznych umieściłby Laayoune – największe miasto spornego terytorium – na północy i Dakhla – drugie co do wielkości – na południu. Choć mogłoby pozwolić zarówno Maroka na autonomię nad częścią ziemi, jak i na niezależność Sahary, nie spełnia długotrwałych warunków żadnej ze stron. Maroko stoi na stanowisku, że nie będzie negocjować suwerenności spornego terytorium, a Polisario domaga się samostanowienia w drodze referendum.

Przedstawiciele Maroka i Polisario nie odpowiedzieli na pytania dotyczące propozycji De Mistury.

Organizacja Narodów Zjednoczonych podjęła próby rozwiązania sporu terytorialnego od lat 70. XX w., a w 1991 r. pomogła wynegocjować porozumienie wzywające do etapowego procesu pokojowego obejmującego zawieszenie broni i utworzenie misji pokojowej ONZ, która zorganizowałaby ewentualne głosowanie w sprawie tego pierwszego Przyszły status kolonii hiszpańskiej.

Negocjacje nie przyniosły postępu pod przewodnictwem wielu wysłanników ONZ, którzy poprzedzili De Misturę. Podczas środowej odprawy włoski dyplomata powiedział, że planuje kontynuować prace nad postępem przez kolejne sześć miesięcy, zanim wróci na konsultacje w przyszłym roku.

Brak postępu, stwierdził, „może słusznie rodzić pytania co do przyszłych sposobów ułatwiania przez ONZ procesu politycznego w Saharze Zachodniej” i skłonić go do zasugerowania Radzie Bezpieczeństwa ponownej oceny, „czy jest przestrzeń i chęć abyśmy nadal byli przydatni.”

Sahara Zachodnia to region w północno-zachodniej Afryce, który Organizacja Narodów Zjednoczonych uważa za terytorium „niesamorządne” od 1963 r., kiedy była to hiszpańska kolonia, i uważa Polisario za prawowitego przedstawiciela narodu Sahrawi. Maroko kontroluje większość regionu bogatego w fosforyty i uważa go za swoje „południowe prowincje”, podczas gdy Polisario postrzega siebie jako rząd na uchodźstwie i działa w obozach dla uchodźców w południowo-zachodniej Algierii.

W odpowiedzi na pytania dotyczące dróg do pokoju Polisario wycofał się z zawieszenia broni w 2020 r. Od tego czasu miały miejsce „działania wojenne o niskiej intensywności”. Ponieważ proces ONZ utknął w martwym punkcie, sojusznicy Maroka – w tym Stany Zjednoczone, Francja i Hiszpania – w coraz większym stopniu wyrażają swoje publiczne poparcie dla planu autonomii kraju z 2006 roku, który nie zapewnia niepodległości spornemu terytorium.

Prawa autorskie © 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, pisany ani redystrybuowany.

Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj